Oni uwierzyli w kabałę

Czerwona nić Racheli ma odstraszać złą energię. Czy to kolejny chwyt marketingowy? W naszej galerii gwiazdy, które uwierzyły w cudowną moc kabały.
Kayah Kayah Fot. aganecja gazeta

Kayah

Kabała wyjaśnia w jaki sposób działa świat i jaki jest sens ludzkiego życia. Może dać odpowiedzi na wszystkie dręczące go pytania. Aby odkryć sens życia wystarczy wziąć udział w seminariach. Jeśli nie można pojawić się na kursie osobiście, wystarczy kupić kurs na DVD, książkach, mp3 albo połączyć się z nauczycielem przez internet. Oprócz tego dobrze jest zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych przedmiotów - czerwoną nitkę na nadgarstek, która " chroni przed złym spojrzeniem" (26 dolarów), kilka świeczek, których zapach "jest drabiną do osiągnięcia wyższych stopni duchowych" (15 dolarów za świeczkę ), butelkę wody, która daje "uzdrawiającą energię" (10 dolarów za litr) i oczywiście Zohar, księgę "żyjącą boską energią i najważniejszym narzędziem do tworzenia cudów" (110 dolarów). Czerwoną nitkę na lewym nadgarstku nosi Kayah.

Madonna

Guy Ritchie były mąż Madonny niedawno przyznał, że na jej prośbę obrzezał się. Brat Maodnny twierdzi, że kabała rozbiła małżeństwo królowej pop i angielskiego reżysera. Kabała zmieniła jej życie, przestrzega szabatu, zmieniła imię na Ester, pielgrzymuje do Izraela, a co najważniejsze, zachęca do kabały nowe gwiazdy.

Demi Moore Demi Moore fot. Forum

Demi Moore

Aktorka praktykuje kabałę od kilku lat i regularnie co tydzień uczestniczy w uroczystościach wyznawców tego nurtu.

Katarzyna Figura

Prawdziwy boom na kabałę nastąpił w połowie lat 90., gdy do ruchu dołączyła Madonna.

Maryla Rodowicz

Nić otrzymałam kilka lat temu na Florydzie od menadżera Madonny - zdradziła w jednym z wywiadów Maryla Rodowicz.

Britney Spears

Britney stała się wyznawczynią kabały w 2003 roku. Jednak chyba Britney nie specjalnie się przykładała do studiowania judaistycznej mistyki, bo nazwę kabała na swojej stronie napisała z błędem ortograficznym

Otylia Jędrzejczyk

Otylia Jędrzejczak przyznaje, że wie, czym jest kabała. Czerwoną nitkę dostała tuż po tragicznym wypadku, w którym zginął jej brat Szymon. Dała ją jej Anna Domańska, siostra chłopaka, który trenuje razem z Otylią. Poświęcona przez rabina w Jerozolimie nitka ma przynosić szczęście - mówi Otylia Jędrzejczak.

Kora Jackowska

W 2004 roku dziennikarze BBC ujawnili, że cudowna kabalistyczna woda jest rozlewana w Kanadzie, czerwone nitki, które miały być pobłogosławione nad grobem Racheli, w rzeczywistości są made in China.

Aneta Kręglicka Aneta Kręglicka EAST NEWS/BLAZEJ SENDZIELSKI

Aneta Kręglicka

W tej chwili Centrum Kabbalah posiada ponad 60 oddziałów na całym świecie, a majątek zaledwie 5 organizacji zarządzanych przez Berga i jego wyznawców jest wart ponad 60 milionów dolarów.

Lindsay Lohan Lindsay Lohan fot. AP Photo/ Agencja Wyborcza.pl

Lindsay Lohan

Aktorka też miała krótki epizod z kabałą. Nosiła specjalnie preparowane, nasycone dobrą mocą czerwone tasiemki Racheli i piła cudowną wodę.  

Agnieszka Maciąg, Robert Wolański Agnieszka Maciąg, Robert Wolański KAPIF.PL/KAPIF

Agnieszka Maciąg

Według ortodoksyjnych Żydów, aby studiować kabałę trzeba było mieć ukończone 40 lat i doskonałą znajomość Tory. Według Philipa Berga, człowieka, który na propagowaniu kabały zarobił kilkadziesiąt milionów dolarów, te warunki są niedorzeczne.

Zobacz także:

Więcej o: