Problem: suche i pękające pięty

Oto kilka prostych kroków do gładkich stóp i pożegnania się z problemem nieestetycznych i bolesnych zrogowaceń skóry pięt.

Suche, pękające pięty mogą być wynikiem skłonności genetycznych, jak i nieprawidłowej pielęgnacji czy też noszenia zbyt ciasnego, niewygodnego obuwia. Dzięki kilku prostym sposobom można jednak zredukować ten problem. Zadbane, zdrowe stopy to nie tylko kwestia estetyki, ale też dobrego samopoczucia .

Skutecznym zabiegiem zmiękczającym twardą skórę jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej (można też dodać odrobinę mydła i łyżkę oliwy). Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Następnie należy usunąć zrogowaciały naskórek za pomocą specjalnej tarki lub pumeksu. Na korzyść tarki przemawia fakt, iż łatwiej jest utrzymać ją w czystości, pumeks zaś szybko staje się siedliskiem grzybów.

Kiedy zrogowacenia zostaną usunięte, należy wetrzeć w stopy odpowiedni krem wykonując jednocześnie delikatny masaż. Przy pielęgnacji suchych stóp najlepiej sprawdzają się preparaty zawierające mocznik (doskonale nawilża, reguluje proces rogowacenia naskórka) i witaminę A (odżywia i regeneruje). Warto pamiętać, że stosowanie jedynie tłustych maści w niewielkim stopniu wpłynie na poprawę stanu skóry, ponieważ skórze zabraknie nawilżenia.

Po posmarowaniu stóp kremem warto założyć bawełniane skarpetki , co pozwoli wzmocnić efekt regeneracji skóry. Zabieg ten najlepiej wykonywać przed snem.

1. ABE, Maść na pękające pięty, 7 zł/25 ml; 2. Dermesa, Płyn na pękającą skórę stóp i rąk, ok. 18 zł/65 ml; 3. SVR Xerial 50 Extreme Krem (na silne oporne na terapię zrogowacenia stóp, dłoni, kolan, łokci) ok. 42 zł/30 ml

Inne sprawdzone sposoby na suche i pękające pięty:

- Moczenie stóp w kąpieli z siemieniem lnianym (doskonale zmiękcza i wygładza skórę)

Garść nasion lnu należy zalać 2 litrami wrzątku. Po ostygnięciu wymoczyć w nim nogi przez 15 minut i osuszyć delikatnie ręcznikiem. Nie należy wycierać ani spłukiwać stóp, ale pozwolić skórze wchłonąć resztki substancji.

- Ciepłe okłady z parafiny kosmetycznej (w domu lub w gabinecie kosmetycznym)

- Wcieranie w skórę pięt czystej witaminy A

Kapsułkę należy przekłuć i wetrzeć w skórę, a następnie założyć bawełniane skarpetki.

alat

Zobacz też:

Mocznik, czyli nawilżenie doskonałe

Czytaj w Znam.to: Wygładzający masaż

Więcej o: