Trenujesz? Pij mleko!

Napoje energetyzujące dla sportowców stają się coraz bardziej popularne, bo zaliczamy je do grupy napojów funkcjonalnych. Naukowcy zachęcają, by zamiast nich wybrać mleko.

Napoje energetyzujące w Polsce pojawiły się w połowie lat 90. Dziś są już bardzo popularne, szczególnie wśród osób regularnie uprawiających sport. Są one określane jako produkty dietetyczne specjalnego przeznaczenia żywieniowego, rejestrowane jako produkt przeznaczony dla osób o wzmożonym wysiłku fizycznym i napięciu psychicznym.

Skład większości napojów energetyzujących jest podobny. Zawierają one:

- Wodę,

- Cukier,

- Regulator kwasowości (np. kwas cytrynowy),

- Dwutlenek węgla,

- Substancje czynne.

Prawie całkowicie pozbawione są tłuszczu i białka, a ich wartość energetyczna waha się od 4 do 70 kcal/ 100ml.

Spożycie napoju energetyzującego zwiększa wytrzymałość organizmu o 9% w treningu aerobowym i o 24% w treningu anaerobowym. Jednak oprócz pozytywów istnieje wiele negatywnych aspektów picia napojów energetyzujących.

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu z Loughborough mówią o tym, że najlepszym napojem, który wybrać mogą osoby uprawiające sport jest beztłuszczowe mleko.

W badaniu wzięła udział grupa kobiet regularnie uprawiających sport. Na dwie godziny przed treningiem podawano im wodę, natomiast po zakończeniu treningu jedna grupa piła beztłuszczowe mleko, druga natomiast napoje energetyzujące na bazie cukru.

Okazało się, że grupa kobiet pijących mleko uzyskiwała lepsze wyniki, szybciej traciła zbędne kilogramy, efektowniej również rzeźbione były mięśnie . Lekarze wyjaśniają to faktem, że mleko zawiera wysokiej jakości białko, witaminę D oraz wapno. Na podstawie tych badań naukowcy wysnuli wniosek, że regularny trening siłowy połączony ze spożywaniem mleka, może nie tylko pomóc w zachowaniu zdrowia, ale również poprawić funkcjonowanie i wygląd naszego ciała. To z kolei przyniesie nam więcej korzyści, niż picie słodkich napojów energetyzujących.

Ćwiczenia na udaĆwiczenia na uda Fot. Shutterstock

Zobacz również:

Pokaz Dolce & Gabbana. Trendy fryzjerskie - kontrolowany nieład

Więcej o: