Moda z włoskiej ulicy. Stylowa?

Czy włoski styl ma cechy charakterystyczne? Jak odróżnić szykowną Włoszkę od eleganckiej Francuzki? Szukamy klucza do modnej stylizacji na włoską modłę.

Warstwy i detale

Jaki jest włoski styl? Przepytani na tę okoliczność ludzie z branży modowej unikalności włoskiego stylu doszukują się w różnych aspektach. Dla makijażystki Jennifer Bradburn: - Włosi wyglądają świetnie dzięki odwołaniom do klasyki mody. Ich znakiem charakterystycznym jest także przywiązywanie uwagi do szczegółów. W lecie Włosi sprytnie zakładają warstwy, które pozwalają im dopasowywać się do zmian pogody - dodaje.

Jakość, jakość!

Także Mirielle Comstock - stylistka i dziennikarka modowa wskazuje zwracanie uwagi na detale oraz stawianie na jakość - jako elementy wyróżniające Włochów na tle innych nacji.

Robert Zaccaria - konsultant doradzający w sprawach mody uważa, że dla Włochów ważne jest pochodzenie ubrań. - Cenimy rzemieślników, dobrze wykonane dodatki, w których wszystko jest perfekcyjnie wykończone.

Komfortowa sytuacja

Na blogu The Walks of Italy można przeczytać, że włoską modę wyróżnia... wygoda. Zdaniem autorów strony Włosi nie są niewolnikami mody i nie będą męczyli się w niewygodnych stylizacjach. Jest także kilka ubrań i dodatków, bez których szykowna Włoszka i stylowy Włoch z domu się nie ruszą.

 

Płaszcz i marynarka

Podstawą jest marynarka w przypadku mężczyzn i trencz w przypadku kobiet. Obydwie te części garderoby pozwalają na tworzenie warstw, które można w zależności od pogody dodawać lub odejmować. Pod marynarką może być sweter, a pod nim koszula. Wszystkie te rzeczy powinny być dobrze skrojone i wykonane ze świetnej jakości materiałów.

Spodnie (chętnie kolorowe) lub dżinsy i do tego obowiązkowo skórzane buty (mokasyny, pantofle - wykonane ze skóry lub zamszu). Jeśli produkt jest dobrze wykonany można go nosić latami - a z czasem, lekko znoszony, nabiera stylu.

Zza szkieł

Ze względu na pogodę i w trosce o zdrowie oczu, Włosi nie rozstają się z okularami słonecznymi. A że we Włoszech nie brakuje sławnych projektantów, więc i markowe okulary na nosie to nic nadzwyczajnego. Jedna klasyczna para wystarczy na lata (albo do zgubienia).

Na ramię

Włoszki kochają biżuterię i dodatki - szale, apaszki, kolczyki, naszyjniki, bransoletki. Szalami nie gardzą także mężczyźni, którzy wprawnie owijają je wokół szyi. Kobiety, kiedy ich akurat nie potrzebują wpychają swoje chusty nonszalancko do dużych toreb. Skoro już o torbach mowa - to noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Różne rodzaje, kształty, wielkości - idealne jako dodatek i podręczny magazyn najważniejszych przedmiotów i dokumentów.

Więcej o: