Smutne statystyki dotyczące odchudzania

Wyniki ostatnich badań brytyjskich lekarzy informują, że 40% odchudzających się osób, po zakończeniu diety nie tylko wraca do wagi, ale niejednokrotnie jeszcze bardziej tyje.

Statystyki nie mają litości. Ponad połowa dorosłej populacji Wielkiej Brytanii (61,4%) ma nadwagę, a 24% jest otyła.

Dr Ian Campbell przeprowadził badania na 2000 kobiet, które są świadome faktu, że mają nadwagę. 60% z nich przyznała się, że co jakiś czas przechodzi na dietę , z czego 20% utrzymuje, że na diecie są właściwie cały czas.

Zwykle wszystko zaczyna się od dużego lustra, które nagle uparcie nie ma zamiaru pokazać nam tego, co chciałybyśmy w nim zobaczyć. Potem zbliża się wiosna, a za nim lato. Wówczas zaczynamy myśleć o tym, że krągłości nie ukryjemy już pod ubraniem tak łatwo. Trafiamy na zdjęcia z katalogów i ulubionych magazynów, aż w końcu oglądamy zdjęcia bliskich znajomych na portalu społecznościowym, znajomych, którzy wyglądają naprawdę dobrze. Myślimy wtedy: jeśli ona może, to ja też. Tym, oto sposobem podejmujemy decyzję o przejściu na dietę. Niestety chciałybyśmy schudnąć w tempie ekspresowym, co najczęściej przynosi więcej szkody, niż pożytku.

Potwierdzają to badania przeprowadzone niedawno w Wielkiej Brytanii. 40% osób, którym udało się zrzucić kilka zbędnych kilogramów , a efekty diety były naprawdę zadowalające, po trzech tygodniach wracały do dawnej wagi. Dzieje się tak, ponieważ sukcesy związane z dietą dają wielu osobom poczucie zwycięstwa i radości, a to z kolei wzywa do gastronomicznego świętowania, które osłabia silną wolę i szybko odwraca proces chudnięcia.

Często problem stanowią koledzy z pracy, którzy częstują ciasteczkiem, czy partner, który w utrzymaniu diety nie pomaga, sam jada bowiem duże porcje, smacznie wyglądających dań.

Innym powodem powrotu do wagi według dr Campbella są złe metody odchudzania. Niezdrowe diety powodują bowiem efekt jo-jo. Diety cud, które polegają na nagłym ograniczeniu spożywanych kalorii, są bardzo szkodliwe i zwykle nie mają nic wspólnego z jedzeniem zbilansowanych posiłków.

Wiele kobiet skarży się, że nie może odkryć zadowalającej metody odchudzania. Dr Campbell apeluje, że przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość. Tak, jak zbędne 10 kilogramów nie przybywa nam nagle z dnia, na dzień, tak też musimy się liczyć z tym, że pozbycie się ich również zajmie trochę czasu (mówimy tu oczywiście o zdrowych dietach, które pozwolą uniknąć efektu jo-jo) . Poza tym dobra rada dla każdego, komu przyszło żyć w czasach, gdy sztuczność króluje również w pożywieniu - zmień nawyki żywieniowe na lepsze ! Nie tylko, cieszyć się będziesz lepszym zdrowiem, ale również unikniesz późniejszej trudnej walki z nadwagą!

Dlaczego diety nie działają?Dlaczego diety nie działają? Fot. Shutterstock

Zobacz też:

Jeść mniej, a częściej, czy lepiej nie? Złota zasada diety obalana

Zajrzyj też na Odważ się i dobierz dietę odpowiednią dla siebie!

Czy kiedykolwiek przechodziłaś w swoim zyciu na dietę?
Więcej o: