We wrześniu kończy się kwitnienie wielu roślin ogrodowych. To również czas, gdy zaczynają królować astry. Sprawdź, jakie mają wymagania i co zrobić, by zachwycały przez cały sezon i zdobiły ogród aż do pierwszych mrozów. Okazuje się, że pielęgnacja roślin nie należy do skomplikowanych.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Astry należy sadzić od marca do maja. Znajdziesz wśród nich rośliny zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie. Można je uprawiać w ogrodzie i w donicach na balkonie i tarasie. Astry kwitną od maja nawet do listopada, a kwiaty przybierają białą, niebieską lub fioletową barwę.
Większość odmian potrzebuje lekkiej, przepuszczalnej i delikatnie wilgotnej gleby o sporej zawartości próchnicy. Stanowisko powinno być nasłonecznione, jednak niektóre gatunki dobrze rozwiną się też w półcieniu. Podlewaj 1-2 razy w tygodniu, w zależności od pogody za oknem. Najczęstszą chorobą grzybową, która atakuje astry, jest mączniak prawdziwy. Objawia się charakterystycznym, białym nalotem na liściach, które przypominają pobrudzenie mąką. Niestety mączniak szybko przenosi się na inne rośliny, dlatego warto jak najszybciej go zwalczyć, a porażone liście i inne części rośliny spalić.
Jeśli astry zostały zaatakowane przez mączniaka prawdziwego, możesz je uratować, przygotowując domowy oprysk. Działanie nie zajmuje ani wiele czasu, ani wiele nakładów finansowych. Co należy zrobić? Wystarczy, że rozrobisz mleko z wodą w proporcji 1:10. Regularnie spryskuj rośliny gotową mieszanką. Okazuje się, że bakterie zawarte w mleku rozprawią się z chorobami grzybowymi. Innym opryskiem jest ocet i woda zmieszane w proporcji 1:3. Płyn zadziała jak naturalny kwas zabijający grzyby.