Dekalog bezpiecznego opalania

Przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego opalania. Dzięki ich stosowaniu unikniesz poparzeń i przebarwień słonecznych, a zamiast skóry schodzącej płatami zyskasz trwałą, złocistą opaleniznę.

Jak się opalać?

1. Opalaj się stopniowo , zacznij od 15-20 min. dziennie. Wiele zależy od Twojego fototypu, który determinuje naturalną zdolność skóry do obrony przed promieniowanie słonecznym ( czytaj o fototypach ).

2. Preparaty z filtrem zabezpieczającym nakładaj przynajmniej pół godziny przed wyjściem na słońce. Ten czas potrzebny jest do wytworzenia skórze filmu ochronnego. Podczas kąpieli słonecznej aplikację kremu z filtrem trzeba powtarzać co 2 godziny (można częściej) i po każdym wyjściu z wody (nawet, jeśli nałożyliśmy preparat wodoodporny).

Warto pamiętać, że część ochrony spływa wraz z potem lub znika pod wpływem osuszania ciała ręcznikiem, dlatego powtarzanie aplikacji kremu z filtrami jest konieczne (o tym, jak dobrać odpowiedni faktor pisaliśmy w innym artykule ).

3. Unikaj przebywania w pełnym słońcu w godzinach 11.00-15.00 . Wówczas ryzyko poparzenia skóry jej bardzo wysokie, skóra przypieka się na czerwono zamiast chwytać piękną opaleniznę.

4. Najbardziej równomiernie opalisz się w ruchu (np. podczas gry w siatkówkę plażową). Leżenie przysłowiowym plackiem na leżaku może spowodować oparzenia części ciała nadmiernie eksponowanych na słońce.

5. Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrami (kupisz je u optyka). Okulary nabyte na stoisku w supermarkecie czy bazarze nie posiadają właściwych zabezpieczeń przed szkodliwością promieniowania.

6. Szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych są: nos, ramiona, dekolt oraz granice między ciałem a ubraniem. Te miejsca należy szczególnie zabezpieczać, warto stosować na krem z wyższym faktorem. Na usta nałóż pomadkę ochronną z odpowiednim filtrem.

7. Zabezpiecz głowę czapką lub kapeluszem. Udar na urlopie to naprawdę kiepska perspektywa.

8. Pewne rodzaje leków zwiększają wrażliwość na słońce, co wiąże się z poparzeniami i/lub powstawaniem trwałych przebarwień (np. niektóre środki antykoncepcyjne, przeciwdepresyjne czy moczopędne). Zapytaj lekarza, czy przyjmowane przez Ciebie leki nie mają takich właściwości (przeczytaj też nasz artykuł o fotouczulaniu ).

9. W żadnym razie nie stosuj perfum przed wyjściem na plażę. Substancje w nich zawarte mają właściwości fotouczulające.

10. Chroń włosy . Im jaśniejszy odcień, tym bardziej trzeba je zabezpieczać. W przeciwnym razie wrócisz z urlopu z przesuszonymi, połamanymi kosmykami, a ich regeneracja pochłonie mnóstwo czasu i środków.

Zaopatrz się w tzw. kosmetyki słoneczne do włosów (zawierają wysokie filtry UV oraz substancje odżywcze; zabezpieczają przed zniszczeniami spowodowanymi przez słońce, sól i chlor). Poza tym noś chustkę, kapelusz lub czapeczkę. Jeśli jesteś platynową blondynką - absolutnie obowiązkowo!

alat

Przygotuj się do lotu: 8 przykazań podróżniczki

Więcej o: