Niezbędnik apteczny na wakacje

Gwarancji spędzenia udanego urlopu nie stanowi zakup biletu do "ciepłych krajów". Wakacje bez niemiłych niespodzianek wymagają odpowiedniego przygotowania. Zacznij od apteczki.

Bez względu na to, czy zamierzasz spędzić urlop w mazurskiej głuszy czy w egipskim kurorcie, warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych preparatów, które mogą okazać się niezastąpione. 

Podróżuj z przyjemnością

Po pierwsze , lek przeciw chorobie lokomocyjnej . Nawet, jeśli nie cierpisz na tę przypadłość podczas podróży samochodem czy samolotem, na statku lub łodzi może Cię niestety dopaść (np. podczas dopływania do miejsca nurkowania). Warto mieć wówczas przy sobie np. Aviomarin (syntetyczny), Aviplant (ziołowy), Lokomotiv lub też Vertigoheel (homeopatyczny).

Przed podróżą nie należy jeść ciężkich posiłków, a w jej trakcie powinno się często popijać niegazowaną wodę mineralną.

Nie spędzaj wakacji w hotelowym pokoju

Po drugie , leki przeciwko biegunce i zatruciu pokarmowemu. Dość często zdarza się, że zmiana klimatu i jedzenia powoduje kłopoty żołądkowe. Dzieje się tak najczęściej w krajach tj. Egipt (tzw. klątwa faraona), Turcja (tzw. zemsta sułtana), Tunezja, Maroko.

Wynika to z innej flory bakteryjnej, ale biegunkę może wywołać też picie słodkich, kolorowych napojów, przygotowywanych z wody prosto z kranu (znajdują się w dystrybutorach, podawane do śniadań i kolacji w wielu hotelach).

Przy pierwszych objawach należy zażyć węgiel leczniczy (carbo medicinalis ), nawet 10 tabletek jednorazowo. Ma zdolność wiązania toksyn bakteryjnych i innych substancji, odpowiedzialnych za przyspieszoną perystaltykę jelit. Dzięki temu zwalcza przyczynę biegunki.

Warto wiedzieć, że przyjmowanie węgla jednocześnie z innymi lekami osłabia ich działanie. Należy przyjmować je w odpowiednich odstępach czasu (ok. 1,5 godziny).

Pomocny w przypadku silnej biegunki będzie Laremid . Lek ten hamuje skurcze jelit, ale nie może być podawany małym dzieciom (poniżej 6 lat). Podobnie działa Imodium .

Niezastąpiona jest też saszetka Smecty , gdy okaże się, że zjedliśmy potrawę "nie pierwszej świeżości". Smecta ma silne właściwości powlekające i ochronne w stosunku do błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Poza tym, warto do walizki zapakować krople żołądkowe , pomogą przy problemach trawiennych i lekkich zatruciach. Kosztują zaledwie kilka złotych, a mogą "uratować" nam urlop.

Niech Cię głowa nie boli

Po trzecie , tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Niespodziewane bóle głowy, zębów, menstruacyjne czy nagła gorączka skutecznie odbierają ochotę na aktywny wypoczynek. Dlatego warto mieć ze sobą paracetamol (Apap, Panadol) lub ibuprofen (Ibuprom, Ibum), a także aspirynę (w razie gorączki).

Zwalcz komary

Po czwarte , komary i inne owady latające uprzykrzają wypoczynek zwłaszcza nad morzem czy jeziorem. Dla ich odstraszenia warto mieć ze sobą preparaty w spray'u czy kremie, zapobiegając ukąszeniom owadów (np. Ziaja AntyBzzz , Off ) oraz wtyczkę do prądu z preparatem odstraszającym owady (Raid).

Spaleni słońcem

Po piąte , środki niwelujące efekt nadmiernego opalania. Sprawdzonym środkiem jest D-Panthenol . Wspomaga gojenie i regenerację skóry oraz bardzo skutecznie łagodzi podrażnienia.

Poza tym, na rynku od kliku lat obecny jest Ratunek po przedawkowaniu słońca, Lirene. Zawiera uderzeniową dawkę D-panthenolu i alantoiny - koi i łagodzi, likwidując uczucie "palącej" skóry. Olej z pestek winogron i witamina E - hamują reakcje wolnorodnikowe, a masło shea tworzy warstwę ochronną.

Po szóste , plastry . Są niezastąpione przy obtarciach kostek w trakcie długich wędrówek oraz przy drobnych skaleczeniach. Zabezpieczają skórę przed zainfekowaniem. Stanowią absolutną podstawę wakacyjnego wyposażenia.

Miłego wypoczynku!

alat

Zobacz też:

Niezbędnik podróżniczki

Więcej o: