Psy użądlone przez pszczoły [GALERIA POSZKODOWANYCH]

Pożyteczne, pracowite i stosunkowo łagodne. To o pszczołach. Ciekawskie, biegające za wszystkim co się rusza i łatwo nie odpuszczające. To już o psach. Co wyniknie ze spotkania latających ze szczekającymi?

Galeria zdjęć psów użądlonych przez pszczoły krąży po sieci już od pewnego czasu. My ją przypominamy w związku z akcją Adoptuj pszczołę, w której bierze udział Gazeta.pl.

Oczywiście żal znam cierpiących zwierząt i opuchlizna na pyskach to żaden powód do śmiechu. No może zabawne jest to nieskrywane poczucie niesprawiedliwości dziejowej w oczach czworonogów. O ile psy nie mają uczulenia na pszczeli jad, pszczoła nie użądliła w środku pyska (opuchlizna może utrudnić oddychanie) to zwierzę przez kilka dni będzie miało dyskomfort, ale wyjdzie z tej potyczki bez szwanku za to z nową, jakże ważną, wiedzą.

Psy użądlone przez pszczołyPsy użądlone przez pszczoły Imgur.com/Reddit.cim Imgur.com/Reddit.cim

Jak zapewniają specjaliści, pszczoły nie żądlą bez powodu. Spotkany na łące owad, nawet jeśli go przypadkiem niechcący przyciśniemy, nie zaatakuje tylko przestraszony ucieknie. Agresywna pszczoła stanie się wtedy, kiedy pojawimy się w okolicy ulu i nasze zachowanie zostanie odebrane jako próba kradzieży - pożywienia lub potomstwa.

Wtedy - w odruchu obronnym - pszczoły atakują. Najchętniej w większej grupie. Pierwsze użądlenie sprawia, że rozsiewa się zapach jadu, stymulujący pszczoły do skutecznych ataków.

Pszczoły celują w najwyżej położony ciemny punkt - w przypadku ludzi są to włosy na głowie. Specjaliści radzą, żeby - jeśli pszczoła wplącze się w pasma - nie odganiać jej machając rękami. Odgoniona pszczoła nie odpuści i wróci. Należy złapać ją w dwa palce, ścisnąć i wyrzucić.

Lepiej jeśli pszczoła użądli nas w palec (ból nie będzie ogromny) niż w skórę głowy, pod którą jest kość (ból będzie nieporównywalnie większy).

Psy użądlone przez pszczołyPsy użądlone przez pszczoły Imgur.com/Reddit.com Imgur.com/Reddit.com

Skoro już przy użądleniach jesteśmy. Pszczoła zostawia żądło w ciele użądlonego. Ze zbiorniczka jadowego wydostaje się zazwyczaj od 1/5 do 1/3 jego zawartości. Jeśli będziemy próbowali żądło wyciągnąć pęsetą lub wycisnąć ze skóry palcami, zrobimy sobie "zastrzyk" z jadu uwalniając resztę substancji. I dopiero wtedy zacznie boleć naprawdę.

Jak więc najlepiej pozbyć się żądła? Zdrapując je paznokciem lub podważając ostrym przedmiotem.

Miejscowo na użądlenia można przyłożyć korzeń pietruszki, przekrojoną cebulę i wypić wapno. Żeby zapomnieć o bólu można pomyśleć o zbawiennym działaniu pszczelego jadu. Zgodnie z naukami apitoksynoterapii jad pszczeli pomaga w leczeniu zmian w kręgosłupie, w chorobach reumatoidalnych oraz gośćcu stawowym.

Pytanie czy zwykłe pszczele ukąszenie nie jest w końcowym rozrachunku lepsze od rozbudowanego arsenału, który mającym zakusy na miód drapieżcom, prezentują pszczoły bezżądłowe. Zamieszkujące m.in. Azję i Australię melipony zamiast żądlić, gryzą, szczypią, ciągną za włosy i wyrzucają z jamy gębowej żrącą substancję.

Obama spotkał się z dziećmi, ale przerwały im pszczoły. Wtedy zrobił to...

Zobacz wideo

Pisząc materiał korzystałam z tych źródeł: Portalpszczelarski.pl , Naukawpolsce.pap.pl , Pszczelarze.jablonowo.com .

Pszczoły potrzebują teraz naszej pomocy. Weź razem z nami udział w działaniach, które poprawiają los zapylaczy w Polsce. Wspólnie będziemy je liczyć i sprawdzimy jak się mają. W prosty sposób możesz pomóc naszym zapylaczom dzięki akcji ADOPTUJ PSZCZOŁĘ, którą wspiera Gazeta.pl!

Więcej o: