Co można odliczyć od podatku 2023? Dołącz do PIT jeden dokument, a zyskasz nawet 1520 zł

Nadszedł czas obowiązkowych rozliczeń w urzędzie skarbowym. Jak co roku, podatnicy mogą skorzystać z wielu ulg i odliczeń, które pozwalają obniżyć podatek, a nierzadko zwiększyć kwotę zwrotu. Co można odliczyć od podatku 2023? Podpowiadamy.

PIT 2023 można składać od 15 lutego do 2 maja. Każdy podatnik ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym. Zanim zaczniesz wypełniać PIT, sprawdź, jakie ulgi podatkowe 2023 obowiązują. Dzięki nim możesz zyskać nawet 1520 zł.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulgi podatkowe 2023. Ulga na dziecko 2023. Jaki limit dochodu?

Jedną z ulg, z jakich można skorzystać w 2023 roku, jest ulga na dziecko. Prawo do niej przysługuje rodzicom, opiekunom oraz rodzinom zastępczym. Warunkiem jest uzyskanie w 2022 roku dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać zarówno rodzice i opiekunowie dzieci małoletnich, jak i pełnoletnich, jeśli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Ulga na dziecko przysługuje również rodzicom dzieci do 25. roku życia, jeśli kontynuowały one naukę. Obowiązuje jednak limit dochodu:

 • 112 000 zł: opiekun przez cały rok podatkowy pozostawał w związku małżeńskim (dochody są sumowane),
 • 112 000 zł: opiekun samotnie wychowywał dziecko,
 • 56 000 zł: opiekun nie pozostawał w związku małżeńskim.

Ulga na internet 2023. Ile można zyskać?

Z ulgi na internet może skorzystać każdy, kto korzysta z internetu. Warunkiem jest nieskorzystanie z tej ulgi w latach poprzednich lub skorzystanie z niej pierwszy raz w 2022 roku, tj. w zeznaniu podatkowym za 2021 rok. Dzięki uldze można odliczyć od podatku wydatki poniesione na używanie internetu. Konieczne jest posiadanie dokumentów potwierdzających wydatek, a więc faktury lub rachunku z danymi identyfikującymi odbiorcę i sprzedającego. Jeśli opłacasz rachunek za kilka usług jednocześnie, pamiętaj, że odliczeniu podlega wyłącznie kwota za internet.

Maksymalne odliczenie za rok podatkowy nie może przekroczyć 760 zł. Jeśli wydatek ponoszą małżonkowie, limit się sumuje. Para może więc zyskać maksymalnie 1520 zł. Wystarczy do zeznania dołączyć PIT/0 (informację o odliczeniach).

Co można odliczyć od podatku 2023? Dostępnych wiele możliwości

W 2023 roku można skorzystać z wielu ulg podatkowych i odliczeń. Zyskać i obniżyć podatek pozwoli nie tylko ulga prorodzina czy ulga na internet. Co można odliczyć od podatku 2023?

 • ulga termomodernizacyjna,
 • ulga rehabilitacyjna,
 • ulga dla młodych,
 • ulga na IKZE,
 • ulga dla seniora,
 • darowizna na OPP,
 • darowizna na krwiodawstwo,
 • darowizna na kult religijny.

O szczegółach dotyczących ulg i odliczeń przeczytasz tutaj.

Więcej o: