Dbam o siebie i środowisko
-
Co zrobić, aby hiacynty w domu dłużej kwitły? Włóż do doniczki jedną rzecz
Hiacynty w domu nie są zbyt trudne w uprawie. Warto jednak wprowadzić kilka trików do ich pielęgnacji, aby zdrowo się rozwijały. Jak o nie właściwie zadbać? Poznaj rady, dzięki którym kwiaty bujnie zakwitną i będą cieszyć wzrok przez długi czas.
-
Rycerze schabowego chwalą się jedzeniem mięsa. "Sorry, musimy zrezygnować z przywilejów"
- Z roku na rok zwierząt prowadzonych na ubój jest coraz więcej. Powołujemy te istoty na świat tylko po to, żeby je zabić. Wszystkie kończą strzałem w głowę z pistoletu pneumatycznego, zagazowaniem lub poderżniętym gardłem. Gdzie tu dobrostan? To gigantyczna rzeźnia, holocaust -mówi Bartek Sabela. 29 marca ukaże się jego zbiór reportaży "Wędrówka tusz", w którym przybliża kulisy chowu przemysłowego zwierząt.
-
Edyta Herbuś zaskakuje dekoltem w sukience z elektroodpadów. Internauci pod wrażeniem. "Co za pomysł"
Edyta Herbuś wzięła udział w wyjątkowej kampanii, której efektami podzieliła się z obserwatorami na instagramowym profilu. Tancerka pozuje w oryginalnej sukni wykonanej z drukowanych płytek i slotów na karty sim.
-
Zblenduj, przecedź i wlej do doniczki. Skrzydłokwiat w mig zachwyci bujnymi kwiatami
Skrzydłokwiat od lat zdobi wiele mieszkań. Choć uprawa rośliny nie należy do trudnych, warto od czasu do czasu wspomóc ją dobroczynnym nawozem, który pobudzi do kwitnienia. Wystarczy przygotować mieszankę z popularnego warzywa i podlewać raz na dwa tygodnie, a skrzydłokwiat zachwyci niejedno oko.
-
Rozgnieć i wetknij w nory. To niezawodny trik na nornice. Uciekną czym prędzej
Nornice, choć niewielkich rozmiarów, w poszukiwaniu jedzenia potrafią zrujnować cały ogród. Żywią się nasionami oraz owocami roślin, a swoją działalnością często spędzają sen z powiek ogrodników. Jak się ich pozbyć w humanitarny sposób?
-
Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę? Weź 10 zł i idź do apteki. Zapomnisz o szkodnikach
Ekologiczne i domowe opryski to bezpieczny i tani sposób na uchronienie roślin przed szkodnikami i chorobami, które niszczą nasze zbiory. Pierwsze warto wykonać już teraz, by uchronić i wzmocnić krzewy. Czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę? Podpowiadamy.
-
Posiekaj, włóż do beczki i zalej wodą. Ten ekologiczny nawóz pod warzywa to sekret zdrowych upraw
Nawóz pod warzywa znajdziesz nie tylko w sklepie. Okazuje się, że bogatą w składniki mineralne gnojówkę można przygotować samodzielnie. Jedyne czego potrzeba to cierpliwość i odrobina miejsca. Posiekaj ziele, wrzuć do beczki i zalej wodą, a ekologiczny nawóz zachwyci działaniem.
-
Wyrzucasz do kosza? Lepiej wykorzystaj jako nawóz. Rośliny bujnie zakwitną
Domowe nawozy to świetny sposób na pielęgnację roślin. Nic dziwnego, że cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim możesz zadbać o kondycję kwiatów, zaoszczędzić, a przede wszystkim ponownie wykorzystać rzeczy, które zwykle trafiają prosto do kosza.
-
500 plus dla zaszczepionych. Zastrzyk gotówki dla młodych? Jest jeden haczyk
500 plus dla zaszczepionych to nowa inicjatywa rządu, która ma zachęcić młodych ludzi do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Jak się jednak okazuje, nie każdy będzie miał szansę na otrzymanie dodatkowych 500 złotych. W czym tkwki zasadzka?
-
Lęk przed zmianami klimatu odczuwa coraz więcej osób. Jak radzić sobie z depresją klimatyczną?
Rosnąca świadomość sprawia, że coraz więcej osób decyduje się wprowadzać proekologiczne zmiany do swojego codziennego życia. Niestety, troska o środowisko coraz częściej wymyka się spod kontroli, a nieustannie odczuwana presja i lęk prowadzą do objawów fobii, a nawet depresji.
-
Zarabia jako "naga sprzątaczka". Mówi całą prawdę o klientach
-
Jennifer Lopez zapozowała nago. Fani nie mogą oderwać wzroku: "O mój Boże"
-
Męczy cię katar i często chorujesz? Oto prosty sposób na poprawę odpornościMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Ani pieczarki, ani szynka. Jajka faszerowane wielkanocnym hitem
-
Dowbor i Koroniewska w identycznych marynarkach. To idealny kolor na wiosnę
- Kolejne promocje w Aldi! Wygodne dresy za 29,99 zł. Zbliżone modele w Lidlu i Reserved
- Zamiast kwasu, konturówka. Makijażystka gwiazd zdradza, jak powiększyć usta tym prostym trikiem
- Czosnek niedźwiedzi. Zapisz datę w kalendarzu, bo sezon się zaczyna
- Stylowe marynarki do pracy. Te modele wyglądają obłędnie! Powrót do klasyki, ale w nowym wydaniu
- Księża mogą liczyć na podwójną emeryturę. Ile wynosi? Kwota robi wrażenie
-
Te gatunki zwierząt mogą wyginąć na naszych oczach. Co możesz zrobić, aby im pomóc?
Sytuacja wielu gatunków na całym świecie jest tragiczna. Jak dowiadujemy się z raportu Living Planet* z 2018 roku, w ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 60 procent dzikich zwierząt. A liczba zagrożonych wyginięciem gatunków nieustannie rośnie.
-
"Segregowanie śmieci nie ma sensu, a woda z kranu jest niezdrowa", czyli największe eko mity, w które nadal wierzymy
Trend bycia eko nieustannie się rozwija i choć jest to często poruszana kwestia, to krążą wokół niej mity, w które nadal wierzy zaskakująco dużo osób. Oprócz firm, które często próbują zamydlić nam oczy zieloną etykietką, sami również tworzymy w sobie przekonania, którymi szkodzimy naszej planecie.
-
Martyna Wojciechowska: Żeby mianować się ekologiem, nie wystarczy wiedza z social mediów
- Ostatnio tyle mówi się na temat lotu na Marsa i jego kolonizacji. A przecież mamy tyle do zrobienia, do naprawienia na Ziemi, że to powinno być priorytetem - mówi w rozmowie z nami dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.
-
"Miód odwdzięczy się po latach". O zdrowotnych właściwościach złocistego płynu
Mówi się o nim płynne złoto. Miód od pokoleń stosowany był nie tylko na przeziębienia, lecz także na choroby serca, jako produkt wzmacniający, a nawet do leczenia ran. Co jest w nim takiego, że czyni go dobrym dla zdrowia? I jaki miód wybrać? Akacjowy, lipowy, a może wrzosowy?
-
Jak długo rozkładają się nasze śmieci? Jedna zużyta podpaska pozostanie na Ziemi dłużej niż ty
Aż 332 kg odpadów komunalnych wytworzył przeciętny Polak w 2019 roku - podawał Główny Urząd Statystyczny. To daje 7 kg więcej niż rok wcześniej. Na wysypiska śmieci skierowano aż 43 proc. odpadów, natomiast do recyklingu zaledwie 25 proc. Niestety, wiele osób zaskakująco obojętnie przechodzi obok tych danych. Wyrzucamy śmieci do kosza i wydaje nam się, że magicznie znikają. Nic bardziej mylnego.
-
Jedzenie i kosmetyki, które niszczą planetę. Winny składnik, który łatwo ukryć w składzie
Od kilku lat coraz więcej mówi się o problemach związanych z wytwarzaniem oleju palmowego. Mimo to nadal znajdziemy go w licznych produktach spożywczych oraz kosmetykach. Jak go zastąpić? I jak rozpoznać ukryty olej palmowy i jego pochodne w składzie? Podpowiadamy.
-
Gorszy niż znienawidzone plastikowe słomki? Naukowcy przestrzegają przed szkodliwym brokatem
W ostatnim czasie brokat znaleźć możemy prawie wszędzie - na elementach dekoracyjnych, ubraniach, a także w kosmetykach. Niestety, te z pozoru niewinne błyskotki mają bardzo zły wpływ na nasze środowisko, a także i na nas. Tygodniowo, m.in. przez taki brokat, zjadamy aż 5 gramów mikroplastiku.
-
Czy w kranówce rzeczywiście nie ma minerałów? Pięć przekonań, które warto zmienić
W większości krajów europejskich krajów picie nieprzegotowanej wody z kranu nie jest już niczym dziwnym. Mimo że w Polsce ten trend cieszy się coraz większą popularnością, wiele osób nadal ma przed tym pewne opory.
-
Oszczędzanie prądu to ratunek dla planety i naszego portfela. Osiem zasad, które warto wprowadzić w życie
Oszczędzanie prądu wcale nie musi wiązać się z radykalnymi zmianami w codziennym życiu. Wystarczy stopniowo, małymi krokami wprowadzać drobne nawyki, dzięki którym zadbasz nie tylko o środowisko, lecz także o stan twojego portfela.
-
Pełna wanna to około 150 litrów wody. A ile zużyjesz, biorąc prysznic?
Oszczędzanie wody nie musi wcale wiązać się radykalnymi zmianami. Wystarczy, że stopniowo zaczniesz wprowadzać do swojego życia pewne nawyki. Dzięki nim nie tylko zadbasz o środowisko, lecz także zmniejszysz wysokość rachunków.
-
Jedzenie, które niszczy naszą planetę. Brzmi jak absurd, ale tak niestety jest
Może nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, ale istnieje jedzenie, które negatywnie wpływa na zmiany klimatyczne. Mowa oczywiście o zmarnowanej żywności, która uruchamia całą kaskadę szkodliwych skutków nie tylko na poziomie społecznym czy ekonomicznym, lecz także ekologicznym.
-
Jak sprawdzić, czy kosmetyk nie był testowany na zwierzętach? "Umieszczanie króliczka na opakowaniu jest zbędne"
Od jakiegoś czasu panuje moda na kosmetyki naturalne. Zwracamy uwagę nie tylko na ich składy, lecz także na to, czy produkty nie były testowane na zwierzętach. Dlaczego jest to takie ważne?
-
Jak zadbać o siebie, wykorzystując produkty, które masz w kuchni? Nawet nie wiesz, co możesz wyczarować ze zwiędłej pietruszki
Domowa pielęgnacja produktami, które znajdziemy w naszej kuchni, zyskuje coraz większą popularność. Takie kosmetyki są nie tylko tanie, naturalne czy proste w przygotowaniu, lecz także pozwalają w łatwy sposób wcielić w życie filozofię zero waste i zminimalizować ilość wyrzucanego przez nas jedzenia. Jak zatem zadbać o urodę, wykorzystując m.in. skórkę od banana, fusy z kawy czy zwiędłą natkę pietruszki?
-
Przyroda radzi sobie znacznie lepiej bez ludzi niż my bez niej. Czego uczy nas światowy lockdown?
Przyroda jest jednym z największych beneficjentów pandemii koronawirusa. Czystsze powietrze, mniej śmieci, odrodzenie fauny. Czy z tych zmian możemy wyciągnąć jakieś wnioski w kontekście działań na rzecz klimatu?
-
"Chcę być eko, ale...". Najczęstsze wymówki, którymi się zasłaniamy. Pytamy, jak je zwalczyć. "Jest w nas naturalna niechęć"
O tym, że zmiana codziennych nawyków na te bardziej przyjazne środowisku jest niezwykle istotna wie niemal każdy z nas. Niestety, ale w praktyce bardzo często wygląda to zupełnie inaczej. Zamiast działać i chociaż małymi krokami zmieniać nasze przyzwyczajenia, stosujemy różnego rodzaju wymówki i wymyślamy przeszkody, by usprawiedliwiać samych siebie.
-
Oddając ubrania, możesz pomóc kupić sprzęt medyczny. Jak to możliwe? Wystarczy kilka prostych kroków
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że do produkcji tylko jednej pary dżinsów trzeba zużyć od 10 do 15 tysięcy litrów wody. Przemysł odzieżowy ma więc ogromny wpływ na naszą planetę. W ostatnich latach pojawia się jednak coraz więcej opcji dla osób, które nie chcą bezmyślnie wyrzucać ubrań.
-
Moda na garderobę less waste. Czyli jak dać nowe życie niechcianym rzeczom albo zdobyć perełki za grosze
Lubimy podążać za trendami i dobrze wyglądać. Jednak przemysł odzieżowy to druga po petrochemii branża najbardziej szkodliwa dla środowiska. Jeśli więc chcemy zadbać o naszą planetę, warto bardziej świadomie podchodzić do kwestii mody. Na szczęście pojawia się coraz więcej sposobów, by znacznie ograniczyć zakupy w sieciówkach, a nawet zdobyć bezcenne skarby za grosze.
-
Czy napis "eko" gwarantuje nam bezpieczny kosmetyk? Nie! Sprawdź, jak czytać składy, by nie dać się oszukać
Ekologiczne trendy sprawiły, że coraz częściej zwracamy uwagę na to, co nakładamy na swoje ciało. Jednak bardzo często, widząc na opakowaniach słowa "naturalny" lub "ekologiczny", wyciągamy rękę po produkt, nie zastanawiając się nawet, czy deklaracja producenta jest prawdziwa. A to duży błąd. W kosmetykach możemy bowiem znaleźć takie substancje, jak pochodne ropy naftowej czy filtry chemiczne, które wpływają na gospodarkę hormonalną.
-
Plastik plastikowi nierówny. Jak wybierać, by szkoda dla nas i środowiska była jak najmniejsza?
Plastik otacza nas z każdej strony. Choć spora część z nas stara się go ograniczyć, nie zawsze da się zrezygnować z niego całkowicie. Jak zatem wybierać, by mieć pewność, że zostanie poddany recyklingowi i - co ważniejsze - że jest bezpieczny dla naszego zdrowia?