Jak podlewać storczyki? Dodaj kilka kropel do wody, a będzie kwitł długo i obficie

Jak dbać o storczyki? Te kwiaty już od lat królują w wielu domach i cieszą się niesłabnącą popularnością. Gdy bujnie kwitną, stanowią piękną ozdobę. Nie są wymagające, warto jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji.

Storczyki cieszą się niesłabnącą popularnością. Wpływ na to ma zarówno ich dostępność, jak i łatwość w uprawie. Zdarzają się jednak drobne błędy, które sprawiają, że roślina marnieje i przestaje kwitnąć. Sprawdź, jak podlewać storczyki i o nie dbać. W pielęgnacji pomogą domowe nawozy.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Więcej porad dotyczących uprawy roślin znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak podlewać storczyki? Dodaj kilka kropel do wody, a bujnie zakwitnie

Dla kondycji tych kwiatów kluczowe jest prawidłowe podlewanie. Częstotliwość zależy przede wszystkim od wielkości rośliny i doniczki, a także pory roku i temperatury. Przed podlaniem warto sprawdzić korzenie storczyka. Jeśli są zielone, wstrzymaj się z nawadnianiem. Zdecydowanie lepiej jest go bowiem lekko przesuszyć niż przelać. Jeśli korzenie będą białe, a podłoże suche, możesz zabrać się za podlewanie. Najlepiej rób to w godzinach porannych. Do miski wlej wodę w temperaturze pokojowej i dodaj kilka kropel soku z cytryny, która lekko zakwasi jej odczyn. Wstaw osłonkę ze storczykiem i pozostaw na 20-30 minut. Po tym czasie wyjmij doniczkę, odczekaj, aż nadmiar wody wypłynie. Dzięki takiemu podlewaniu storczyk będzie długo i obficie kwitł.

Jak dbać o storczyk? Namocz go w wodzie utlenionej

By zapewnić długie i bujne kwitnienie storczyka, warto stosować też inne domowe sposoby. Raz na miesiąc warto namoczyć doniczki w wodzie z dodatkiem czosnku. To warzywo pomoże pozbyć się grzybów i szkodników, dostarczy też składników odżywczych i sprawi, że storczyk będzie pięknie kwitł.

  1. 2-3 ząbki czosnku wrzuć do litrowego słoika i zalej ciepłą i przegotowaną wodą.
  2. Zakręć i odstaw na 24 godziny.
  3. Tak przygotowany wywar przelej do miski i mocz storczyki przez 20-30 minut.

Jeśli w podłożu pojawiły się ślady pleśni, wymień je na świeże, a storczyk wymocz w wodzie z dodatkiem wody utlenionej. Zapobiegniesz gniciu korzeni, zniszczysz ewentualne bakterie, zarodniki pleśni i szkodniki, a do tego przyspieszysz rozwój kwiatów. Dodaj łyżkę wody utlenionej do 4 łyżek przegotowanej i odstanej wody. Zanurz w niej oczyszczony z podłoża storczyk. Pozostaw na 15-20 minut, a następnie przesadź. Mieszankę z dodatkiem wody utlenionej możesz też stosować do podlewania na co dzień.

Więcej o: