Szkodliwe napoje energetyczne

Dziś spożywanie energetycznych napojów stało się modne. Niestety, bo są one szkodliwe dla zdrowia...

Zamiast kawy - coraz częściej sięgamy po napoje nazywane powszechnie energetycznymi. Dziś rynek oferuje nam szeroki wybór tego typu produktów. Niestety, nie mamy w związku z tym dobrych wiadomości. Jedna puszka napoju zawiera nie tylko duże ilości kofeiny, tauryna występuje tam w nadmiarze, szkodliwe działanie mogą mieć też występujące tam składniki niektórych leków.

Szacuje się, że przez okres 6 lat od 1997 roku do 2003 w naszym kraju wzrosło spożycie napojów energetycznych aż o 3300%!

Dla lepszego zobrazowania - wypicie jednej puszki porównuje się do spożycia pięciuset kieliszków czerwonego wina! I nie chodzi tu wcale o upojenie alkoholowe. Napój zawiera duże ilości cukru, który szkodzi zdrowiu. Nie wspomnę już nawet o kolorowych napojach, które oprócz innych szkodliwych substancji zawierają również sztuczne barwniki.

Działanie pobudzające napoju działa mniej więcej jedną godzinę, jeśli z kolei przesadzimy z ilością spożywanych puszek - skutki są wiadome . Zbyt wiele kofeiny, może mieć negatywny wpływ na nerwowość, drażliwość, bezsenność, wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca (arytmia) i niestrawność żołądka. Organizm się odwadnia.

Zadaniem tauryny jest regulacja bicia serca i skurczy mięśni. Nadmiar spożycia tej substancji jak do tej pory, nie jest jasny.

Wciąż pojawiają się nowe badania dotyczące napojów energetycznych. Jedno jest jednak pewne - żadne słodkie gazowane napoje nie są zdrowe . Biorąc pod uwagę, że dzisiejszy przemysł spożywczy proponuje nam coraz więcej konserwantów, sztucznych dodatków, cukru, sody, soli - warto ograniczyć spożywanie napojów tego typu. Piszę to, bo osobiście znam wiele osób, które z puszeczką ulubionego napoju maszerują rano do pracy lub szkoły.Przygotowując się do egzaminów - często kupują całe zgrzewki produktów tego typu. Nie warto!

Apeluję o to, by sukcesywnie zwiększać swoją świadomość dotyczącą żywienia. Zdrowie mamy tylko jedno i jak pisał Jan Kochanowski: "Ślachetne zdrowie. Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz". Dbajmy więc o siebie, zanim skutki naszego złego trybu życia dadzą nam się we znaki.

Szkodliwe napoje energetyczneSzkodliwe napoje energetyczne Fot. Shutterstock

Zobacz też:

Taniec - najlepszy sposób na szczupłą figurę

Nie masz czasu na dietę? I tak możesz schudnąć!

Więcej o: