WARSZAWA CZYTA i dobrze się bawi

Od dziś Warszawa czyta! W ramach trzeciej edycji tej pomysłowej akcji będziemy wspólnie oddawać się lekturze "Chamowa" Mirona Białoszewskiego.

Jak mówią pomysłodawcy "Warszawa Czyta" to: "jedno miasto, jedna książka, pięć dni, dziesiątki wydarzeń, setki czytelniczek i czytelników".

Pomysł na akcję powstał w 2013 roku. Wtedy to w tajnych pomieszczeniach pod ulicami miasta zebrała się grupa ludzi, która lubi czytać, lubi miasto w którym żyje i lubi dyskutować o problemach i wyzwaniach jakie stoją przed stolicą. To pierwsze o tajnych pomieszczeniach jest oczywiście przeze mnie zmyślone, ale rzeczywiście miłośnicy literatury i Warszawy spotykają się w książkowych klubach dyskusyjnych i bibliotekach. Ich działania mają na celu pobudzenie lokalnej społeczności do działania. Organizatorzy wierzą w to, że można zmienić Warszawę na lepsze miejsce do mieszkania. Stolica to nie tylko Pałac Kultury, Sejm i wyścig szczurów w korporacjach, stolica to również żywa tkanka społeczna, która chce się rozwijać.

Inicjatorzy Warszawa Czyta nie mają struktury, nie dostają dofinansowania z ministerstwa, nie liczą też na zysk. Liczą na to, że więcej ludzi się do nich po prostu dołączy i będzie chciało brać udział w panelach na temat literatury, miasta i tego co można w nim polepszyć. Jednocześnie nie ukrywają, że pewne zaplecze finansowe jest potrzebne, chociażby po to, żeby wydrukować plakaty i ulotki. Tutaj znowu liczą się ludzie i ich dobra wola. Akcję można wspierać na kilka sposobów - poprzez wpłaty na polakpotrafi.pl , poprzez drobne granty, również publiczne. Jeżeli ktoś ma problem z takim wspieraniem akcji, to w tym wypadku może być pewien, że po zakończeniu wydarzenia powstanie oficjalny finansowy raport, który będzie do wglądu. Tak było do tej pory i animatorzy nie widzą powodu, żeby zmieniać swoje podejście w kwestii wsparcia, które jest im udzielane.

 

Jak wcześniej napisałam, w tym roku wybór padł na "Chamowo" . To właśnie za sprawą prozy Białoszewskiego osoby biorące udział w wydarzeniu będą próbować doświadczać życia w mieście oczami i uszami autora. Brzmi ciekawie, prawda? Oczywiście to nie będzie jedyna atrakcja, którą przygotowali organizatorzy, ale myślę, że brzmi to bardzo ciekawie.

Ze swojej strony zachęcam was do udziału w warsztatach komiksowych dla dzieci, które poprowadzi nasza Olga Wróbel wraz z mężem Danielem Chmielewskim. No i koniecznie kto może niech weźmie udział w grze miejskiej - Chamowo - gra miejska .

Ci z was, którzy nie są z Warszawy może skuszą się na wycieczkę w weekend? No niech was nie muszę przekonywać, że ma to sens. Widzimy się tam!

Więcej o: