Ciekawostka urodowa

Czy wiesz, że...

Spacery i świeże powietrze wpływają dobrze nie tylko na lepsze dotlenienie naszego organizmu, poprawienie kondycji, czy odstresowanie po ciężkim dniu.

Okazuje się, że interakcja z naturą poprzez spacer lub zdjęcia robione w plenerze świetnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne oraz poprawia wydajność naszego myślenia i co ważniejsze zapamiętywania.

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan przeprowadzili badania kilkudziesięciu uczestników. Przed ich rozpoczęciem sprawdzili zdolność badanych osób do zapamiętywania sekwencji obrazków, słów i zdań. Musieli je również powtarzać od końca. Następnie przez tydzień wysyłano ich na spacery. Najpierw na ulice miasta, tydzień później na spacery po lesie. O dziwo okazało się, że zdolność podmiotów do wykonywania różnego rodzaju zadań zwiększyła się o 20%, ale dopiero po spacerze w lesie.

Potwierdziły to również wyniki testów komputerowych. Pokazywano uczestnikom zdjęcia z miast, a następnie zdjęcia natury i przyrody. Po obejrzeniu tych drugich byli znacznie bardziej zrelaksowani.

Dzieje się tak dlatego, że charakter scen nie wymaga od nas większego skupienia, dzięki czemu pozwala to naładować baterie naszego mózgu - mówi prowadzący badania Marc G. Berman.

Miejmy nadzieję, że nadchodząca wielkimi krokami jesień będzie na tyle pogodna i złota, że pozwoli cieszyć się nam relaksującymi spacerami.

Zobacz inną ciekawostkę urodową

Więcej o: