Jak rozciągnąć buty domowym sposobem? Te sprawdzone metody są rewelacyjne

Każdy z nas z pewnością ma w szafie obuwie które, choć w sklepie wydawało się niezwykle wygodne, to po pierwszym dłuższym wyjściu wywołało dyskomfort lub nawet bolesne obtarcia. Dlatego przygotowaliśmy dla was cztery domowe sposoby na to, jak rozciągnąć buty.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Fusy od kawy, cola, sól mogą mieć nietypowe zastosowanie

Nic nie cieszy tak jak nowa para butów. Często okazuje się jednak, że wybrane obuwie przy dłuższym chodzeniu, nie jest tak wygodne jak nam się początkowo wydawało. Jeśli jest to model skórzany, zamszowy lub lakierowany to nic straconego! Mamy dla Was bowiem cztery sposoby na to, jak rozciągnąć takie buty.

Można wykorzystać suszarkę, czyli najpopularniejszy sposób na to, jak rozciągnąć buty

Ciepłe powietrze z suszarki to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najbezpieczniejszych sposobów na rozciągnięcie butów skórzanych, zamszowych i lakierowanych. Ciepłe powietrze powoduje, że materiały te robią się elastyczniejsze, a więc łatwiej zmienić nieco ich kształt. Ważne aby strumień powietrza trafiał do wnętrza buta. Wtedy będzie mogli rozbić materiał zarówno na pięcie, palcach, jak i na szerokość.

Na obtarte pięty wybierz młotek

Obtarta skóra na piętach to częsta zmora nowych butów. Pomóc w tej sytuacji może zwykły tłuczek do mięsa czy młotek. Zabieg ten najlepiej sprawdzi się na skórzanym i zamszowym obuwiu. Wystarczy, że delikatnie opukamy młotkiem tylną część obuwia. W ten sposób materiał stanie się miękki i podatny na kształtowanie. 

Jak rozciągnąć buty na zimno? Wystarczy lód i zamrażalnik 

Metodę rozciągania butów na zimno możemy wykorzystać w przypadku butów skórzanych zbyt ciasnych na szerokość. Foliowe woreczki należy napełnić wodą i szczelnie zawiązać, a następnie wsadzić do butów. Tak przygotowane obuwie umieszczamy w zamrażalniku. Woda pod wpływem ujemnej temperatury zacznie zwiększać swoją objętość, rozciągając jednocześnie obuwie. 

Nowe buty i stare gazety — sposób na rozbicie skórzanych modeli

Do rozciągnięcia skórzanych butów wystarczą również stare gazety. Musimy je uformować w kulki i zamoczyć w wodzie. Gazety mają być wilgotne, ale nie mogą ociekać wodą. Dokładnie wypychamy nimi zbyt ciasne buty i pozostawiamy na przynajmniej dobę. Pod wpływem wody skóra stanie się bardziej elastyczna, dzięki czemu łatwiej dopasuje się ona do stopy. 

Więcej o: