5 zasad: Jak dbać o pędzle do makijażu?

Pędzle ułatwiają codzienne nakładanie makijażu i nie wchłaniają produktów tak jak choćby gąbki. Używamy ich jednak bardzo często, dlatego warto właściwie o nie dbać.

1. Właściwy kosmetyk

Kiedy kupujesz pierwszy zestaw pędzli, pomyśl od razu o sposobie ich czyszczenia. Oczywiście dobrym sposobem będzie mycie ich zwykłą wodą z mydłem, ale nie polecamy tego sposobu na co dzień. Mydło może wysuszyć włosie i sprawić, że stanie się ono matowe. Lepiej zaopatrzyć się w profesjonalne kosmetyki do mycia - szampon lub spray.

2. Organizery i szufladki

Przechowywanie pędzli to niemały problem. Najlepiej trzymać je w szufladzie, w wydzielonych przegródkach, gdzie będą odseparowane od wilgoci i ciepła. Z tego samego powodu lepiej nie trzymać ich w łazience, bo zmienna temperatura źle wpływa na ich kondycję. Jeśli zależy ci na elemencie ozdobnym, możesz przechowywać pędzle w szklanym wazonie, ale polecamy raczej wybrać naczynie z pokrywką, by uniknąć osiadania na włosiu kurzu.

3. Suszenie

Pamiętaj, by nigdy nie przyspieszać suszenia kładąc pędzle na kaloryferze lub używając suszarki. Powinny wyschnąć samoistnie, najlepiej leżąc płasko, ale z włosiem wystającym poza krawędź blatu. Unikaj też stawiania pędzla pionowo po myciu, bo woda spłynie do trzonka i rozklei go lub co gorsza doprowadzi do gnicia.

4. Technika mycia

Jeśli zależy ci tylko na szybszym oczyszczeniu pędzli świetnie sprawdzi się spray, np. marki Inglot (cena: 15 zł). Połóż pędzel na chusteczce i spryskaj odrobiną płynu. Pocieraj włosami o chusteczkę aż będzie zupełnie czysta. W przypadku pędzli wymagających bardziej dogłębnego mycia, jak np. aplikator do podkładu, lepiej sprawdzi się profesjonalny szampon, np. FM Group (cena: 19,99 zł). Działa antybakteryjnie, jest wydajny i kondycjonuje włosie pędzli. Nałóż szampon na pędzel i delikatnie głaszcz wypłukując zanieczyszczenia. Nie wyginaj, nie rozdzielaj i nie naruszaj w żaden inny sposób kształtu pędzla.

5. Liczy się czas

Na pędzlach zbierają się zanieczyszczenia z powietrza, ale przede wszystkim te z naszej twarzy. Nadmiar sebum, martwy naskórek oraz wilgoć stanowią doskonałe środowisko dla rozwoju mikroorganizmów, które mogą stać się przyczyną chorób i podrażnień skóry. To szczególnie niebezpieczne dla osób o skórze trądzikowej i skłonnej do przetłuszczania. W przypadku pędzla do podkładu, czy pomadki ponowne użycie bez mycia jest po prostu niedopuszczalne.

Zobacz wideo
Więcej o: