Czym smarować uszczelki w samochodzie? Dzięki tym trikom drzwi otworzysz w największy mróz

Czym smarować uszczelki w samochodzie, by zimą bez problemu otworzyć drzwi? Wystarczy kilka dni ujemnej temperatury, a już może pojawić się problem, by dostać się do wnętrza pojazdu. Na szczęście istnieją proste i niedrogie sposoby, które zadziałają nawet w największe mrozy.

Wystarczy, że przez noc temperatura spadnie kilka stopni poniżej zera, a może pojawić się problem z otwarciem samochodu. Wszystko za sprawą uszczelek, które w takich sytuacjach często zamarzają. Na szczęście istnieją na to proste rozwiązania. Przede wszystkim pamiętaj, że o uszczelki należy dbać przez cały rok, a nie tylko zimą. Dzięki temu niezależnie od pogody nie będą sprawowały problemów. Po jakie produkty warto sięgnąć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaki był najlepszy samochód 2022 roku? Zaczynamy głosowanie w plebiscycie The Best of Moto!

Czym smarować uszczelki w samochodzie? Postaw na profesjonalne środki, które wbrew pozorom nie kosztują wiele

Najpopularniejszym środkiem, który dba o dobry stan uszczelek, jest wazelina techniczna (kosztuje ok. 5 zł), która nie tylko chroni przed zamarznięciem, ale także zwiększa ich wytrzymałość na tarcie. Niestety, takie rozwiązanie posiada minusy — pozostaje tłusty osad, a sam produkt nie ma dodatkowych właściwości pielęgnacyjnych. Skuteczniejszym rozwiązaniem jest specjalny silikon do uszczelek (od 10 do 25 zł), który dostaniesz w formie sprayu lub sztyftu. Nie tylko łatwo się rozprowadza i jest bezzapachowy, ale także dba o kondycję gumy, dzięki czemu ta nie pęka, nie wysycha i nie zamarza, nawet w przypadku arktycznego chłodu.

Domowe sposoby na zadbane uszczelki. Niektóre produkty zapewne już masz

Jeśli nie masz pod ręką profesjonalnych produktów, możesz skorzystać z tego, co znajdziesz w domu:

  • parafina,
  • oliwka dla dzieci,
  • biała wazelina,
  • glicerynowy krem do rąk lub gliceryna w płynie.

Co zrobić, jeśli uszczelki zamarzną? Zastosuj ten trik

Zdecydowanie odradzamy szarpać za drzwi, czy polewać je wrzątkiem. Także w przypadku ciepłej wody należy zachować szczególną ostrożność, gdyż zawsze istnieje ryzyko, że szyba może pęknąć. Pamiętaj także, by po otwarciu dokładnie wytrzeć uszczelki. Ciepłą wodę możesz zastąpić spirytusem. Najskuteczniejszym sposobem jest skorzystanie z profesjonalnego odmrażacza w sprayu. Jeśli nie masz go pod ręką, postaw na prosty trik z rozkruszeniem lodu. Aby to zrobić, równomiernie dociskaj drzwi samochodu. Rów to w regularnych odstępach czasowych, bez pośpiechu. Po kilku, kilkunastu minutach, uszczelki puszczą. 

Więcej o: