Moda rodem z PRL-u

Czasy PRL-u to w polskiej modzie zaledwie kilka firm. Niektóre z nich przetrwały próbę czasu, po innych zostało tylko wspomnienie. Przypominamy kto szył dla narodu i w co ubierała się cała Polskie, kiedy żyliśmy za żelazną kurtyną.

Hoffland

Hoffland to pierwsza sieciowa marka w Polsce, która oferowała światową modę w przystępnej cenie. Dla marki stworzonej przez Barbarę Hoff szyły wówczas najlepsi w kraju - zakłady Cora i Odra. Prawie dwieście modeli rocznie, każdy w kilku kolorach i z różnych materiałów. Barabara Hoff zapoczątkowała w Polsce modę na sztruks, płaszcze z koca, aksamitne marynarki. Do dziś wszystkie kolekcje Hofflandu kompletuje Muzeum Narodowe.

Hoffland

W sesjach Hofflandu na przełomie lat 60-tych i 70-tych brały udział najpiękniejsze polskie aktorki i modelki. Na prezentowanym zdjęciu z 1969 widzimy Małgorzatę Braunek prezentującą kolekcję Barbary Hoff z 1969 roku.

Vistula i Wólczanka

Początek lat 90-tych zadecydował, które z polskich firm odzieżowych przetrwają, a które przejdą do lamusa. Vistula i Wólczanka to polskie marki, które pomimo że swoją świetność przeżywały w czasach PRL-u, dzisiaj są symbolem najwyższej jakości. Wólczanka i Vistula nigdy nie znikły z polskich sklepów mimo że zdarzało się że ich pozycja na rynku nie była najmocniejsza. Po 1989 roku polskie sklepy zostały zalane masą garniturów i koszul z zagranicy, które były ładniejsze i tańsze od polskich ubrań. Spragnieni nowości klienci zaczęli kupować garnitury i koszule np. od Pierre Cardin, a polskie marki stały się niemodne. Dzisiaj produkty Wólczanki i Vistuli są jednymi z najbardziej cenionych przez polskich klientów. Kojarzą się z najwyższą jakością, elegancją i nowoczesnością. Stało się tak głównie dzięki nastawieniu się tych firm na szycie wysokiej jakości ubrań. W 2007 roku po fuzji krakowskiej Vistuli i łódzkiej Wólczanki rozpoczęło się nowe życie polskich koszul i garniturów. Kilka lat temu twarzą postpeerelowskiej marki został sam Pierce Brosnan (na zdjęciu).

Moda Polska

Ubrania z Mody Polskiej były w Polsce symbolem dobrego gustu i luksusu. Moda Polska powstała jako przedsiębiorstwo państwowe, założone w Warszawie w roku 1958. Przedsiębiorstwo Moda Polska zatrudniało projektantów mody, którzy nawiązywali w swoich projektach do modnych w tamtych latach kierunków mody światowej. Przedsiębiorstwo prowadziło ok. 60 salonów mody. Łącznie we wszystkich oddziałach zatrudniono 2000 osób. Główny salon mody mieścił się w Warszawie przy ul. Chmielnej, wówczas ul. Henryka Rutkowskiego. Sprzedawano w nim odzież produkowaną w krótkich seriach w przedsiębiorstwach państwowych, ale też u chałupników. Projektantami Mody Polskiej byli Grażyna Hase, Barbara Hoff, Jerzy Antkowiak. Modelkami były. Teresa Tuszyńska, Małgorzata Niemen i Agnieszka Martyna.

Odra

Firma w czasach siermiężnego komunizmu ubierała Polaków w modne dżinsy. Na wyroby firmy mówiono na zmianę''odrzaki'' lub "szariki''. Ciuchy z materiału udającego dżins były marzeniem tych mężczyzn, których nie było stać na dżinsy z Pewexu. Odra zatrudniała dwóch plastyków, którzy projektowali spodnie wzorowane na zachodnich wyrobach. W latach 70-tych Odra szyła tysiące dżinsowych kompletów. Firma miała zamówienia np. do Związku Radzieckiego na 100 tysięcy kompletów. Odra pracowała na dwie zmiany. W 2008 roku nastąpiła rozbiórka szczecińskiego budynku firmy (na zdjęciu).

Więcej o: