Dlaczego koty są samolubne? Winna jest ewolucja

Że nasze koty są puchatymi egoistami, wszyscy wiemy. Robią tylko to, na co mają ochotę. Czemu tak się dzieje?
Strach się bać! Strach się bać! CC BY-SA 2.0 / Krzysztof Belczyński / Flickr.com

Dlaczego koty są samolubne? Winna jest ewolucja

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Że nasze koty są puchatymi egoistami, wszyscy wiemy. Robią tylko to, na co mają ochotę. Czemu tak się dzieje?

Koty mają opinię zdystansowanych, wymagających i skupionych na sobie. Czy na pewno na to zasługują?

Koniecznie zobacz te zdjęcia facetów z kotami!

Na pewno nieraz kot obudził cię o szóstej rano, domagając się jedzenia. Te zwierzęta mają swoje sposoby - skakanie na głowę, gryzienie stóp, załatwianie się na dywan. Wszystko, by postawić na swoim! Nie każdy kot pozwoli się pogłaskać w dowolnym momencie. Zwykle to on sam musi mieć ochotę na pieszczoty. Zabawa odbywa się na jego warunkach i często kończy się zadrapaniami!

ZOBACZ BESTSELLER: "Zrozumieć kota" >>

Koty bywają groźne! Koty bywają groźne! CC BY-SA 2.0 / Marc Evans / Flickr.com

Dzikie pochodzenie i wpływ człowieka

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Warto przyjrzeć się kocim korzeniom. Nasi ulubieńcy pochodzą od dzikich kotów, które znane są z upodobania do spędzania czasu w samotności. Nic dziwnego więc, że lubią swoje własne towarzystwo. Koty nie zostały udomowione tak jak inne zwierzęta. Nie były wykorzystywane do celów gospodarczych (z kotów nie doi się mleka, nie dają też jajek!). Człowiek nie starał się przystosować kotów do swoich potrzeb.

Psy czy koty? Wybór wiele o tobie mówi

Koty nie są wychowywane tak jak psy Koty nie są wychowywane tak jak psy CC BY 2.0 / hkase / Flickr.com

Proces wychowawczy

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Skupiska ludzkie przyciągały koty ze względu na żyjące w nich szczury i myszy. Być może przez tę profesję koty były niezbyt popularnymi zwierzętami domowymi. Psy przechodziły intensywny proces wychowawczy - ludzie uczyli je (i nadal uczą), by były towarzyskie, posłuszne i wierne. Nasi pupile odziedziczyli więc ostrożność, samodzielność i niezależność po swoich kocich przodkach.

Przeczytaj, czego nie powinien jeść twój pies

Koty mają rozbudowane życie wewnętrzne Koty mają rozbudowane życie wewnętrzne CC BY-SA 2.0 / hkase / Flickr.com

Kocia psychika

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

John Bradshaw, autor książki "Cat Sense", zajmuje się kocią psychiką. Według Bradshawa mruczenie kota nie oznacza rozkoszy, tylko pusty brzuch. Brytyjski naukowiec twierdzi też, iż przytulanie futrzanych czworonogów przyprawia je o silny stres! Wygląda na to, że powinniśmy ograniczyć nasze czułości do minimum.

Więcej o psychice kotów przeczytasz TUTAJ

Mimo wszystko - koty to naprawdę słodkie stworzenia! Mimo wszystko - koty to naprawdę słodkie stworzenia! CC BY-SA 2.0 / Andrew Wilkinson / Flickr.com

Urocze prezenty

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Bywają jednak i takie chwile, w których koty okazują nam swoje przywiązanie. Przynoszą cenne prezenty, których nie możemy zwrócić to sklepu - martwe (lub półżywe) myszy i ptaki. Niestety, John Bradshaw twierdzi, że podrzucają nam swoje zdobycze tylko po to, żeby móc je później zjeść w spokoju.

Czasem ugryzą nas nieco przyjaźniej, na niby. A najchętniej zagrzebią się w naszej pościeli, pożyczając nam trochę ciepła. Za to (i nie tylko) je kochamy!

Więcej o: