Szorstka, przesuszona skóra w odcieniu bladej ściany nie musi dłużej straszyć Ciebie i domowników. Za pomocą kilku prostych, domowych zabiegów z poczuciem zadowolenia wyjdziesz latu naprzeciw.
Krok 1: Złuszczanie
Zasadniczo żaden krem nie pomoże, jeśli skóra przypomina tarkę z powodu zalegającej, solidnej warstwy zrogowaciałego naskórka. Pielęgnację należy zacząć od starannego peelingu twarzy i całego ciała.
Wybór produktów jest ogromny, od domowych metod - typu oliwa z cukrem lub złuszczanie naskórka fusami z kawy - po drogeryjne specyfiki, np. silnie odżywiające peelingi na bazie soli z Morza Martwego.
Należy pamiętać o dostosowaniu rodzaju kosmetyku złuszczającego do typu skóry. Wrażliwa cera nie będzie tolerowała gruboziarnistych peelingów mechanicznych, nie podrażnią jej natomiast peelingi enzymatyczne czy też maski typu peel-off.
Krok 2: Depilacja
Metod jest kilka, żadna nie stanowi uniwersalnej recepty na gładką skórę. Wybór właściwego sposobu depilacji to sprawa bardzo indywidualna. Golenie maszynką jest szybkie, bezbolesne i wyjątkowo niedrogie, jednakże włoski odrastają niezwykle szybko, są sztywniejsze i bardziej gęste.
Kremy do depilacji powstrzymują odrost włosków odrobinę dłużej, niż maszynka, ale gwarantują najwyżej kilka dni gładkości. Poza tym, w przypadku wrażliwej skóry niosą ze sobą ryzyko podrażnień (zawierają chemiczne substancje, rozpuszczające keratynę - budulec włosa). Depilatory elektryczne zaś usuwają włoski wraz z cebulkami, a odrastające są cieńsze i jaśniejsze. Niestety metoda ta nie sprawdza się u osób mających tendencję do wrastania włosów w skórę. Dla nich najlepsza będzie depilacja laserowa, która trwałe usunie niechciane włoski, ale niestety jest to bardzo kosztowny zabieg.
Do wyboru pozostają jeszcze plastry woskowe do użytku domowego oraz wosk na ciepło stosowany w gabinecie kosmetycznym. To metody dość bolesne, choć skuteczne - skóra jest gładka przez około 10 dni (na początku), potem włoski odrastają wolniej i są słabsze. Przeciwwskazaniem do stosowania wosku są pękające naczynka i silna tendencja do wrastania włosków.
Krok 3: Nawilżanie
Substancje odżywcze, zawarte w kremach, balsamach czy maseczkach wchłaniają się znacznie lepiej bezpośrednio po złuszczeniu zrogowaciałego naskórka. Warto wykorzystać tę okazję do głębokiego nawilżenia skóry, która dzięki temu szybciej się zregeneruje.
Niezwykle istotne znaczenie ma sposób aplikowania kosmetyków odżywczych. Znacznie lepiej wnikną w skórę, jeśli będziemy masować skórę podczas nakładania kremu czy balsamu. Wówczas wchłonie ona więcej składników odżywczych, ale także zostanie ujędrniona i zrelaksowana. Krok 4: Opalanie
Zanim zatrzaśniemy się w solaryjnej tubie (przyspieszając tym samym fotostarzenie skóry), warto rozważyć zastosowanie porcji złocistej opalenizny z tubki . Niewiele z nas potrafi z sukcesem nakładać samoopalacz, dlatego lepszym rozwiązaniem może okazać się balsam brązujący (do ciała) oraz lekki krem z dodatkiem bronzera (do twarzy). Działają one stopniowo, nadając skórze delikatny, złocisty odcień bez smug.
Z tak gładką i nawilżoną skórą, połyskującą zdrową opalenizną, żadne mini sukienki i szorty nam nie straszne!
alat
Zobacz też:
Czytaj w Znam.to: Puder Inglota - aksamit w puderniczce