Przygotuj się do lotu: 8 przykazań podróżniczki

Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, co możesz zabrać na pokład samolotu, czego absolutnie powinnaś się wystrzegać oraz czy istnieje sposób na "przemycenie" przysłowiowej szafy ciuchów i kosmetyków bez opłaty za nadbagaż.

Przybądź w porę na lotnisko

1. Staw się do odprawy co najmniej 2 godziny przed planowanym odlotem samolotu (zdążysz na spokojnie zrobić zakupy w sklepie wolnocłowym).

W przypadku lotów do Stanów Zjednoczonych i Kanady zaleca się przybycie na lotnisko nawet 3 godziny przed planowanym startem.

Lepiej być trochę za wcześnie niż w ostatniej chwili wbiec z duszą na ramieniu w poszukiwaniu właściwego stanowiska odprawy.

Zważ (na) bagaż!

2. Pamiętaj, że każdy przewoźnik dopuszcza inną wagę bagażu (zwykle 15 kg + 5 podręcznego). Za nadbagaż będziesz musiała dopłacić (ok. 10 euro za kg), dlatego przed wyjściem z domu zważ walizki. Ominie Cię stres wyczekiwania na werdykt przy odprawie: zauważą czy odpuszczą te parę kilogramów za dużo?

Jeśli już masz nadbagaż, bo nie mogłaś się za nic w świecie pożegnać z połową zawartości swojej szafy, to stań w kolejce do mężczyzny (trawestując klasyka: Kobieta kobiecie wilkiem jest - nie licz więc na jej łaskawość, zrozumienie i babską solidarność). Tłumacz się z rozbrajającym uśmiechem, że przecież jesteś kobietą i nie byłaś w stanie przeciwstawić się swojej naturze, zaś wszystko, co wzięłaś jest Ci niezbędne do przetrwania . Powinno zadziałać!

fot. Shutterstock

3. Do bagażu podręcznego, czyli np. torebki, plecaka zapakuj sobie kanapkę lub coś do zjedzenia (zwłaszcza, gdy lot trwa 4-5 godzin). Przewoźnicy w ramach cięcia kosztów w czasach kryzysu niezwykle rzadko zapewniają posiłek na pokładzie samolotu czarterowego . Co prawda można kupić przekąski podczas lotu, ale są zazwyczaj niesmaczne, niezbyt świeże i drogie.

Napojów, które zostały zakupione poza lotniskiem nie będziesz mogła wnieść. Zaopatrz się w butelkę wody czy coli w sklepie bezcłowym (zostanie zapakowana w specjalną, zamykaną torebkę i będziesz mogła ją zabrać na pokład). Napoje możesz też kupić na pokładzie.

Magiczna granica 100 ml

4. Wszystkie kremy, szampony, dezodoranty itp. zapakuj do tzw. bagażu rejestrowanego (czyli głównej walizki, która leci w luku bagażowym). W podręcznej torbie lub plecaku, zabieranym na pokład samolotu możesz mieć tylko i wyłącznie kosmetyki, nie przekraczające pojemności 100 ml (czyli błyszczyk, szminka, puder, podkład, mała buteleczka perfum są dozwolone).

Możesz wziąć nawet kilka kosmetyków, z których każdy ma pojemność mniejszą niż 100 ml, ale w sumie nie więcej niż litr.

W razie złamania zakazu, np. będziesz miała w torebce mleczko do opalania (pojemność zwykle 200 ml), zostanie Ci ono odebrane podczas przechodzenia przez tzw. bramkę i już go nie odzyskasz.

Uwaga : Jeśli zapakowałaś do torebki mleczko, tonik czy inny kosmetyk zużyty częściowo (zawartość kosmetyku to np. około 50 ml), ale butelka, w której się znajduje, przekracza pojemność 100 ml, też będziesz musiała go oddać.

Ochrona lotniska z wyostrzoną percepcją

5. Zapomnij o zabieraniu nożyczek , metalowych pilniczków i innych ostrych rzeczy w bagażu podręcznym. Zapakuj je do głównej walizki.W przeciwnym razie podzielą los zarekwirowanych kosmetyków.

6. Nigdy nie przyjmuj do przewozu rzeczy należących do innych osób . Zdarza się, że ktoś ma nadbagaż i nie chcąc ponosić dodatkowych opłat prosi Cię o przyjęcie jego walizki, bo nie wyczerpałaś swojego limitu wagi bagażu.

Nigdy nie wiesz, co może być w środku, a w razie przewożenia przez tę osobę np. substancji odurzających, to Ty odpowiesz za przestępstwo.

Liczy się wygoda

7. Na czas podróży nie zakładaj butów na wysokim obcasie . Twoje stopy też mają prawo do wakacji. Poza tym, współtowarzysze podróży będą pewnie odziani urlopowo, czyli na luzie.

Platformy Sergio RossiPlatformy Sergio Rossi www.net-a-porter.comButy Rupert SandersonButy Rupert Sanderson www.net-a-porter.com

Nie warto przesadzać z elegancją, bo w okolicznościach wakacyjnego wyjazdu jej nadmiar  może wzbudzić tajemnicze uśmieszki wśród innych pasażerów, skutecznie redukując Twój poziom dobrego samopoczucia.

8. Do samolotu jak i na cały okres urlopu nie zapomnij zabrać uśmiechu ! Mamy nadzieję, że powyższe rady pomogą sprawić, by towarzyszył Ci podczas lotu i przez cały wyjazd.

Życzymy udanych lotów i wspaniałych wakacji!

Artykuł powstał we współpracy z portalem turystycznym Traveligo.pl

alat

(Prawie) wszystko o filtrach przeciwsłonecznych

Więcej o: