Czas na jogging!

Jogging jest typem fizycznej aktywności, którą może uprawiać niemal każdy niezależnie od wieku, typu sylwetki i jej stanu. Nie tylko poprawia kondycję, jest również dobrym sposobem na zrzucenie kilku kilogramów.

Bieganie to jeden z najprostszych sportów. W joggingu nie liczy się konkurencja, ani jak najszybszy czas. To sposób na dobrą kondycję, spalanie zbędnych kalorii, modelowanie figury i zwyczajnie na zdrowy tryb życia, bo bieganie przynosi wiele korzyści:

- poprawia pracę układu krążenia i wzmacnia serce,

- zwiększa wytrzymałość i odporność organizmu,

- wzmacnia układ oddechowy i powiększa pojemność płuc,

- dzięki spalaniu kalorii redukuje tkankę tłuszczową.

Istnieje przekonanie, że bieganie wzmaga apetyt. Nie jest to jednak prawdą. Jogging jest skuteczną formą zdrowego odchudzania . Nie tylko tracisz zbędne kilogramy, systematyczne bieganie zmniejsza ciśnienie krwi i obniża poziom złego cholesterolu.

Bieganie zaleca się właściwie każdemu, o ile rozpocznie powoli. Wysiłek należy dozować umiejętnie. Jeśli chcesz zacząć biegać - nie przeciążaj się na początku, a dystans zwiększaj stopniowo. Nie zapomnij o rozciąganiu i piciu dużej ilości wody niegazowanej. Co jakiś czas rób również przerwy.

Sztuka motywacjiSztuka motywacji fot.shutterstock

Mówiąc o rozciąganiu - najlepiej rób to po treningu biegowym. Wówczas mięśnie są już rozgrzane i wydłużone. O tym jak ćwiczenia rozciągające wpływają na organizm i ciało już pisaliśmy. Przy joggingu dodatkowo uchronią was przed bolesnymi skurczami mięśni, czy naciągnięciem ścięgien.

Jak zacząć?

Pierwszą rzeczą jaką powinnyście zrobić - to zaopatrzyć się w parę wygodnych butów , które będą przeznaczone specjalnie do tego celu. W złych i niewygodnych butach łatwo o kontuzje. Trzeba też pamiętać o odpowiednim stroju . W lecie ma to mniejsze znaczenie, natomiast zimą trzeba uważać, by nie tracić niepotrzebnie ciepłoty ciała.

Tydzień poprzedzający rozpoczęcie systematycznego biegania - rozpocznij długimi marszami, które pozwolą przygotować ciało bo bardziej intensywnego wysiłku.

W kolejnych tygodniach biegaj 4 dni na tydzień.

Oto przykładowy harmonogram:

1 Tydzień - bieg 2 minuty, marsz 4 minuty ( 5 powtórzeń)

2 Tydzień - bieg 3 minuty, marsz 3 minuty ( 5 powtórzeń)

3) Tydzień - bieg 5 minut, marsz 2,5 minuty ( 4 powtórzenia)

4) Tydzień - bieg 7 minut, marsz 3 minuty ( 3 powtórzenia)

5) Tydzień - bieg 8 minut, marsz 2 minuty ( 3 powtórzenia)

6) Tydzień - bieg 9 minut, marsz 2 minuty ( 3 powtórzenia)

7) Tydzień - bieg 9 minut, marsz 1 minutę ( 3 powtórzenia)

8) Tydzień - bieg 13 minut, marsz 2 minuty ( 2 powtórzenia)

9) Tydzień - bieg 14 minut, marsz 1 minuta ( 2 powtórzenia)

10) Tydzień - bieg 30 minut.

K.B.

Zobacz też:

Zgrabne pośladki - zestaw ćwiczeń

Więcej o: