Rozstępy - wszystko, co chciałybyście wiedzieć!

Te z nas, które mają z nimi problem - dobrze wiedzą czym są rozstępy. Najczęściej pojawiają się na pośladkach, udach, brzuchu a także piersiach. Jak z nimi walczyć i czy istnieje skuteczny sposób na pozbycie się defektu?

Skąd się biorą rozstępy?

Są wynikiem nadmiernego rozciągania skóry , która nie radzi sobie z podołaniem np. nagłemu wzrostowi wagi. Przyczyna rozstępów tkwi jednak głębiej - jest nią nadmierna produkcja hormonu stresu (kortyzolu ) przez nadnercza. Substancja ta produkowana jest przez organizm w sporych ilościach w sytuacji szybkiego wzrostu wagi (czyli np. w okresie dojrzewania i ciąży). Zbyt duża dawka kortyzolu zaburza działanie fibroblastów , czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję białek: kolagenu i elastyny , które wyposażają skórę w elastyczność i odporność na rozciąganie.

Ponadto, zwiększony poziom estrogenu (jednego z hormonów żeńskich) może sprzyjać rozstępom . Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może, choć oczywiście nie musi przyczyniać się czasami do powstawania rozstępów.

Istotną rolę odgrywają także skłonności genetyczne oraz dieta zbyt uboga w witaminy i mikroelementy, zwłaszcza niedobory cynku .

Fazy powstawania

Na początkowym etapie, rozstępy przypominają wyglądem czerwonawe lub fioletowe prążki , potem jaśnieją i finalnie przybierają kolor biały . Walkę z rozstępami należy rozpocząć, gdy są jeszcze ciemne, gdyż tych jasnoperłowych nie da się już całkowicie usunąć, można jedynie zmniejszyć ich widoczność .

To częsta przypadłość

Rozstępy pojawiają się aż u 90% kobiet w ciąży . Także młode dziewczyny w okresie dojrzewania borykają się z tym problemem (ma je 70% nastolatek). Rozstępy nie omijają też dorastających chłopców (40%). Należy pamiętać, że wszelkie cudowne diety również niosą ze sobą spore ryzyko ich powstawania. Jeśli się odchudzać, to tylko racjonalną dietą, nie zaś metodami typu "5 kg w tydzień". Efekty tak gwałtownych skoków wagi znajdą swoje negatywne efekty w wyglądzie naszej skóry.

Warto jednak przypomnieć, że predyspozycje genetyczne mają w tym wypadku duże znaczenie. Równie ważna jest właściwa dieta i odpowiednia pielęgnacja. Niestety, nie ma jednego, stuprocentowego sposobu na to, by do nich nie dopuścić. Najskuteczniejsze jest łączenie różnych metod:

1) Antyrozstępowa dieta - racjonalne, oraz zbilansowane żywienie ma kluczowe znaczenie w pielęgnacji skóry w ciąży. Posiłki należy urozmaicać w składniki odżywcze, zwłaszcza cynk, który poprawia kondycję skóry. Odgrywa też znaczącą rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Cynk możemy znaleźć w mięsie, podrobach, żółtym serze, kaszy gryczanej, pestkach dyni, czy orzechach. Ewentualne niedobory można uzupełniać syntetycznymi zestawami witaminowymi z aptecznej półki. Trzeba jednak pamiętać, że witaminy z pigułki wchłaniają się słabiej aniżeli te naturalne, z pożywania.

Po drugie - kremy przeciwko rozstępom, balsamy , oliwki . Należy je stosować, gdy znajdujemy się w sytuacjach sprzyjających powstawaniu rozstępów, czyli w okresie dojrzewania , ciąży czy stosowania diet odchudzających.Co warto podkreślić, najważniejsze w nakładaniu kremów nie są one same, ale masaż wykonywany podczas aplikacji specyfiku. To proces masowania ciała jest kluczowy dla zachowania elastyczności skóry i jej ujędrnienia.

3) Raz na jakiś czas warto zrobić również delikatny peeling całego ciała (najlepiej 1-2 razy w tygodniu) - usunie on zrogowaciały naskórek i ułatwi wchłanianie się kosmetyku.

4) Zabiegi . Jest to jednak bardzo kosztowna metoda . Efekty są widoczne gołym okiem, ale w żadnym razie nie dochodzi do usunięcia rozstępów, a jedynie zmniejszenia ich widoczności.

1. Mikrodermabrazja (mechaniczne usuwanie naskórka, wygładzanie ). Zabieg pobudza produkcję kolagenu . Metoda ta wykorzystuje ścieranie za pomocą kryształków diamentu oraz stosuje siłę ssącą pod ciśnieniem. Stosowany w gabinetach kosmetycznych. Koszt ok. 200 zł (trzeba powtórzyć kilkakrotnie).

2. Mezoterapia (dość głębokie ostrzykiwanie rozstępów substancjami stymulującymi otaczającą skórę do produkcji kolagenu i elastyny - z reguły jest to kwas salicylowy i krzemionka organiczna).Zabiegi wykonuje się raz w tygodniu przez 2 miesiące, a potem jeszcze przez pół roku (co miesiąc). Koszt za jeden zabieg ok. 350 zł.

3. Peelingi chemiczne z kwasem trójchlorooctowym (głębokie złuszczanie , powoduje spłycenie lub zanik blizn). Bardzo skuteczny zabieg. Trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Koszt jednego zabiegu - od 400 zł w górę.

4. Dermabrazja laserowa ( przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, wykorzystuje się specjalny laser, który odparowuje uszkodzone tkanki). Zabieg jednorazowy .Wymaga ok. dwutygodniowej rekonwalescencji. Kosztuje kilka tysięcy złotych.

Zobacz też:

Jak pielęgnować skórę z atopowym zapaleniem?

Więcej o: