Ciekawostka urodowa

Czy wiesz, że...

...Uczucie nienasycenia czekoladą może być związane z bakteriami żyjącymi w przewodzie pokarmowym. Wskazują na to ostatnie badania naukowców z Ośrodka Badań Nestle w Szwajcarii. Wyniki wskazują, że w przewodach pokarmowych mężczyzn, którzy codziennie mają ochotę na czekoladę występują kolonie bakterii. Obecności tego rodzaju bakterii nie stwierdzono u mężczyzn, którzy nie mają słodkich zachcianek każdego dnia.

Kobiety wprawdzie nie brały udziału w badaniach, aby uniknąć wpływu na cykl miesiączkowy (czekolada ma duże ilości żelaza, którego główną funkcją jest produkcja hemoglobiny). Zostaną one jednak przebadane i uwzględnione przy kolejnych etapach badań - mówi główny autor badań Sunil Kochhar.

Poza tym "czekoladoholicy" mieli niższy poziom zdrowego cholesterolu LDL i niezdrowo podwyższony poziom białek krwi.

Badania te wskazują również, że nasze preferencje dotyczące żywności (nie tylko czekolady) mogą być spowodowane występowaniem w jelitach różnych szczepów bakterii. Jedzenie wpływa na metabolizm bakterii jelitowych, a to z kolei powoduje poważne i długoterminowe konsekwencje dla naszego zdrowia . Kochhar przewiduje, że być może w przyszłości uda się zmieniać rodzaj bakterii w naszym organizmie. Pomoże to w zdrowym metabolizmie i uniknięciu dzięki temu wielu chorób - między innymi otyłości.

Zobacz też:

Ciekawostka urodowa

Więcej o: