Jak usunąć plamy krwi z butów? Ten sposób za 1 zł cię zaskoczy!

Nowe trendy, zmiana pór roku, nadchodzące ważne wydarzenia - to wszystko motywuje nas do nabycia nowego obuwia. Jednak entuzjazm związany z zakupem, szybko mija wraz z pojawieniem się myśli o obtarciach na stopach i plamach krwi na butach. Przedstawiamy łatwe i szybkie sposoby, dzięki którym pozbędziesz się krępujących zabrudzeń z twojej ulubionej pary!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Mimo że o problemie krwi na butach nie mówi się głośno, wiele ludzi poszukuje w internecie porad właśnie w tym temacie. Tego rodzaju plamy to jedne z najcięższych do usunięcia zabrudzeń. Nie musisz dłużej martwić się o ulubioną parę butów nieszczęśliwie pobrudzoną przez pęknięty odcisk. Możliwości pozbycia się tych niefortunnych kleksów jest naprawdę dużo. Co więcej, istnieją nie tylko przemysłowe rozwiązania, lecz także łatwe domowe sposoby przy użyciu składników, które być może i ty masz w zasięgu swojej ręki! 

Domowe sposoby, które usuną krew z butów. To banalnie proste!

  • Lodowata woda i szare mydło

Zastosowanie silnego strumienia bardzo zimnej wody powinno być pierwszą czynnością, której podejmiemy się, po zauważeniu krwi na butach. W celu uzyskania lepszych efektów na powstałą plamę nakładamy dodatkowo warstwę szarego mydła i dokładnie szorujemy. Pamiętaj, że istotną kwestią jest tu dobranie odpowiedniej temperatury wody – ciepła lub gorąca sprawi, że zabrudzenie jedynie się utrwali i będzie trudniejsze do sprania.  

  • Sól kuchenna

To naturalny, a przede wszystkim bezpieczny środek do czyszczenia, który z powodzeniem zastępuje produkty chemiczne. Nie inaczej jest również w przypadku plamy z krwi. Zauważone zabrudzenie należy posypać solą i pozostawić w tym stanie na około godzinę. Po upłynięciu wyznaczonego czasu poplamioną część buta płuczemy w zimnej wodzie lub pocieramy nasączonym w wodzie utlenionej wacikiem. 

  • Sok z cytryny 

Sok z cytryny to doskonale znany naturalny środek wybielający. Dzięki swoim właściwościom poradzi sobie z najcięższymi zabrudzeniami, również z takimi jak krew na butach. Cały proces jest naprawdę prosty i wyjątkowo tani - pojedynczy owoc dostaniemy w sklepie za mniej niż 1 zł!. Roztwór z wody i cytryny starannie wcieramy w plamę, a następnie pozostawimy do wyschnięcia. 

  • Woda utleniona 

Woda utleniona doskonale sprawdzi się w roli wybielacza, nawet kiedy krew jest już zaschnięta. Na wybrane miejsce nanieś kilka kropli produktu, odczekaj chwilę, a następne potrzyj plamę i obmyj zimną wodą. Zabrudzone obuwie można również przepłukać w roztworze z wody utlenionej- na litr wody ok. 200 ml wody utlenionej.

  • Płyn do mycia naczyń

Idealnie sprawdzi się przy delikatniejszych materiałach oraz w momencie, kiedy krew jest już zaschnięta. Na kawałek ścierki nanieś płyn do mycia naczyń i zamocz w zimnej wodzie, następnie wetrzyj w pobrudzoną część buta. Jeżeli zabrudzenie nie zeszło, możesz dodatkowo zastosować łagodny roztwór z amoniaku i powtórzyć cały proces.

  • Krochmal 

Możemy dostać go w większości sklepów lub w łatwy sposób przygotować go również samemu. Aby otrzymać krochmal do delikatnych tkanin, wystarczy rozpuścić saszetkę bezzapachowej żelatyny w ok. 0,5 litra ciepłej wody. Ostudzony roztwór nakładamy na zabrudzoną część buta, czekamy, aż wyschnie i następne całkowicie usuwamy. W celu uzyskania lepszych efektów cały proces możemy powtórzyć.

Więcej o: