Pasta cukrowa na problemy z wrastającymi włoskami?

Stany zapalne i wrastanie włosów w skórę to częste efekty depilacji. Czy pasta cukrowa faktycznie jest skutecznym sposobem na problem?

Najczęstszą przyczyną wrastania jest usuwanie głęboko osadzonych włosów o dużej cebulce, w dodatku w kierunku odwrotnym do ich wzrostu. Tak działa klasyczny wosk do depilacji i depilator.

Często podczas wyrywania włosa zdarza się, że łamie się on tuż u nasady - pod lub na powierzchni skóry. Obumarłe komórki naskórka zatykają mieszek , powodując uwięzienie włosa. Konsekwencją tego jest właśnie jego wrastanie i wytworzenie się stanu zapalnego. Rada jest prosta: chcąc uniknąć wrastania - nie powinno się wyrywać włosów niezgodnie ich kierunkiem wzrostu - zwłaszcza w delikatnych okolicach bikin i, gdzie włosy są najgrubsze i najszybciej rosną.

Czego powinnyśmy używać do depilacji okolic bikini?

Jeżeli nie zdecydujemy się na laser, albo gdy włosy są zbyt jasne do tego zabiegu- najdoskonalszym i zarazem najprostszym rozwiązaniem jest pasta cukrowa . Metoda ta została stworzona na Bliskim Wschodzie.

Skład depilacyjnej pasty cukrowej oparty jest na starożytnych przepisach. Zawiera cukier, sok cytrynowy i zioła. Pasta wykonana jest wyłącznie z surowców naturalnych i nie zawiera żadnych substancji chemicznych. Do zabiegu potrzebna jest jedynie wprawna ręka specjalisty (choć wiele osób potrafi robić to również samodzielnie).

Na czym polega zabieg i jak przebiega?

Pastą cukrową usuwamy włos wyłącznie w kierunku jego wzrostu. Dzięki temu nie zmieniamy naturalnego ułożenia mieszka, czyli nie poszerzamy jego ujścia. Pastę nakładamy pod włos i zrywamy wraz z nim we właściwą stronę. Masa cukrowa łączy się ze strukturą dachówkowato ułożonych łusek keratynowych włosa, dzięki czemu łatwiej go usunąć.

Zabieg jest zdecydowanie mniej bolesny niż inne metody mechanicznej depilacji. Pasta nie przykleja się do skóry, w związku z czym nie zrywa powierzchniowej warstwy naskórka .

Masę rozgrzewa się do temperatury ciała, co umożliwia stosowanie tej metody u osób ze skórą wrażliwą, naczyniową, a nawet w przypadku istnienia w depilowanym miejscu stanów zapalnych.

Jak często należy powtarzać zabieg?

Kosmetolog Agnieszka Gomolińska radzi:

W przypadku pasty cukrowej opracowano pewien schemat postępowania. Początkowo powinno się ustalić krótkie odstępy między wizytami. W przypadku poważniejszych kłopotów ze zmienioną zapalnie skórą należy powtarzać zabieg co 14 dni przez okres około 2-3 miesięcy. Pasta cukrowa odsłania wrośnięte włoski i delikatnie je usuwa. Pozostaje wyłącznie pusty mieszek, którego ujście wraca do właściwego rozmiaru. Nowe owłosienie jest dużo delikatniejsze, rośnie wolniej i w mniejszej ilości. Po uspokojeniu stanu zapalnego i wyeliminowaniu wszystkich wrośniętych włosów wystarczą wizyty co 4 do nawet 8 tygodni.

A wy wypróbowywałyście już zabiegu depilacji pastą cukrową? Jakie jest wasze zdanie?

Zobacz też:

Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Więcej o: