Walcz z żylakami nóg!

Wiele z nas odczuwa ciężkość nóg w trakcie dnia pracy spędzanego przy biurku. Gdy temperatura za oknem wzrasta i robi się coraz cieplej, kłopoty z puchnącymi łydkami i obrzękami kostek nasilają się.

Wiosną, gdy częściej odsłaniamy nogi, bardziej widoczne stają się poszerzone , niebieskie żyłki czy też pajączki, będące dla wielu kobiet wstydliwym defektem.

Czym są żylaki

Mianem żylaków określa się trwałe poszerzenie żył przy powierzchni skóry. Przybierają one postać sieci niebieskawych i poskręcanych żyłek lub też grubych niebieskich linii (czasem wypukłych) biegnących wzdłuż łydki, na udach czy też w zgięciu pod kolanem . Pierwszym objawem żylaków mogą być tzw. pajączki , czyli promieniście rozgałęzione drobne żyłki prześwitujące przez skórę.

Przyczyny powstawania

Żylaki powstają w wyniku zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych. Dzieje się tak z powodu nieprawidłowo działających zastawek żylnych , których zadaniem jest niedopuszczanie do cofania się krwi w dół i podtrzymywanie właściwego kierunku przepływy krwi do serca.

Kto jest narażony

- osoby mające pracę stojącą (np. fryzjerzy, stewardessy) czy też typowo siedzącą (biurową) - kobiety w ciąży (ciśnienie w żyłach nóg wzrasta powodując żylaki, gdyż przepływ krwi przed duże żyły jamy brzusznej jest utrudniony oraz występuje zwiększona produkcja progesteronu - powodującego większą rozciągliwość żył) - osoby, których rodzice borykali się z problemem żylaków (ryzyko rzędu 90%, jeśli oboje mieli tę przypadłość) - osoby otyłe - osoby przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne (zaburzony zostaje naturalny cykl hormonalny)

fot. Shutterstockfot. Shutterstock fot. Shutterstock

Jak zapobiegać żylakom i powstrzymywać ich rozwój

Należy usprawniać krążenie krwi w nogach. Dlatego warto:

1. spacerować, pływać, jeździć na rowerze, czyli po prostu - ruszać się

2. wypoczywać z uniesionymi nogami (kilkanaście centymetrów powyżej poziomu serca) a podczas pracy przy biurku trzymać nogi na niewielkim podwyższeniu

3. stosować naprzemiennie zimny i ciepły strumień prysznica, od dołu ku górze

4. unikać sauny i gorących kąpieli (powodują rozszerzanie żył)

5. przy długotrwałym staniu zataczać stopami niewielkie kółka w powietrzu oraz przestępować z pięty na palce

6. porzucić bardzo obcisłe dżinsy, a wysokie obcasy nosić od święta

Jak leczyć a) Metody nieoperacyjne

1. Leczenie farmakologiczne , czyli stosowanie doustnych środków wzmacniających ściany żył oraz poprawiających krążenie. Jednak skuteczność takiej terapii jest niewielka, powinno się ją traktować jako uzupełnienie profilaktyki . Same tabletki nie wyleczą żylaków.

2. Tzw. kompresoterapia, czyli noszenie różnego rodzaju rajstop czy pończoch uciskowych (dostępne w sklepach ze sprzętem medycznym i aptekach) lub specjalnych bandaży. Mają one za zadanie przeciwdziałać obrzękom i wspomagać właściwe krążenie.

b) Metody operacyjne

Po pierwsze - stripping . Jest główną metodą operacyjnego leczenia żylaków. Zabieg polega na usunięciu w całości głównej żyły powierzchownej kończyny dolnej (tzw. żyły odpiszczelowej wielkiej) wraz z jej odgałęzieniami a także zlikwidowanie wszystkich widocznych poszerzonych żył.

Po drugie -miniflebektomia . To usuwanie jedynie poszerzonych żył (bez żyły odpiszczelowej wielkiej). Zabieg ten wykonuje się w przypadku niewielkich żylaków, polega on na wydobywaniu poszerzonych żył poprzez mikroskopijne cięcia skórne za pomocą specjalnego haczyka.

Po trzecie - skleroterapia . Polega na wstrzyknięciu chemicznego preparatu obkurczającego do naczynia żylnego. Środek ten powoduje powstanie zakrzepu we wnętrzu żyły, co prowadzi do jej zamknięcia, a tym samym zaniku żylaka. Jednak tego rodzaju ostrzykiwania trzeba powtarzać kilkakrotnie, aby efekt kosmetyczny był zadowalający. Metoda służy leczeniu pojedynczych żylaków . Jest także wykorzystywana do kosmetycznego usuwania pajączków naczyniowych na udach czy w okolicy kostek. W ten sposób mogą być leczone tylko żylaki, którym nie towarzyszą poważne uszkodzenia głównych, powierzchniowych pni żylnych kończyn dolnych (żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej).

Po czwarte - krioterapia , polegająca na zamrażaniu niewydolnych odcinków żył za pomocą specjalnej sondy. Dzięki bardzo niskiej temperaturze dochodzi do zniszczenia poszerzonej żyły, którą usuwa się lub też pozostawia do wchłonięcia przez organizm.

Po piąte - laserowe usuwanie żylaków (metoda EVLT ). To metoda małoinwazyjna. Polega na wprowadzeniu do chorych, poszerzonych żył światłowodu , przez który impuls lasera trwale i skutecznie zamyka od wewnątrz ich światło, bez konieczności chirurgicznego usuwania żylaków.

Alicja Tatarczuk

Więcej o: