Gotowane warzywa jednak zdrowsze od surowych?

Istnieje powszechne przekonanie, że surowe warzywa są znacznie zdrowsze, niż te, które poddane zostały obróbce termicznej. Brytyjscy naukowcy oponują.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii zdyskredytowali powszechne przekonanie, że surowe warzywa są znacznie zdrowsze niż te gotowane. Eksperci z Instytutu Badań Żywności poinformowali, że pieczone i gotowane warzywa mogą przynieść znacznie większe korzyści dla naszego zdrowia.

Potwierdza to prof. Nicoletta Pellegrini z uniwersytetu w Parmie we Włoszech:

Błędne jest przekonanie, że każda metoda obróbki warzyw i owoców powoduje utratę przynajmniej części zawartych w nich cennych składników. - Czasami dopiero przetworzenie wydobywa ukryte w nich, korzystne dla zdrowia związki, takie jak antyutleniacze, polifenole, karotenoidy i witaminy.

Konkretne przykłady:

1) Marchew

Obecny w marchewce beta-karoten po obróbce termicznej jest nie tylko wyższy niż w surowym warzywie, ale i lepiej przyswajany przez nasz organizm. Ich poziom po ugotowaniu jest o jedną szóstą wyższy, niż w surowym warzywie. Karoteny, szczególnie beta-karoten (prowitamina A) korzystnie wpływają na funkcjonowanie wzroku i systemu odpornościowego. Co ciekawe w gotowanej marchewce wzrasta też trzykrotnie ilość przeciwutleniaczy.

2) Szpinak i brokuły

Gotowany szpinak i brokuły są zdrowsze bowiem dostarczają aż do 30% karotenoidów ( do znacznie więcej niż maksymalnie 3%, które zawierają te warzywa w stanie surowym)

3) Pomidory

Po ugotowaniu stają się bogatym źródłem likopenu, związku mającego właściwości antynowotworowe i chroniące przed chorobami serca. Poza tym likopen to silny przeciwutleniacz. Z badań ekspertów zajmujących się żywieniem wynika, że do każdego warzywa trzeba podchodzić indywidualnie - to, co jest dobre w przypadku marchewki, nie musi dotyczyć brokułów. Dla każdego warzywa można znaleźć taki sposób przyrządzania, który wydobędzie z nich największą ilość składników odżywczych.

Zobacz też:

Dodaj do swojej diety kiełki

Więcej o: