10 typów ludzi, których należy unikać, aby być szczęśliwym

Manipulanci, fanatycy, narzekacze, wampiry energetyczne i ludzie-gołębie. Wiele jest typów ludzi, którzy dybią na twoje szczęście i spokój ducha. Dowiedz się, kogo unikać!

Wyrzuć ze swojego życia wszystkie destrukcyjne ludzkie typy (fot. Ryan Hyde/Flickr)

Ludzie są różni. Relacje z niektórymi są pozytywne, wzmacniające i inspirujące, a z innymi - złe i destrukcyjne. Całe szczęście jako dorośli ludzie mamy wpływ na to kim się otaczamy. Oto 10 typów toksycznych ludzi, od których należy trzymać się z daleka.

1. Fanatycy

Od czasu gdy Polaków podzielono na tych z lewego lub prawego sortu, fanatyzm uderza z każdej strony, dotkliwiej niż kiedyś. Ale fanatyków znajdziesz wszędzie, nie tylko w polityce - to indywidua patrzące tylko w jednym, prawdziwie słusznym kierunku, nieważne czy chodzi o religię, medycynę, ekologię, czy zdrowe odżywianie. Ich nie interesujesz ty, oni mają gdzieś twoje zdanie - dla nich istotna jest idea i epatowanie nią. Jeżeli myślisz chociaż trochę inaczej niż fanatyk - odejdź, zignoruj, bo inaczej ten typ zrobi wszystko, by cię zniszczyć.

2. Manipulanci

Manipulanci to ludzie obdarzeni specyficznym talentem - umiejętnością odnajdywania u innych słabych punktów i bezwzględnego ich wykorzystywania (często w sposób niezauważalny dla swojej ofiary). Ten rodzaj człowieka napotkasz wszędzie - zarówno w pracy, jak i w domu. Manipulant, by osiągnąć swój cel, wpędzi cię w poczucie winy lub zdeprecjonuje twoje poczucie bycia dobrym człowiekiem. On zmusi cię do wszystkiego - do odłożenia na bok własnych wartości i potrzeb, do zaprzeczenia temu kim naprawdę jesteś. Nie pozwól mu na to. Uciekaj, póki jeszcze możesz.

3. Ludzie, którzy chcą cię zmienić

Ci dyktatorzy zawsze wiedzą, co jest dla ciebie lepsze. Nie są obiektywni - tu chodzi o ich dobro, nie twoje. Uważają, że jesteś w ich rękach jak plastelina, że mogą kształtować cię według własnego widzimisię - tu przygnieść, tam odrzucić, a tam dolepić. Twoje zdanie i potrzeby to kwestia drugorzędna. Masz interesować się tym, a nie tamtym, pracować w ten, a nie inny sposób, być bardziej wykształcona, bardziej kobieca, mniej wymagająca, mniej wyzywająca - masz być inna. Inna niż jesteś, inna niż chcesz, inna niż pragniesz. W nogi!

10 typów ludzi, których należy unikać aby być szczęśliwym10 typów ludzi, których należy unikać aby być szczęśliwym To ty najlepiej wiesz, w którym kierunku iść, nie inni (fot. Helmuts R/Flickr) To ty najlepiej wiesz, w którym kierunku iść, nie inni (fot. Helmuts R/Flickr)

4. Ludzie, których nigdy nie zadowolisz

Możesz się dwoić i troić, wypruwać flaki, robić wszystko tak dobrze, jak tylko potrafisz - ten typ człowieka nigdy nie będzie zadowolony, nigdy nie uzna, że został odpowiednio dopieszczony. Jesteś na studiach, zdobyłaś stypendium naukowe, jesteś najlepsza na roku - w porządku, ale dlaczego masz raptem jedną publikację na swoim koncie, a nie 10? Powinnaś bardziej się starać. Jesteś fajną, mądrą, zadbaną kobietą, dobrą żoną, kochającą matką i odpowiedzialnym pracownikiem? Ech, to plan minimum, powinnaś być bardziej kreatywna, założyć własną firmę i zarabiać miliony. Powinnaś bardziej się starać! Ten irytujący typ człowieka odgryzie ci rękę, wystarczy, że podasz mu palec.

5. Ludzie żyjący przeszłością

Przykrą przyszłością, oczywiście. To ludzie nieufni, zgorzkniali, bez końca przeżywający dawne krzywdy i pielęgnujący urazy. Można im słać róże pod stopy, szanować, kochać, dbać i hołubić - to nic nie da. Będą pamiętać jedno twoje złe słowo sprzed 20 lat, nie docenią setki późniejszych, nieważne jak dobrych. Nie daj się w wciągnąć w to bagno.

6. Ludzie "nie-da-się"

Mistrzowie odbierania motywacji. Pewnie, warto patrzeć na świat realnie, rzetelnie oceniać swoje możliwości, ale tego rodzaju ludzi nie interesuje obiektywne spojrzenie na problem, tylko sprowadzenie cię na dno, do własnego bezpiecznego grajdołka, byle tylko nie być zmuszonym do przekraczania granic strefy komfortu. Na każde twe marzenie i śmiały pomysł oni znajdą jakieś "ale", będą wietrzyć podstęp, straszyć nieszczęściem, bankructwem, utratą dobrego imienia, śmiercią. Omijaj ich szerokim łukiem.

10 typów ludzi, których należy unikać aby być szczęśliwym10 typów ludzi, których należy unikać aby być szczęśliwym Panna "nie-da-się" chętnie odbierze ci każde marzenie, nie daj się (fot. pexels.com) Panna "nie-da-się" chętnie odbierze ci każde marzenie, nie pozwól jej na to (fot. pexels.com)

7. Narzekacze

Ludzie wiecznie niezadowoleni. Jeżeli jest lato, to jest za gorąco, jeżeli zima, to jest za zimno, jeżeli mają fajną rodzinę, to prawdopodobnie zbyt liczną, jeżeli niezłe auto, to na bank za dużo pali. Wakacje są za krótkie, kochankowie niewierni, małżonkowie zbyt wymagający, szefowie durni, dzieci nieusłuchane, a pies brzydki. I tak w kółko. Idź sobie.

8. Ludzie-gołębie

Czyli tacy, którzy najpierw jedzą ci z ręki, a później srają na głowę. Fałszywe typy wszelkiej maści. Ci wszyscy niby-koledzy, wyciągający od ciebie sekrety, by chwilę później dzielić się nimi z całym światem. Te irytujące typy, udające twoich przyjaciół tylko po to, by coś na tym zyskać - awansować, zarobić, zemścić się na kimś. Powierzchowni przyjaciele, wykorzystujący cię przy byle okazji, a znikający, gdy ty czegoś potrzebujesz. Nie trać na nich czasu.

10 typów ludzi, których należy unikać aby być szczęśliwym10 typów ludzi, których należy unikać aby być szczęśliwym Fałszywi przyjaciele w twoje życie wniosą jedynie frustrację (fot. pexels.com) Fałszywi przyjaciele w twoje życie wniosą jedynie frustrację (fot. pexels.com)

9. Życiowe lenie

Ludzie, którzy ciągle tkwią w tym samym miejscu. Przeważnie niezadowoleni z życia, z siebie, ze świata, czasami zawistni. Bywa, że mają niesamowite marzenia i plany, ale nic z nimi nie robią, na gadaniu zawsze kończą. Innym razem to typy depresyjne, z agresją reagujące na próby popchnięcia ich do przodu. Spróbuj pomóc, bo tak robią ludzie przyzwoici. Ale jeżeli mimo wyciągniętej ręki nadal tylko jojczą - zmykaj, bo zarazisz się tym "nicnierobieniem"!

10. Wewnętrzny krytyk

A teraz spójrz w lustro. Przed chwilą czytałaś o dziewięciu ludzkich typach, które (celowo lub nie) robią wiele by zatruć ci życie. Im zostaw krytykowanie cię, gnębienie i liczenie wad. Uzasadniony samokrytycyzm to pożądana cecha, ale zastanów się - ile razy w życiu byłaś nieszczęśliwa nie przez innych, ale z powodu niskiej samooceny? Odpuść sobie, nie musisz być perfekcyjna, jesteś jedyna w swoim rodzaju i to jest w porządku.

Zobacz wideo
Więcej o: