Lifehacking: Jak (nie)malować się łyżeczką do herbaty

Różne produkty odegrały znaczącą rolę w historii makijażu. Etui do szminek, puderniczka z lusterkiem, zalotki, całe armie pędzli. Ale czy przyszło wam do głowy, aby wymienić łyżeczkę do herbaty?!

Duet idealny - łyżeczka i makijaż (fot. Marta Lewin)

Trudno ocenić, kiedy w makijażu pojawiła się łyżeczka do herbaty. Redaktor Olgu przypomniała mi trik (z piekła rodem) polegający na odrysowywaniu idealnego łuku brwi od łuku łyżeczki . Wówczas zaświtało mi w głowie, że trik ten był znany i (niestety) stosowany już w czasach mojego liceum. A kto wie, czy jego historia nie sięga czasów dużo wcześniejszych.

Współcześnie łyżeczka jest stosowana do stworzenia idealnego makijażu smokey eye . Metodę tę zaprezentowała Brittney Folley (na instagramie znana jako @beautifoles ). Otóż powiekę ruchomą należy przykryć łyżeczką. Górna krawędź łyżeczki powinna znajdować się w miejscu załamania powieki ruchomej (już teraz będziecie wiedziały, że przed zakupem nowego kompletu sztućców należy sprawdzić, czy mała łyżeczka pasuje wam do oka). Wzdłuż górnej krawędzi łyżeczki należy nałożyć cień, a następnie pędzelkiem do blendowania rozetrzeć go w kierunku brwi.

Prawdę mówiąc nie wiem, w czym ta łyżeczka przyłożona do powieki ma pomóc, bo nie wątpię, że każda z pań, nawet jeśli nie jest biegła w sztuce makijażu, potrafi wskazać linię załamania powieki, a nawet nałożyć na nią cień. Jedyne praktyczne zastosowanie, jakiego się doszukałam, to osłonięcie ruchomej części powieki przed zabrudzeniem osypującym się podczas blendowania cieniem. A kto wykonywał sobie klasyczne smokey, ten wie, że cień osypuje się gęsto. I że największą trudnością w smokey nie jest jego prawidłowe rozpoczęcie (czyli nałożenie cienia na lub ponad ruchomą powiekę), a dokładne jego roztarcie gradientami ku brwiom. A w tym nam, niestety, łyżeczka pomóc nie może.

Skoro jesteśmy przy zastosowaniu łyżeczki w makijażu oka: czy wiecie, że łyżeczka jest niezwykle pomocna w rysowaniu kreski na powiece ? Sądzę, że wielokrotnie widziałyście na rozmaitych tutorialach wizażystki pokazujące, jak znaleźć odpowiedni kąt rysowania ukośnej kreski - to przedłużenie linii łączącej skrzydełko nosa z zewnętrznym kącikiem oka. Ale makijażyści nigdy nie używali do pokazania tej linii łyżeczki. Gdyby to robili, na pewno zauważyłybyście, że przy trzonku łyżeczki kreskę można odrysować tak prosto, jak od linijki! A teraz trzeba "zamknąć" trójkąt, czy jak kto woli - dziobek kreski. W tym celu do powieki należy przyłożyć łuk łyżeczki. No dobrze, od razu widać, że trzeba trochę pokombinować, jak z krzywikiem, ale się da. Da się, a kreska wyjdzie prosto, bez rozmazanych kleksów i "sianka".

Pewnie myślicie, że już wyczerpałam repertuar łyżkowych ekscesów na powiece? Ależ skąd! Łyżka może zastąpić zalotkę przy wywijaniu rzęs . Należy jej krawędź umieścić przy nasadzie rzęs (wypukły spód łyżeczki powinien dotykać powieki ruchomej) i delikatnie palcem odgiąć rzęsy ku górze. Następnie, ruchem jak podczas podkręcania plastikowej wstążki za pomocą nożyczek, "przejechać' łyżeczką wzdłuż rzęs. Chcecie uzyskać bardziej spektakularny efekt? Podgrzejcie wcześniej łyżeczkę (przy pomocy suszarki do włosów).

Czy zdarzało wam się podczas malowania górnych lub dolnych rzęs zabrudzić skórę wokół oka? Ja jestem w tym specjalistką. I jakoś nie wpadłam na pomysł, żeby pod malowane rzęsy podłożyć łyżeczkę . To znaczy może inaczej - znałam numer z zabezpieczaniem powiek za pomocą karty kredytowej. Ale że kart kredytową można wykorzystać znacznie lepiej (na przykład do skrobania oblodzonych szyb w samochodzie), to może przerzucę się na łyżeczki?

Dość interesującą (choć równocześnie nieco wątpliwą) propozycją wydaje się zastosowanie łyżeczki do konturowania twarzy . Otóż, łyżeczkę należy nałożyć na kość policzkową, a bronzer rozetrzeć pod nią (czyli pod łyżeczką aka kością policzkową). Trzonek łyżeczki może posłużyć natomiast za szablon do konturowania zarówno policzków, jak i nosa.

Jako że ludzie mają różne wielkości i kształty kości policzkowych, zastanawiam się, czy istnieje jakiś uniwersalny rozmiar łyżeczki, czy też potrzebujemy do wykonania makijażu kilku rożnych łyżeczek - innej do powieki, innej na policzki? No i oczywiście ponownie, kupując łyżeczkę, musimy dopasować ją do wielkości swoich kości policzkowych. Sprawa zaczyna się komplikować. Każda z naszych koleżanek posiada w domu pewien zasób łyżeczek, więc może zaproponować wspólne mierzenie przy kawie i wymianę?

Należy się też liczyć z tym, że mała łyżeczka będzie miała niestosowną do naszych rysów wielkość i wtedy należy raczej próbować szczęścia z dużą łyżką. W tym miejscu zastanawiam się, jakie zastosowanie w sztuce makijażu mogłaby mieć łyżka wazowa?! Może do idealnego wyrysowania okrągłego nosa klauna, albo zrobienia makijażu a la panda?

No dobrze, troszkę się pośmiałam, troszkę skrytykowałam, tymczasem nawet moje małe dziecko wie, że w przypadku niekontrolowanych zderzeń, przykładanie zimnej łyżeczki do stłuczonego miejsca jest niezastąpione. I powiedzmy sobie szczerze - jest to jej jedyne, słuszne zastosowanie na polu makijażu i pielęgnacji.

łyżeczka kreska na powiece eyelinerłyżeczka kreska na powiece eyeliner Czasem, pomimo najlepszych szablonów (łyżeczka) coś nie idzie, ale nie zrażajcie się, po prostu niektóre pomysły z tutoriali internetowych są... do bani (fot. Kasia Nowakowska) Czasem, pomimo najlepszych szablonów (łyżeczka) coś nie idzie, ale nie zrażajcie się, po prostu niektóre pomysły z tutoriali internetowych są... do bani (fot. Kasia Nowakowska)

P.S. Oczywiście wiecie, do czego podczas robienia makijażu można użyć widelca, prawda?

Tak, do rozczesywania rzęs!

Zobacz wideo
Więcej o: