Aleksandra Pajewska-Klucznik

Z zawodu dziennikarka i ekspert ds. mediów i wizerunku medialnego. Od 10 lat zajmuje się dziennikarstwem, głównie z pogranicza lifestyle, show-biznesu i popkultury.

Z zamiłowania kucharka, żarłok i podróżniczka. Prywatnie uwielbia dokumenty kryminalne, klasyczne horrory, Meksyk, grzybobranie i obalanie patriarchatu. Prowadzi blog kulinarno-podróżniczy Rudaprzygarach.blog.

 • Maja Heban: Fantazjuję o tym, że wchodzę na wizję i dokonuję aktu samospalenia
 • Michał Milowicz po koronawirusie: Przechodziłem ciężką grypę i to było nieporównywalne. Organizm jak po wojnie

  Michał Milowicz po koronawirusie: Przechodziłem ciężką grypę i to było nieporównywalne. Organizm jak po wojnie

  Michał Milowicz, aktor znany między innymi z takich hitów kinowych, jak: "Chłopaki nie płaczą" czy "Poranek kojota", 23 października poinformował na swoim Instagramie, że walczy z koronawirusem. Aktor napisał: "mimo wytrzymałości i odporności, której nabrałem i mnie COVID-19 nie ominął. Piszę to nie po to, żeby się nade mną użalać, bo zwalczę to choróbsko, ale by wszystkich poprosić, abyście naprawdę nie bagatelizowali tego wszystkiego, co się dzieje". W rozmowie z nami aktor, który od kilku dni czuje się lepiej, opowiedział o walce z wirusem.

 • Wojtek Sawicki: Życie z niepełnosprawnością to luksus, na który stać tylko bogatych ludzi

  Wojtek Sawicki: Życie z niepełnosprawnością to luksus, na który stać tylko bogatych ludzi

  - Jestem tylko jednym z miliardów ludzkich istnień. Jeśli więc miałbym wybierać, to większą wartość ma dla mnie to, żeby kobiety miały możliwość swobodnego decydowania o swoim życiu niż moja egzystencja - mówi Wojtek Sawicki, dziennikarz, DJ i aktywista, były redaktor naczelny portalu muzycznego Porcys. Wojtek zmaga się z chorobą genetyczną, dystrofią mięśniową Duchenne'a. Przez wiele lat, do 2019 roku, ukrywał swoją chorobę - komunikował się wyłącznie przez internet, nie wspominał o codziennych trudach.

 • Dorota Naruszewicz przeszła koronawirusa: W pierwszej izolacji sanepid dzwonił. Teraz nikt się nie odezwał

  Dorota Naruszewicz przeszła koronawirusa: W pierwszej izolacji sanepid dzwonił. Teraz nikt się nie odezwał

  Dorota Naruszewicz, aktorka filmowa i teatralna, znana szerokiej publiczności między innymi z "Klanu", "Na dobre i na złe" czy "Korony królów", poinformowała niedawno na swoim Instagramie, że przeszła koronawirusa. Gwiazda napisała: "Wracam do życia. Jeszcze dwa dni izolacji. Covid pokonany. Nie muszę wam mówić, jak się cieszę". Jednak to jej słowa o pomocy państwa - czy raczej jej braku - odbiły się w sieci szerokim echem. "System nie wyrabia, nikt w tej chwili nie nadzoruje stosowania się do obostrzeń izolacji" - podkreślała Naruszewicz. W rozmowie z nami opowiedziała o swoich przejściach z koronawirusem, sanepidem i planach pomocy innym, którzy zachorowali.

 • Maja Staśko komentuje oświadczenie Kingi Dudy. "Nie stanęła obok, nie wsparła. Tak działają strażniczki patriarchatu"

  Maja Staśko komentuje oświadczenie Kingi Dudy. "Nie stanęła obok, nie wsparła. Tak działają strażniczki patriarchatu"

  - To nie jest odwaga. To jest tchórzostwo, typowy "prawdopośrodkizm". "Zadowolę i jednych, i drugich" - tak Maja Staśko skomentowała oświadczenie Kingi Dudy dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Możliwość decydowania o sobie to nie jest "nagroda" za gwałt czy skrzywdzenie nas! Jakbyśmy nie miały prawa decyzyjności o sobie tak po prostu, musiały dopiero na nią "zasłużyć" traumą - dodaje aktywistka i publicystka. Córka i doradczyni prezydenta potępiła metody strajkujących i ich rzekomą agresję, następnie zapewniła, że sama nie poddałaby się aborcji w wypadku terminalnej wady płodu. Dodała też, że jest za wyborem kobiet. I że to jej prywatna opinia.

 • Ola Petrus: Dla bezpieczeństwa swojego i dziecka nie widzę możliwości zachodzenia w ciążę w tym kraju

  Ola Petrus: Dla bezpieczeństwa swojego i dziecka nie widzę możliwości zachodzenia w ciążę w tym kraju

  - Jako osoba o pewnym obciążeniu genetycznym, dla której posiadanie dzieci już jest drogą skomplikowaną i wymagającą niepopularnych decyzji, boję się, czy w ogóle będzie mi to dane w tym kraju. Czy na przykład zaraz nie zabronią in vitro, które dla mnie osobiście jest jedyną gwarancją na urodzenie dziecka bez mojej wady genetycznej. W tej chwili dla bezpieczeństwa swojego i dziecka nie widzę możliwości zachodzenia w ciążę w tym kraju - mówi nam Ola Petrus, komiczka, stand-uperka i aktywistka, osoba niskorosła.

 • Zapadła decyzja TK ws. aborcji. Staśko: Kładą łapy na naszych ciałach, a my nie mamy podstaw prawnych do obrony

  Zapadła decyzja TK ws. aborcji. Staśko: Kładą łapy na naszych ciałach, a my nie mamy podstaw prawnych do obrony

  W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją RP. Orzeczenie zapadło większością głosów, co skutkuje złamaniem tzw. kompromisu aborcyjnego, który obowiązywał od 1993 roku. W praktyce oznacza to, że w momencie, w którym orzeczenie zostanie wpisane do Dziennika Ustaw, aborcja w Polsce praktycznie stanie się nielegalna. W 2019 roku na 1110 legalnych aborcji, aż 1074 zostało przeprowadzonych właśnie ze względu na tę - uznaną przez TK za nielegalną - przesłankę. Decyzja Trybunału zapadła mimo licznych protestów i braku poparcia społecznego dla zmian. O orzeczeniu nazwanym "piekłem kobiet" rozmawiamy z autorką, feministką i aktywistką, Mają Staśko.