Pluskwa domowa wywołuje uciążliwe zmiany skórne. Te trzy proste triki pozbędą się niechcianego lokatora

Pluskwa domowa jest uciążliwym insektem, który żywi się krwią ludzi i zwierząt. Pozbycie się szkodników jest trudne, a ugryzienie wywołuje swędzenie i zmiany skórne. Z tego względu warto podjąć działania od razu, gdy zauważymy obecność choćby jednej pluskwy. Oto co należy zrobić.

Pluskwa domowa jest stosunkowo niewielkim owadem, który żywi się krwią zwierząt i ludzi. Insekty mają brązowo-czerwoną barwę (zanim zaczną pasożytować są przezroczyste i bardzo trudne do zauważenia — dopiero po posiłkach nabierają ciemnego koloru). Nie mają skrzydeł ani zdolności skakania. Zauważenie choćby jednego okazu to czas na podjęcie stosowanych działań, by pozbyć się szkodników.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Pięć sposobów na uciążliwe insekty. Jak pozbyć się mrówek, muszek czy komarów?

Skąd bierze się pluskwa domowa? Już jedno ugryzienie to czas na podjęcie działań

Pluskwy zazwyczaj przybywają do domu jako goście z podróży. Z tego względu po powrocie z wakacji warto od razu wyprać, wyprasować i zdezynfekować ubrania z walizki. Insekty mieszkają zarówno w starszych budynkach, jak i w drogich, zadbanych hotelach. Choć wielu ludzi uważa, że szkodniki zjawiają się zawsze tam, gdzie jest brudno, wybierają też czyste miejsca, w których znajduje się dużo pożywienia. 

Ze względu na owalny, płaski kształt i twardy pancerz, pluskwy mogą skrywać się w wąskich dziurach i zakamarkach. Insekty unikają światła i za dnia przebywają w ukryciu. Nocą zaś opuszczają kryjówki i atakują ludzi, podczas gdy ci śpią. Pogryzienie pluskwy najczęściej wywołuje nieprzyjemne i uciążliwe swędzenie oraz czerwone zmiany na skórze.

Domowe sposoby na pluskwy. Przede wszystkim dokładnie posprzątaj mieszkanie

W walce z pluskwami domowymi warto przede wszystkim skupić się na dokładnym wysprzątaniu mieszkania, co pomoże pozbyć się larw i jaj szkodników.

  1. Wypierz wszystkie materiały, w których mogły się zagnieździć pluskwy — Mowa o kocach, pościelach poduszkach, piżamach i ubraniach dziennych. Należy wybrać program o temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza, a po wszystkim wysuszyć tkaniny i je wyprasować. 
  2. Odkurz dokładnie mieszkanie — Zwróć uwagę na szczeliny, które możliwe, że były wcześniej pomijane. Nie zapomnij, by po sprzątaniu wyrzucić worek od odkurzacza, w którym mogą znajdować się insekty. W przeciwnym razie szybko rozejdą się z powrotem po mieszkaniu.
  3. Wykorzystaj parownicę — Pluskwy domowe umierają wskutek wysokiej temperatury, dlatego po odkurzaniu warto potraktować mieszkanie gorącą parą.

Pluskwa domowa. Zwalczanie szkodników nie przyniosło efektów? Zadzwoń po specjalistę

Zwalczenie pluskiew jest bardzo trudne, dlatego, jeśli działania nie przynoszą efektów, warto zadzwonić po specjalistę. Działania fachowca zaznajomionego w tej sprawie będą dużo skuteczniejsze niż domowe sposoby.

Więcej o: