Jak pozbyć się pleśni spod prysznica? Wydasz tylko 3 zł, a problem szybko zniknie

W naszej łazience panuje dość specyficzny i wilgotny mikroklimat. Niestety sprzyja to rozwojowi bakterii i grzybów. Jeżeli połączymy to z niewydolną wentylacją, może stać się to niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jak pozbyć się pleśni spod prysznica? Znamy na to skuteczny sposób.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na fugach pod prysznicem, ceramice czy kafelkach potrafi pojawić się brązowa, zielona, a nawet czarna pleśń. Jej obecność nie tylko szpeci wygląd łazienki i obniża trwałość konstrukcji, ale również jest niebezpieczna dla zdrowia domowników. Wyjaśnimy dziś jak się jej skutecznie pozbyć.

Zobacz wideo Jak udrażniać rury? Domowe sposoby

Dlaczego pleśń w łazience jest niebezpieczna dla zdrowia?

Pleśń jest grzybem, a jego zarodniki rozprzestrzeniają się przez powietrze, które wdychamy. W związku z tym każda pleśń pojawiająca się w naszej łazience może stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Dla powstania czarnej pleśni w łazience panują najczęściej wymarzone warunki. Grzyb ten znosi wahania temperatury od 6°C do 45°. Na dodatek w łazience jest dla niego wystarczająco wilgotno. Idealne warunki, aby móc tworzyć pleśń i dalej się rozprzestrzeniać. Mieszkańcy domu, w którym doszło do powstania pleśni, skarżyć się mogą na przewlekłe bóle głowy, mięśni i stawów. Pojawiać się u nich mogą również nawracające zapalenie zatok oraz infekcje skórne.

Jak pozbyć się pleśni spod prysznica? Wykorzystaj alkohol

Jednym z pomocnych domowych sposobów w walce z pleśnią w łazience okazuje się być alkohol albo denaturat. Nie ulega wątpliwości, że posiada on doskonałe właściwości dezynfekcyjne i niszczy grzyby. Wykonując ten zabieg usuwania pleśni, możemy wykorzystać gąbkę nasączoną alkoholem. Pocieramy nią zapleśniałe miejsca, albo wlewamy alkohol do butelki z opryskiwaczem i pryskamy całą czyszczoną powierzchnię. Musimy poczekać, aż alkohol wniknie w pleśń, a następnie wycieramy tę powierzchnię szmatką. W razie potrzeby wystarczy powtórzyć zabieg.

Domowe sposoby na pleśń pod prysznicem: jest szybki i tani

Czarną pleśń w kabinie prysznicowej można usunąć także za pomocą roztworu octu, wody i sody oczyszczonej. Łączymy ze sobą te składniki do momentu powstania gęstej pasty. Nakładamy mieszankę na fugi lub silikon, a po ok. 10 minutach powierzchnię szorujemy i spłukujemy. Nasz problem powinien zostać już usunięty.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: