10 pytań, które warto zadać partnerowi przed ślubem

W okresie narzeczeństwa często nie zwracamy uwagi na sprawy, które mogą w przyszłości zdecydować o trwałości związku. Oto 10 fundamentalnych pytań, na które powinnaś znać odpowiedź jeszcze przed ślubem.
Gdy w małżeństwie opada pierwsze zauroczenie, zaczynamy partnera widzieć takim, jaki jest naprawdę. Gdy w małżeństwie opada pierwsze zauroczenie, zaczynamy partnera widzieć takim, jaki jest naprawdę. CC BY 2.0 Flickr.com/Cristina Souza

10 pytań, które warto zadać partnerowi przed ślubem

Jak lubisz spędzać wolny czas?

On jest niespokojnym duchem, a ty wolisz spędzać czas w domu? A może to ty jesteś fanką podróżowania w każdy weekend z plecakiem, podczas gdy on lubi w tym czasie poleniuchować? Jeśli nie jesteście w stanie się w tej kwestii dopasować, ale bardzo się kochacie i potraficie zaoferować sobie wzajemnie dużo wolnej przestrzeni dla siebie, to świetnie! Trudno jednak będzie wam stworzyć trwały związek, jeśli każdy będzie chciał siłą przeforsować swoje preferencje.

wiara wiara CC BY-NC-SA 2.0 Flickr.com/Jan Tißler

Jaki masz stosunek do kwestii wiary?

To, że np. oboje jesteście katolikami nie oznacza, że nie możecie mieć w tym temacie skrajnych poglądów. Jeśli różnicie się pod kątem zaangażowania, obchodzenia świąt, możecie mieć w przyszłości duże problemy z porozumieniem się i akceptacją odmiennych poglądów.

To samo tyczy się innych spraw związanych ze światopoglądem: wegetarianizmem czy tolerancją wobec mniejszości.

Dad! - Dublin, Ireland - Color street photography Dad! - Dublin, Ireland - Color street photography CC BY-NC 2.0 Flickr.com/GIUSEPPE MILO

Jak wyobrażasz sobie swoją rolę, gdy pojawią się dzieci?

A może lepszym pytaniem byłoby: czy w ogóle on chce mieć dzieci? Jeśli tak, dobrze dowiedzieć się wcześniej, jakim chciałby być ojcem i partnerem. Czy upatruje swoją rolę jako weekendowego tatę od zabaw? Czy jest w stanie w pewnym stopniu ograniczyć lub odłożyć w czasie realizację swoich marzeń, na rzecz wspólnego wychowywania dziecka?

Okres narzeczeństwa to idealny moment na zadanie tego typu pytań.

Seks podczas okresu - podniecający czy odstraszający? Seks podczas okresu - podniecający czy odstraszający? fot. flikr.com, Martin Voltri(CC BY-NC-ND 2.0)

Jakie masz preferencje seksualne?

Większość par w tym obszarze musi się stopniowo do siebie dopasowywać, zatem drobne różnice nie stanowią problemu (o ile para jest gotowa na współpracę i komunikowanie się). Niestety duże rozbieżności mogą stać się powodem do frustracji, a nawet rozstania.

Kłótnia Kłótnia fot. flikr.com, camerabee (CC BY-ND 2.0)

Jak się zachowujesz, gdy się złościsz?

Jeśli podczas kłótni on wpada w szał, obwinia cię za najdrobniejsze rzeczy, bądź ostrożna. Mogą być to skrywane tendencje do agresji. A gdy twój narzeczony szturcha cię, popycha, wyzywa - uciekaj!

Samotność Samotność Fot. Shutterstock

Jakie są twoje relacje z rodziną?

Jak twój partner mówi o swoich rodzicach? Czy się o nich troszczy, mimo nieporozumień? A może jest permanentnie skłócony z rodziną, podczas gdy reszta jej członków żyje w zgodzie?

Nie każdy ma szansę stworzyć dobre relacje z rodzicami. Są różne tego powody: patologie, trudne zdarzenia  z przeszłości. Czasem wręcz lepiej odsunąć się od rodziny, by ratować siebie. Jednak jeśli nie widzisz, by takie rzeczy miały miejsce, przyjrzyj się temu. Być może twój partner skrywa problem, z którym nie potrafi sobie poradzić.

pieniądze pieniądze TOMASZ WASZCZUK

Jak rozporządzasz pieniędzmi?

Zdecydowanie warto wydawać zarobione pieniędze nie tylko na życie, ale również na rzeczy, które nas uszczęśliwiają i/lub przybliżają do spełniania swoich marzeń. Jednak bezmyślne szastanie wypłatą i brak gotowości do poświęcania puli pieniędzy na rodzinę, stanowi zagrożenie dla waszej wspólnej przyszłości.

związek związek CC BY-ND 2.0 Flickr.com/Marjan Lazarevski

Jaką upatrujesz rolę kobiety w związku?

Usłyszałam kiedyś od znajomego, że zanim się ożenił, zatrudniał gosposię. Tata go jednak nauczył, że po ślubie to żona przejmie wszystkie jej obowiązki i on się o nic nie będzie musiał martwić. Jeśli nie widzisz w tym problemu, nie chcesz iść do pracy, a w zamian za to myślisz o tym, by zajmować się domem, nie ma sprawy.

Gorzej, jeśli chcesz się rozwijać zawodowo, doszkalać, uczyć, a on widzi cię głównie w roli gospodyni domowej. Czeka was wtedy albo wielki, małżeński zawód, albo długa, żmudna praca (być może owocna, kto wie?).

Wódka Wódka Fot. Shutterstock

Jakie masz zdanie na temat używek?

Pytanie niezwykle ważne, a bardzo często bagatelizowane. On lubi regularnie imprezować do białego rana? Nie odmówi kieliszka przy byle okazji, podczas gdy ty niespecjalnie lubisz tego typu formę spędzania wolnego czasu? Na początku to pewnie nie sprawia ci problemu, ale z czasem może się stać tematem numer jeden.

związek związek CC BY-SA 2.0 Flickr.com/Wyatt Fisher

Co cię uszczęśliwia, będąc w związku ze mną?

Dochodzimy do pytania, dlaczego on tak naprawdę z tobą jest. Czy czuje się szczęśliwy? Czy uważa, że jesteś miłością jego życia, a może boi się samotności i tylko dlatego się z tobą wiąże?  Układ oparty wyłącznie na praktycznych względach jest w porządku, dopóki akceptują to obie strony.

Nie jest wykluczone też, że miłość przyjdzie z czasem. Wszak dawniej ludzie często pobierali się z biedy, bo tak trzeba, bo wypada. Nierzadko powstawały z tego związki "do grobowej deski". Warto jednak wiedzieć takie rzeczy już na wstępie.

Więcej o:
Komentarze (30)
10 pytań, które warto zadać partnerowi przed ślubem
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • nihilistasl

  Oceniono 30 razy 22

  Brakuje mi ważnego pytania, które jest często powodem frustracji w związku - u jednej i drugiej strony. Tak, chodzi o seks, ale nie o preferencje, pozycje, itd, tylko częstotliwość. Pytanie brzmi: Ile razy w tygodniu chciałbyś / chciałabyś uprawiać seks, z własnej woli, dla własnej cielesnej przyjemności i z miłości dla drugiej strony?

  Gdyby to pytanie przed ślubem zadałoby sobie wiele ludzi, pewnie mielibyśmy mniej małżeństw... ale przynajmniej byłyby trwalsze. Przynajmniej pod tym kątem.

 • holgerhans

  Oceniono 39 razy 17

  1. jak zarabiasz i czy sama się utrzymujesz czy rodzince trochę pomagają?
  2. czy masz rodzeństwo które od ciebie ciągnie kasę? Czy pomagasz rodzicom?
  3. czy twoi rodzice są samowystarczalni pod względem finansowym czy za kilka lat trzeba ich będzie wspierać?
  4. jak często chorujesz? ile razy musisz chodzić do lekarza na kwartał? Czy ktoś w rodzinie jest poważnie chory na raka, alzheimera, parkinsona itp?
  5. ilu masz znajomych wśród mężczyzn, kolegów i przyjaciół, z którymi się spotykasz choćby na tzw. kawę?
  6. ile masz dobrych przyjaciółek z którymi spotykasz się regularnie, chodzicie na tzw. babskie wieczory, wspólnie chcecie spędzać czas, nawet jeśli byłabyś już mężatką?
  7. ile twoich koleżanek jest już po ślubie, ma rodzinę, dzieci?
  8. kochasz mnie?

  ... Na serio.

 • niklowka

  Oceniono 9 razy 9

  Czytam te pytania i mam wrażenie, że chodzi tu o ślub dwojga obcych sobie ludzi. Przecież jeśli jest się z kimś na tyle długo, że chce się wziąć ślub, no to raczej zna się odpowiedź na przynajmniej większość z nich. Inaczej co to za związek?

 • n29a

  Oceniono 18 razy 6

  Przed ślubem warto spytać, czy wchodzi w grę pięć lat życia na kocią łapę.

 • zimnabuka2016

  Oceniono 17 razy 5

  po co w ogole slub ? jak ma byc zwiazek udany na cale zycie to bedzie z papierem jak i bez paierka, a jak niedopasowany i nieszczesliwy to zaden slub nic nie zmieni. Na to sa wrecz masowe przyklady.

 • student_zebrak

  Oceniono 21 razy 3

  to wyglada jak rozmowa kwalifikacyjna w korpo, brakuje - jak sie widzisz w zwiazku za 30 lat?
  ja sie pytam - ilu cie mialo
  - libisz ostro?
  kto sprzata kuchnie?

 • krakow

  Oceniono 14 razy 2

  Bardzo dobra ilustracja dotycząca preferencji seksualnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX