Co robić, gdy włosy elektryzują się?

Masz problem z elektryzującymi się włosami? To znak, że twoje pasma są przesuszone! Jak sobie z tym skutecznie radzić? Jakich błędów unikać, aby zniwelować ten problem? Odpowiadamy.

Elektryzujące się włosy to problem, który dotyczy wielu kobiet. W szczególności zaś dotyka nas zimą. Aby temu skutecznie zapobiegać, należy najpierw poznać przyczynę problemu. A jest nią najczęściej zła kondycja włosów, w szczególności ich przesuszenie. Z naszego tekstu dowiesz się, dlaczego twoje pasma elektryzują się i jak sobie z tym skutecznie radzić.

Włosy elektryzują się - przyczyny

Dlaczego włosy elektryzują się? Warto pamiętać, że podlegają one zjawiskom fizycznym. Co to oznacza w praktyce? To, że w pewnych warunkach nasze włosy ładują się dodatnio, przez co w konsekwencji odpychają się, podnoszą i unoszą w powietrzu. Brak odpowiedniego nawilżenia włosów, które stają się suche i porowate (szorstkie), sprawia, że są one bardziej podatne na elektryzowanie się. Mówiąc prościej, im bardziej nasze włosy są nawilżone, tym mniej podatne na ten problem.

Co może powodować, że nasze włosy są przesuszone, przez co też bardziej podatne na elektryzowanie się? Częste farbowanie, w tym rozjaśnianie oraz stylizowanie przy pomocy wysokich temperatur, czyli np. długotrwałe korzystanie z prostownicy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja farbowanych włosów (nawilżanie i regeneracja) oraz stosowanie środków do stylizacji, które mają chronić przed negatywnym wpływem wysokich temperatur. 

Włosy wysusza również przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także noszenie czapek czy używanie ręczników, które wykonane są ze sztucznych materiałów. Warto także przyjrzeć się swojej pielęgnacji pasm - nieodpowiednia może bowiem dodatkowo je wysuszać. Chodzi tu o sposób, w jaki myjemy włosy, suszymy, a także czeszemy.

Włosy elektryzują się - jak sobie z tym radzić?

Jak widać, najbardziej podatne na elektryzowanie się są włosy przesuszone. Dlatego, aby pozbyć się tego problemu, należy je regularnie nawilżać. Najlepiej po każdym ich myciu nakładać nawilżającą odżywkę. Może to być produkt bez spłukiwania, jak również taki, który należy zmyć.

Dodatkowo zaleca się, aby raz na tydzień stosować na włosy silnie nawilżającą maskę i zostawiać ją na minimum 30 minut. Warto do tego nałożyć na głowę ręcznik i delikatnie podgrzać go ciepłym strumieniem z suszarki. W ten prosty sposób jeszcze bardziej zaktywizujemy działanie maski. Kondycję twoich włosów poprawi również regularne olejowanie ich. Więcej na ten temat:

Włosy elektryzują się - specjalistyczne kosmetyki

Twoim sprzymierzeńcem w walce z elektryzowaniem się włosów będą również specjalne preparaty drogeryjne. Najczęściej występują w postaci sprayu lub olejku. Przy ich zakupie zwróć jednak uwagę, aby nie zawierały silikonu. Składnik ten może bowiem dodatkowo potęgować elektryzowanie się włosów. My rekomendujemy olejki, które nie dość, że przeciwdziałają elektryzowaniu się włosów, to również nawilżają oraz wygładzają, nadając im miękkość oraz połysk.

Włosy elektryzują się - dobre nawyki na co dzień

Aby zmniejszyć problem elektryzowania się włosów, można się wspomóc dodatkowymi, bardzo prostymi sposobami. Chodzi o dobre podstawowe nawyki na co dzień. A są to:

  • nie susz włosów gorącym strumieniem, zawsze ustawiaj chłodniejsze powietrze, ewentualnie możesz też skorzystać z funkcji jonizacji,
  • do czesania włosów używaj szczotek z naturalnego włosia bądź też grzebieni, które wykonane są z drewna (najlepiej postaw na takie z szeroko rozstawionymi ząbkami),
  • nie noś czapek ze sztucznych włókien, tylko z naturalnych, te pierwsze bowiem sprzyjają wysuszaniu włosów i w konsekwencji elektryzowaniu się.

Włosy elektryzują się - szybka pomoc

Możesz samodzielnie przygotować sobie serum na elektryzujące się włosy. Potrzebujesz do tego tylko trzech składników:

  • żelu aloesowego lub lnianego,
  • wody destylowanej,
  • olejku jojoba (może też być kokosowy bądź też oliwa z oliwek).

Wymieszaj ze sobą dwie łyżeczki żelu aloesowego lub lnianego, szklankę wody destylowanej oraz 1,5 łyżeczki olejku jojoba. Powstałe w ten sposób serum przelej do butelki z atomizerem lub dozownikiem. Nanoś na włosy w momencie, gdy będą ci się elektryzować.

Inne, proste i szybkie rozwiązanie na chwilę polega na zmoczeniu rąk i przeciągnięciu nimi delikatnie po włosach, które się elektryzują. Ostatecznie możesz do tego użyć niewielkiej ilości kremu do rąk.