Metody walki z cellulitem

Skórka pomarańczowa wychodzi na pozycję wroga nr 1, gdy tylko zbliża się lato. Angażujemy wówczas cały zestaw ciężkiego oręża do walki o gładką skórę bez grudek.

Mianem cellulitu określa się nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej. Przybiera postać podskórnych grudek , powodujących nieestetyczny wygląd (tzw. skórka pomarańczowa). Dzieje się tak za sprawą powiększonych komórek tłuszczowych, w których nagromadzony jest nie tylko tłuszcz, ale też są toksyny.

Skąd się bierze "skórka pomarańczowa" ? Przyczyny powstawania cellulitu mają dwa główne źródła: hormonalne (nadmiar estrogenów, hormonów żeńskich) oraz uwarunkowania środowiskowe (złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia).

Estrogeny powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych, w efekcie czego zwiększa się ich przepuszczalność , co sprzyja powstawaniu miejscowych obrzęków. One zaś uciskają na otaczające komórki, zaburzając mikrokrążenie.

Wówczas dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu komórek i gromadzenia przez nie substancji tłuszczowych (w wyniku tego powiększają się). Dzieje się tak, ponieważ słabo ukrwione komórki tłuszczowe cierpią na niedostatek tlenu. W związku z tym, tłuszcz nie ulega spalaniu i gromadzi się wraz z wodą i toksynami.

Cellulit związany z przyczynami hormonalnymi pojawia się zwykle w okresie dojrzewania , podczas ciąży i przed menopauzą oraz z powodu stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Należy także pamiętać, że rozrostowi "skórki pomarańczowej" sprzyja wszystko, co negatywnie wpływa na krążenie krwi (m.in. brak ruchu i nieodpowiednia dieta).

Dlaczego mężczyźni nie mają cellulitu?

Skóra kobiet, za sprawą żeńskiego hormonu, estrogenu, jest znacznie bardziej elastyczna (niezbędne w czasie ciąży) niż u mężczyzn. Wynika to ze specyficznego, równoległego ułożenia włókien kolagenu i elastyny . U mężczyzn struktura tych włókien jest odmienna - przypomina siateczkę, mocno podtrzymującą komórki tłuszczowe i naczynia krwionośne (mniejsza przepuszczalność tkanek).

Metody walki

Zwalczanie "skórki pomarańczowej" opiera się przede wszystkim na polepszeniu krążenia krwi i limfy (oczyszczanie organizmu z toksyn) oraz racjonalnej, lekkiej diecie.

Dieta

Powinnaś jeść regularnie (mało acz często, najlepiej 5 razy dziennie). Schabowe w panierce zostaw swoim wrogom, jedz potrawy gotowane i pieczone, zamiast tych z patelni.

Fast food'y omijaj szerokim łukiem. Zawierają mnóstwo tłuszczu, węglowodanów oraz soli , która zatrzymuje wodę w organizmie, powodując obrzęki.

Pij co najmniej dwa litry wody dziennie (umożliwia wydalanie toksyn) i sięgaj po zieloną herbatę (oczyszcza organizm).

Jedz błonnik . W postaci pektyn (spowalniają wchłanianie tłuszczu) występuje w owocach (jabłka, cytrusy), natomiast w formie celulozy (nierozpuszczalnej w wodzie) znajduje się w pełnoziarnistym pieczywie oraz warzywach i owocach. Usuwa zaparci i polepsza przemianę materii .

Ćwiczenia

Ruch jest absolutną koniecznością. Mięśnie wpływają na spalanie tłuszczu, aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi oraz przepływ limfy. Zasadą nadrzędną jest systematyczność ćwiczeń, nie zaś ich intensywność.

Doskonałym narzędziem walki z cellulitem są ćwiczenia aerobowe , rower, pływanie , jogging (co najmniej dwa razy w tygodniu). W domu można natomiast wykonywać przysiady, nożyce oraz brzuszki. Taki domowy trening powinien trwać co najmniej pół godziny, zaś ćwiczenia należy wykonywać w seriach.

Masaż + kremy

Przy pomocy samych kremów nie zwalczysz cellulitu, za to schudnie Twój portfel. Musisz jednocześnie dostarczać ciału odpowiednią dawkę ruchu i stosować zasady racjonalnego odżywiania, aby efekty walki o gładkość były widoczne.

Kosmetyki wspomagające walkę z cellulitem zawierają głównie kofeinę ,wyciąg z bluszczu i rozmarynu, l-karnitynę, algi morskie, które stymulują spalanie tłuszczu, poprawiają krążenie i przeciwdziałają gromadzeniu się wody w tkankach.

Ważny jest także masaż , który poprawia krążenie i ujędrnia skórę. Podczas kąpieli masuj skórę kolistymi ruchami od dołu ku górze, za pomocą szorstkiej rękawicy lub gąbki (kupisz za klika złotych w drogerii).

Przed zastosowaniem kremu antycellulitowego wykonaj peeling ciała (najlepiej gruboziarnisty), dzięki temu substancje aktywne, których dostarcza krem, wchłoną się znacznie lepiej.

Warto pamiętać, że kluczami do sukcesu w walce ze "skórka pomarańczową" jest systematyczność i synergia działań. Należy połączyć racjonalną dietę z regularną aktywnością fizyczną oraz masowaniem skóry, zaś kremy wyszczuplające traktować jako uzupełnienie kuracji, a nie jej główną oś. Na temat antycellulitowych zabiegów w gabinecie kosmetycznym, przeczytacie w następnym artykule. alat

Zobacz też:

Obrzęki czas pożegnać!

Czytaj w Znam.to: Skuteczne matowanie cery mieszanej

Więcej o: