Nie potrafię schudnąć, czyli dieta dr. Dukana

Chcecie się odchudzić i szukacie bezpiecznej i skutecznej diety? Słyszałyście o diecie dr. Dukana? Polega na spożywaniu większych ilości białek! Dowiedzcie się więcej!

Książka "Nie potrafię schudnąć" dr. Pierre'a Dukana jest dziś znana na całym świecie. Francuski lekarz specjalizujący się od ponad 30 lat w dietetyce i walce z otyłością, opisał w książce nowatorską i bezpieczną dietę proteinową.

Podstawą tego planu żywieniowego jest spożywanie większej niż do tej pory ilości białka.

Jest ono podstawowym budulcem organizmu, lecz gdy pojawia się jego nadmiar - organizm go wydala. Dzieje się tak, dlatego, że energia potrzebna do strawienia białka jest większa, niż energia, którą otrzymujemy z samego białka. Dlatego organizm sięga wówczas po zasoby tkanki tłuszczowej. Ta reakcja pomaga nam chudnąć.

Dieta jest podzielona na 4 fazy:

1) uderzeniowa,

2) równomiernego rytmu utraty wagi

3) utrwalenia wagi,

4) stabilizacji wagi,

Faza pierwsza powinna trwać do 10 dni, czasem jest to jednak mniej, lub niewiele więcej.

Można jeść dowolnie połączone produkty z listy, w dowolnej ilości i o dowolnej porze. Trzeba pić codziennie min 1,5 l napojów.

Lista p roduktów dozwolonych: - chude mięso: cielęcina, konina,wołowina (bez antrykotu i rozbratla), wszystko pieczone lub gotowane bez tłuszczu - podroby: wątroba, cynadry, ozór cielęcy lub wołowy (czubek) - wszystkie ryby, tłuste lub chude, pieczone lub gotowane - owoce morza - drób bez skóry bez kaczki - chuda szynka, chude wędliny, najlepiej drobiowe - jaja - chudy nabiał - woda, - kawa, herbata, herbatki ziołowe, ocet, zioła, przyprawy, korniszony, cytryna, sól i musztarda (umiarkowanie)

W fazie II - osiąga się wagę docelową, traci się ok 1kg/tydz. Wprowadza się do fazy I wszystkie surowe i gotowane warzywa. Stosuje się naprzemiennie 5 dni diety proteinowej z fazy I i 5 dni diety wzbogaconej o warzywa z fazy II.

Oprócz produktów z fazy uderzeniowej dochodzą nam:

- pomidory, ogórki, rzodkiewki, szpinak, szparagi, pory, zielona fasolka, grzyby, kapusta, seler, fenkuły, wszystkie sałaty, cykoria, boćwina, bakłażany, cukinia, papryka, a nawet marchew i buraki (ale nie do każdego posiłku).

Wciąż należy pić min 1,5 l napojów.

Faza III

Czas trwania kuracji oblicza się zależnie od wielkości utraconej wagi: 10 dni diety na każdy utracony kilogram. Jemy:

- pokarmy proteinowe z fazy uderzeniowej

- warzywa fazy naprzemiennej

- jedna porcja owoców dziennie (bez bananów, winogron i czereśni)

- 2 kromki pełnoziarnistego chleba dziennie

- 40g dowolnego sera

- 2 porcje produktów skrobiowych tygodniowo (makaron, ryż, ziemniaki, kasze itp.)

- udziec jagnięcy lub pieczeń z polędwicy wieprzowej

Poza tym: 2 razy w tygodniu możemy jeść to, na co mamy ochotę (3 dania w ciągu dnia), oczywiście zachowujemy umiar co do ilości. A raz w tygodniu jemy tylko pokarmy z fazy I!

Faza IV:

Jest to część, która na stałe powinna wejść w nasze nawyki żywieniowe. Stosujemy w dalszym ciągu wszystkie zasady z III faz, a raz w tygodniu robimy kurację uderzeniową, czyli jemy tylko produkty z fazy I. Ponadto codziennie jemy 3 łyżeczki otrąb owsianych.

Katarzyna B.

Czy stosowałyście dietę dr. Dukana? Podzielcie się z nami swoimi opiniami!

Zobacz też:

Waga błonnika

Waga błonnikaWaga błonnika Fot. Shutterstock

Więcej o: