Pasta cukrowa: depilacyjna rewolucja

Pewnie słyszałaś już o metodzie depilacji, pochodzącej z Bliskiego Wschodu. Podobno stosowały ją kobiety w haremach już od wieków. Mowa o paście cukrowej. Prezentujemy przepis i arkana zabiegu krok po kroku.

Pasta cukrowa to odpowiednio podgrzana mieszanka cukru , soku z cytryny i odrobiny wody . Dzięki tym naturalnym składnikom nie powoduje reakcji alergicznych, a ryzyko podrażnień jest minimalne. Z tego powodu może być stosowana nawet na skórze wrażliwej.

Metoda cukrowa a wosk: różnice

Pastę cukrową stosuje się ją podobnie do wosku, ale istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy tymi metodami. Otóż, przy pomocy pierwszej z wymienionych można dokonywać depilacji niemal każdej części ciała, ponieważ pasta nie przylega do skóry tak, jak wosk, a więc ból związany z odrywaniem masy od skóry nie jest zbyt dotkliwy. 

Ponadto, pasta nie podrażnia skóry (jak to czyni wosk), pozostawia ją odżywioną i gładką, bez czerwonych kropek i większych zaczerwienień. W przeciwieństwie do wosku nietrudno ją zmyć przy użyciu zwykłej wody.

Cechą charakterystyczną metody cukrowej jest usuwanie włosków zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Dzięki temu są usuwane wraz z cebulkami - nie odchodzi do ich urywania tuż pod skórą (ryzyko późniejszego wrastania), a sam zabieg jest mniej bolesny.

Stosując metodę cukrową można usuwać włoski o długości nawet 1-2 mm , z którymi wosk sobie nie poradzi. To kolejna zaleta, a zarazem powód, dla którego warto wypróbować depilację pastą cukrową.

Depilację cukrową mogą stosować kobiety cierpiące na żylaki oraz mające skórę wrażliwą (co jest przeciwwskazaniem do korzystania z depilacji woskowej).

Wrastaniu mówimy: nie!

Przygotowaną pastę dokładnie wcieramy w skórę tak, aby substancja przeniknęła do mieszka włosowego. Czynność ta zapobiega złamaniu włosa w mieszku, dzięki czemu ryzyko wrastania włosków jest minimalne.

Receptura

Podajemy dwa podstawowe przepisy , które odrobinę różnią się między sobą. Metodą prób i błędów, w oparciu o przepis bazowy, należy wypracować najlepszy dla siebie.

przepis nr 1: szklanka wody, pół szklanki cukru, sok z połowy cytryny

przepis nr 2: szklanka cukru, pół szklanki wody, pół szklanki soku z cytryny

Składniki należy wymieszać do rozpuszczenia i podgrzewać przez ok. 30 minut, często mieszając (nie może się przepalić). Po upływie tego czasu pasta powinna przypominać wyglądem płynny karmel (kolor ciemnego bursztynu). Garnek odstawiamy z ognia, a po wystudzeniu masa winna mieć konsystencję plasteliny i być łatwa w uformowaniu.

Nakładanie

Zwilżoną dłonią nabierz odrobinę masy, ugnieć i ukształtuj kulę. Rozprowadź ją na skórze, dociskając kciukiem. Kiedy zastygnie - zerwij zdecydowanym ruchem w kierunku: z włosem (nie pod włos, jak przy wosku).

Zabieg jest czasochłonny, bo przy jednokrotnym oderwaniu kawałka masy udaje się wydepilować niewielką powierzchnię skóry. Mimo wszystko, warto!

Uwaga : Nie wolno nakładać gorącej masy na skórę (odczekaj kilka minut aż odrobinę przestygnie). Pasta powinna mieć temperaturę ciała.

Przed każdym kolejnym użyciem należy podgrzać pastę, aby uzyskać płynną konsystencję.

Zalety:

- depilacja cukrowa jest najbardziej naturalną z metod, nie powoduje podrażnień

- bardzo skuteczna

- minimalne ryzyko wrastania włosków 

- mogą stosować osoby ze skórą alergiczną i żylakami

- wyjątkowo niedroga (koszt cytryny + szklanki cukru), jeśli wykonujemy ją samodzielnie w domu

Wady:

- czasochłonna

- przyrządzenie pasty może się nie udać za pierwszym razem (wymaga nabrania wprawy)

alat

Podrażnienia i wrastanie włosków po depilacji

Więcej o: