Niestety często nasz tryb życia i odżywiania ma w tym przypadku fundamentalne znaczenie. Niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, częste odchudzanie, niektóre zaburzenia zdrowotne, czy nawet rzucenie palenia będą miały wpływ na naszą przemianę materii.
Wygodniej jest jednak zrzucić to na karb złych genów. Nie obwiniajmy jednak hormonów ani dziedziczności, bowiem 80% przypadków otyłości spowodowane jest złymi nawykami żywieniowymi oraz brakiem ruchu. Niemal każda osoba otyła zarzeka się, że naprawdę niewiele je, lecz pomimo tego nie chudnie. W większość przypadków nie jest to do końca prawdą.
Tempo przemiany materii jest uzależnione od:
- genów,
- płci,
- wieku,
- masy ciała,
- sposobu odżywiania,
- trybu życia,
- stanu naszego zdrowia
Na jedne czynniki nie mamy wpływu, ale inne możemy jak najbardziej kontrolować. Wystarczy, że będziemy przestrzegali kilku ważnych zasad.
1) Jeść regularnie posiłki. Najlepiej również w tym przypadku kierować się znaną już wszystkim zasadą: mało, ale częściej.
2) Nie jedz fast foodów . Nie dość, że są bardzo tłuste, zawierają ogromną ilość pustych kalorii, to często zdarza się, że są przyrządzane na kilkudniowym oleju, który podgrzewany po raz wtóry wytwarza wiele szkodliwych substancji oraz kwasy tłuszczowe podnoszące poziom "złego" cholesterolu.
3) Unikaj cukrów prostych. Zbudowane są z nich weglowodany. Słodycze, słodkie ciastka, soki owocowe, ciasta, czy nawet napoje gazowane zawierają dużą ilość cukrów prostych. Trzustka wówczas zaczyna wytwarzać duże ilości insuliny. czujemy się syci tylko przez chwilę, natomiast organizm reaguje na gwałtowny wzrost poziomu insuliny w ten sposób, że hamuje metabolizm tłuszczu i zaczyna go gromadzić. Może to być spowodowane przez zaledwie kilkaset złych kalorii, zawartych w cukrach prostych.
4) Postaw na posiłki proteinowe. Chude mięso, drób, ryby, jajka itd. pobudzają metabolizm najbardziej. Dieta oparta w głównej mierze na proteinach może zwiększyć tempo metabolizmu aż o 30%.
5) Nie zapominaj o warzywach i owocach. Pomidory, papryka, rzodkiew, papryka, ogórek, papryka, brokuły, pomarańcz, mandarynki, grejpfruty, pomarańcze.
6) Dbaj o aktywność fizyczną. Jest to jedno z ważniejszych zaleceń. Systematyczne uprawianie sportów jest najskuteczniejszym sposobem, by poprawić metabolizm. Nie wspominając o innych plusach dla całego naszego organizmu.
7) Uzupełniaj dietę o witaminy i składniki mineralne. To one sprawiają, że pokarm zamieniany jest na energię. Nie zapomnij o witaminie C, B complex, E, beta karotenie, czy chromie.
8) Pij dużo wody. Szklankę opróżniaj małymi łyczkami. Powinno to trwać jakieś 10 minut.
9) Przyprawy. Potrawy doprawiaj tylko przyprawami przyspieszającymi trawienie: imbir, ocet, majeranek, zioła prowansalskie, cynamon, oregano, estragon, bazylię.
10) Im późniejsza pora - tym mniej powinnaś jeść. Tempo metabolizmu największe jest rano, najwolniejsze zaś nocą.
K.B.