Solarium jesienią: za i przeciw

Opalanie jest niezdrowe dla skóry i przyspiesza jej starzenie. To prawda, jednak jest pewien argument usprawiedliwiający odwiedziny w solarium - jesień. 

Bezsprzecznie możemy stwierdzić, że opalanie niszczy skórę, wysusza i przyspiesza jej starzenie . Alarmujący ton wypowiedzi dermatologów czy "moda na bladość" panująca od kilku sezonów nie przemawiają do świadomości wielu osób, bo słońce kojarzy nam się z ciepłem , radością, przyjemnością. Tęsknota za latem narasta, gdy pod naszą szerokością geograficzną zaczynają się jesienne słoty i melancholijna pogoda .

Wtedy to podjadamy czekoladę, czy pozwalamy sobie na mniej zdrowe, a bardziej "przyjemne" jedzenie, które poprawia nam nastrój . Podobną rolę spełnia kilka minut słońca w bardzo pochmurny dzień. Dlatego porzucamy często racjonalne argumenty o przyspieszonym starzeniu skóry czy ryzyku powstawania przebarwień i w pogoni za chwilą przyjemności lądujemy na solaryjnym łóżku. Prócz wszystkich negatywnych skutków opalania, korzystanie z solarium ma kilka zalet :

- Słońce (także to "sztuczne") stymuluje organizm do wytwarzania witaminy D , której bez promieniowania UV człowiek nie jest w stanie wyprodukować

- Udowodniono, że kilka krótkich wizyt w solarium pomaga zapobiegać tzw. jesiennej depresji , gdyż nawet sztuczne słońce pozytywnie wpływa na poprawę nastroju

- Delikatna (!) opalenizna sprawia, że ciało wygląda na smuklejsze i zdrowsze

Wady :

- Opalanie (w solarium i na słońcu) wysusza skórę, przyspiesza starzenie, powoduje powstawanie przebarwień, niesie ze sobą ryzyko zachorowania na raka skóry (jeśli jest zbyt częste)

- Istnieje ryzyko poparzenia słonecznego

Garść dobrych rad

Aby zminimalizować negatywne skutki opalania w solarium należy:

- Ograniczyć czas wizy w solarium do kilku (a nie kilkunastu) minut, kierując się zasadą - im jaśniejsza karnacja - tym krótsza wizyta

- Wybierać łóżka o średniej , a nie najwyższej mocy lamp (zwłaszcza przy skórze nieprzyzwyczajonej do opalania)

- Zawsze przed rozpoczęciem opalania wetrzeć w skórę (zwłaszcza twarzy, szyli i dekoltu) krem przeznaczony do opalania w solarium (nawilża i wzmacnia, zabezpiecza skórę przed przesuszeniem oraz zmniejsza ryzyko powstawania zmarszczek)

- Dokładnie zmyć makijaż i usunąć resztki perfum (ryzyko reakcji uczuleniowej i przebarwień)

- Pieprzyki i przebarwienia zabezpieczyć kremem ochronnym (np. tłustym Nivea czy Bambino)

- Korzystać (!) z okularów ochronnych, które znajdują się w każdym salonie solaryjnym (w przeciwnym razie niszczymy wzrok)

- Uważać, by gabinet solarium nie stał się naszym drugim domem. Dwie, maksymalnie trzy wizyty w miesiącu stanowczo wystarczą.

alat

Zestawienie klasycznych zapachów na jesień i zimę

Czytaj w Znam.to: Lancom Oscillation Power Macara

Więcej o: