1. Pomadka ochronna do ust, przeciwdziałająca wysuszeniu.
np. Nivea, Pomadka ochronna z filtrem UV (SPF 25), ok. 10 zł
Zawiera masło shea i olejek jojoba o właściwościach odżywczych oraz ochronną witaminę E: - skutecznie zapobiega uszkodzeniom oraz wysuszeniu ust na skutek działania słońca - chroni usta przed szkodliwym promieniowaniem UV - jest wodoodporna
2. Kremy do twarzy i ciała z filtrem ochronnym.
Wysokość filtra zależy od fototypu skóry i szerokości geograficznej. Zasada jest następująca: im bliżej równika się opalasz, tym wyższy faktor ochronny powinnaś zastosować. Plażowanie w śródziemnomorskim kurorcie czy na egipskiej plaży wymaga bardzo wysokiej w pierwszych dniach opalania (co najmniej SPF 30). W przeciwnym razie zamiast opalenizny osiągniesz "efekt czerwonego raka" i spędzisz kilka dni na obserwacji schodzących płatów skóry.
Preparat z filtrem ochronnym należy aplikować na 30 minut przed wyjściem na słońce. To czas potrzebny do wytworzenia na skórze filmu ochronnego. Podczas kąpieli słonecznej powinnaś powtarzać aplikację (co dwie godziny i po każdej kąpieli).
1.
2 .
3 .
1. L'Oreal Solar Spray Do Opalania SPF 30 , ok. 49 zł/150 ml; 2. Lirene, Mleczko ochronne do opalania w spray'u SPF 20, ok. 27 zł/300 ml; 3. Dr Hauschka, Sztyft do ochrony miejsc szczególnie wrażliwych (nos, policzki) SPF 30, ok. 28 zł.
3. Chusteczki odświeżające
np. Cleanic, Chusteczki nawilżane. Zalecane do codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Nie zawierają alkoholu - hypoalergiczne. Ok. 2,50/15 szt.
Pomagają utrzymać świeżość i oczyszczać dłonie np. przed posiłkiem, gdy nie mamy dostępu do czystej wody.
4. Mgiełka odświeżająca
np. Avene, Woda Termalna, ok. 25 zł/150 ml
Koi i łagodzi podrażnienia. Ma właściwości odświeżające, nie zawiera żadnych składników, które mogłaby podrażniać skórę (czysta woda termalna), dlatego może być stosowana podczas opalania.
5. Kapelusz, czapka lub chustka ochronna
To akcesoria niezbędne podczas kąpieli słonecznej. Pomagają chronić przed udarem słonecznym, zapobiegając przegrzaniu głowy. Dzięki nim zyskają także włosy - nie stracą koloru i będą mniej przesuszone po powrocie z wakacji. Jeśli jesteś platynową blondynką, chustkę powinnaś mieć na głowie przez cały czas (im jaśniejszy odcień włosów, tym mniej naturalnego barwnika chroniącego je przed zniszczeniem).
Kapelusz Emilio Pucci www.net-a-porter.com
6. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Absolutnym mitem jest, jakoby noszenie okularów powodowało nierówno opaleniznę. Skóra wokół oczu jest 4 razy cieńsza i delikatniejsza, aniżeli na twarzy. Wystarczy chwila, by się opaliła. Rezygnacja z okularów podczas plażowania oznacza jedynie zagwarantowanie sobie sieci zmarszczek wokół oczu oraz uszkodzenia wzroku. Naprawdę nie warto.
7. Akcesoria do włosów
Przydadzą się do ujarzmienia niesfornych kosmyków podczas kąpieli i wietrznej pogody. Wszelkie frotki, spinki-motylki i opaski jak najbardziej pożądane.
River Island River Island
8. Butelka wody
Ważne jest regularne uzupełnianie płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Pojawiające się uczucie pragnienia to reakcja alarmowa organizmu - ostatni dzwonek do dostarczenia mu niezbędnej ilości wody. Butelkę niegazowanej wody powinnaś mieć cały czas przy sobie i popijać regularnie, małymi łykami.
9. Dobra książka. I to nie jedna.
Kiedy, jeśli nie podczas wakacji nadrobisz czytelnicze zaległości. Nie ma nic przyjemniejszego niż oddawanie się lekturze na plaży w towarzystwie słońca i morskiej bryzy. Nie ma też nic mniej konstruktywnego niż bezczynne smażenie się na leżaku, przepełnione pasją obserwowanie postępów własnej opalenizny.
alat
Czytaj w Znam.to: Plażowy niezbędnik