Ponad jedna trzecia kobiet w wieku 25 - 35 lat ma problemy z wypadającymi nadmiernie włosami . Głównym powodem jest zwieszająca się po 21 roku życia liczba napięć i stresów.
Dziś kobiety prowadzą coraz bardziej stresujący tryb życia . Szybkość i presja otoczenia oraz coraz większa liczba obowiązków odbija się na naszym organizmie niestety niekorzystnie . Martwimy się o własną karierę, naukę, a jednocześnie chcemy zakładać szczęśliwe rodziny i spełniać się w rolach matek, żon i gospodyń domowych. Zbyt mała ilość czasu, a zbyt wiele spraw sprawia, że towarzyszy nam na co dzień więcej nerwów.
Organizm z kolei reaguje na stres produkcją większej ilości wolnych rodników , które jak wiemy sprzyjają szybszemu starzeniu się skóry , a w niektórych przypadkach prowadzą do uszkodzeń włosa , przez które zaczynają one wypadać.
To oczywiście nie jedyny powód. Zła dieta, tragiczne przejścia życiowe, zmiany hormonalne, niski poziom żelaza, cynku, a nawet niektóre leki - mogą powodować przedwczesne wypadanie włosów.
Skuteczna regeneracja włosów po zimie Fot. Shutterstock
Istotną role odgrywają również geny . Jeśli matka ma cienkie włosy i problemy tego typu - my również jesteśmy zagrożone. Inną istotną przyczyną utraty włosów są głębokie przeżycia emocjonalne, które każdemu z nas przytrafiają się w codziennym życiu.
To staje się nierzadko dużym problemem. Żyjemy bowiem w czasach, w których włosy są ściśle związane z pojęciem kobiecości i atrakcyjności. Poza tym egzystujemy w takim społeczeństwie, że nasz wygląd często staje się jednym z największych czynników przyczyniających się do lepszego lub gorszego poczucia własnej wartości.
Każdy traci od 50 do 100 włosów każdego dnia. Kiedy powinnyśmy zacząć się martwić i poszukać pomocy?
Jeżeli zauważacie, że wypada wam więcej włosów niż zwykle i stan ten utrzymuje się dłużej niż jeden miesiąc - należy sięgnąć po profesjonalną pomoc. Niewielu lekarzy jest w pełni przygotowanych do doradzenia w kwestii nadmiernego wypadania włosów. Można jednak przeprowadzić specjalne trichologiczne badanie włosów . Możemy wówczas sprawdzić, czy nie ma podłoża hormonalnego. Jest to najlepszy sposób, by ustalić prawidłowe leczenie.
Dieta a włosy fot. Shutterstock
W przyszłym tygodniu więcej na temat sposobów radzenia sobie z tym problemem.
Katarzyna B.