Jak przygotować się do roli mamy?

Macierzyństwo to jedna z najpiękniejszych i jednocześnie najtrudniejszych ról w życiu. Czy możemy się do niej jakoś przygotować? Oto kilka pomocnych wskazówek dla przyszłych mam.

Macierzyństwo zmienia całe życie. Takie słowa przyszłe mamy słyszą często od kobiet, które dzieci już mają. Trudno im zazwyczaj zrozumieć, co tak naprawdę to oznacza. Poza tym w okresie ciąży pojawiają się różne lęki i obawy. Tematykę tę poruszyły w trakcie rozmowy Kobieta.gazeta.pl projektantka kolekcji #ReservedForMum Asia Pieczyńska oraz fotografka Monika Szwed, która już niebawem po raz pierwszy zostanie mamą.

Zadbaj o swój komfort psychiczny

Przygotowanie psychiczne do porodu i macierzyństwa jest równie ważne, co przygotowanie psychiczne. Warto więc w okresie ciąży zadbać o swój komfort psychiczny.

- Oczywiście ćwiczenia oddechu oraz różne ćwiczenia fizyczne przygotowujące do porodu odgrywają bardzo istotną rolę i są bardzo potrzebne. Jednak zdrowa głowa jest dla mnie priorytetem - mówi fotografka Monika Szwed. Co jej w tym pomaga? To między innymi warsztaty online, w których uczestniczy wraz z mężem. - To taka psychologiczna szkoła rodzenia, która doskonale przygotowuje do roli mamy i taty - zdradza.

Słuchaj zaufanych osób

Monika dodaje także, że warto być otwartą na głosy innych mam. To pomoże nam zbudować w głowie realistyczny, a nie wyidealizowany obraz macierzyństwa. - Moje znajome, które są już mamami, mówią mi, co może mnie czekać po porodzie. Pokazują, że nie jest wcale tak cukierkowo, jak niektórzy przedstawiają nam na Instagramie - mówi fotografka.

Poza tym jej zdaniem inne mamy to skarbnica wiedzy. Dzięki ich doświadczeniom możemy uniknąć niektórych błędów. - Te praktyczne porady są dla mnie na wagę złota - podkreśla Monika.

Nie bój się prosić o pomoc

Bez pomocy innych osób w wielu sytuacjach byłoby nam bardzo ciężko. Dlatego też często mówi się, że do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska. Monika, która mieszka daleko od rodziny swojej i męża, myśli, że w jej przypadku tę "wioskę" będą tworzyć jej warszawskie przyjaciółki i koleżanki. - Dobrze jest mieć w swoim otoczeniu osoby, których nie boimy się prosić o pomoc - zdradza.

Jak przygotować się do roli mamy?Jak przygotować się do roli mamy? Facebook.vcom//Kobieta.gazeta

Zadbaj o komfort i wygodę

Ciąża i wczesne macierzyństwo to wyjątkowo intensywny okres. Jeśli chodzi o ubiór, w tym czasie większość kobiet stawia przede wszystkim na wygodę i komfort. Ogromną popularnością cieszą się ubrania z bawełny organicznej, która jest pozyskiwana w poszanowaniu środowiska z nasion niemodyfikowanych genetycznie i zbierana zgodnie z naturalnym cyklem życia. Co istotne, wykonany z niej materiał jest delikatny dla skóry i biodegradowalny.

Poza tym coraz częściej możemy znaleźć ubrania dla przyszłych mam, które zostały stworzone tak, by służyły nie tylko w czasie ciąży, ale także po niej. To na przykład bluzki i sukienki, które umożliwiają łatwe i szybkie karmienie piersią.

- Można wyglądać kobieco i stylowo, a jednocześnie czuć się wygodnie i komfortowo - mówi Asia Pieczyńska projektantka #ReservedForMum. Kolekcja zawiera nie tylko część bazową, lecz także modową, dzięki której kobiety mają spory wybór różnorodnych ubrań na specjalne okazje. Jest to swego rodzaju odpowiedź na panujące w ostatnich latach trendy. Jak zauważają rozmówczynie, przyszłe mamy coraz chętniej eksponują ciążowe krągłości i nie traktują ciąży, jako czasu, gdy zapominają o własnym stylu. - Bardzo dobrze, że się już nie ukrywa tych krągłości, bo tak naprawdę nie ma czego ukrywać - zauważa Asia Pieczyńska.

Monika zdradza, że także lubi podkreślać swój ciążowy brzuszek. Poza tym obecnie jest znacznie bardziej pewna siebie i w pełni akceptuje swoje ciało. - Ciąża uświadomiła mi, że mam super ciało. W końcu potrafi utrzymać dziecko - podsumowuje przyszła mama.

Zobacz wideo