Krem

Działanie i rodzaje kremów.

Krem

1999-03-12. - Działanie i rodzaje kremów.

Warto wiedzieć, czego potrzebuje nasza skóra. Prawidłowa jej pielęgnacja w młodości to kapitał na przyszłość, ale wtedy na ogół nie myślimy jeszcze o zmarszczkach.

Zapobiegać pierwszym objawom starzenia się chcą najczęściej kobiety przed trzydziestką, aktywne zawodowo, których atrakcyjny wygląd jest ważny dla kariery. Czytają na ten temat artykuły w pismach kobiecych. Zostają stałymi klientkami salonów piękności, gdzie oczekują nie tylko skutecznych kuracji, ale i porady. Bardzo słusznie, bo każdapoważnie traktująca swój zawód kosmetyczka wie, że żadne zabiegi nie pomogą bez codziennej porcji odpowiedniego kremu. Wiele firm kosmetycznych produkuje całe linie kosmetyków, składające się z preparatów do stosowania w gabinecie i tych, które je wspierają - do użytku w domu. Personel sklepów kosmetycznych nie bardzo umie doradzić odpowiednie dla danej cery specyfiki. Ekspedientka nie zdiagnozuje naszej skóry przy niedostatecznym oświetleniu i ukrytej najczęściej pod warstwą makijażu. Wchodząc do sklepu z kosmetykami, dobrze jest wiedzieć, czego się chce, znać swój typ skóry i jej specyficzne potrzeby.

Czego powinna szukać trzydziestolatka w składzie idealnego kremu przeciwstarzeniowego?

- Przede wszystkim substancji neutralizujących wolne rodniki. Najlepsza jest kompozycja witamin C + E.

- Filtrów ochronnych przed promieniowaniem ultrafioletowym, np. melaniny.

- Substancji tłuszczowych odżywiających i uszczelniających naskórek. Są to najczęściej oleje roślinne, niekiedy lanolina, wreszcie szlagier ostatnich lat - ceramidy.

- Składników zatrzymujących wodę, np. gliceryna, kolagen. Wiele osób ma wątpliwości, czy można używać kremów z kolagenem przed trzydziestką. Bez obaw, kolagen z kremu nie wbuduje się w nasze własne włókienka kolagenowe, jak sugerują niektóre reklamy. Jest jedynie substancją silnie nawilżającą, nie przenikającą dalej niż do warstwy rogowej naskórka (tej najbardziej powierzchownej).

Kobiety między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia i starsze, gdy kupują preparaty pielęgnacyjne, myślą głównie o przywróceniu jędrności cerze, poprawieniu owalu twarzy, spłyceniu zmarszczek.

Krem "idealny" dla nich powinien zawierać, poza wymienionymi wyżej składnikami, również takie, które przyśpieszają złuszczenie martwych komórek na powierzchni naskórka. Są to kwasy owocowe, alfahydroksykwasy, delikatniej działające betahydroksykwasy i lipohydroksykwasy oraz pochodne kwasu witaminy A. Usuwają one nadmiar zrogowaciałych komórek. Wygładzają i rozjaśniają cerę. Z drugiej strony pobudzają proces jej odnowy i ułatwiają wchłanianie substancji pielęgnujących. Pamiętać trzeba, że jeśli używamy kremu z kwasami owocowymi lub pochodnymi kwasu witaminy A, musimy unikać słońca.

W tym idealnym kremie dla kobiet w wieku 40-50 lat powinny się znaleźć składniki stymulujące funkcjonowanie skóry właściwej, leżącej pod naskórkiem, np. koenzym Q10, kwas hialuronowy, aktywator kolagenu III.

Więcej o opisanych tutaj substancjach pisałam przed dwoma tygodniami w "Magazynie" nr 8/312.

Niekiedy należy szukać kosmetyku służącego naprawie konkretnej, gnębiącej naszą cerę dolegliwości. Na przykład intensywnie nawilżającego w wypadku odwodnionej, łuszczącej się skóry. Natłuszczającego dla naskórka ze znikomą ilością gruczołów łojowych. Kojącego przy nadwrażliwości. Napinającego dla skóry zwiotczałej. Takimi preparatami są specyfiki noszące nazwę "serum". Serum zawiera zwielokrotnioną koncentrację składników regenerujących. Służy zwykle do kilkutygodniowej kuracji cery, która już nie reaguje na kremy.

Wiele kobiet zwraca się do kosmetyczki z pytaniem, od kiedy należy zacząć szczególną pielęgnację okolic oczu. Dokładne określenie wieku jest jednak niemożliwe. Warto przyjąć zasadę "lepiej za wcześnie niż za późno". Skóra wokół oczu jest cienka i wrażliwa. Dlatego specjalnych kremów lub żeli ochronnych i nawilżających powinny używać już osoby młode.

Preparaty regeneracyjne mogą mieć charakter wielofunkcyjny albo łagodzą konkretną dolegliwość. Mogą rozjaśniać cienie pod oczami, zmniejszać obrzęk pod dolną powieką, wygładzać drobne zmarszczki.

Często kremy przenaczone do pielęgnacji okolic oczu można stosować wokół warg i na szyi, gdzie skóra jest podobna - delikatna i starzeje się najszybciej. Widać to już między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia.

Do niedawna dość ściśle rozdzielano kremy przeznaczone do pielęgnacji w dzień i w nocy. Obecnie kładzie się nacisk na indywidualne potrzeby skóry w danych warunkach. I tak są kremy "miejskie", których funkcja ochronna przed zanieczyszczeniami środowiska jest na pierwszym miejscu. Kremy "na złą pogodę", zabezpieczające przed niekorzystnymi wpływami warunków atmosferycznych. Kremy "rozumne", działające przez 24 godziny. Wmasowane w skórę, kolejno uwalniają substancje ochronne i regenerujące w zależności od pory dnia.

Wynalazkiem ostatnich lat są kosmetyki stanowiące zestaw preparatów pielęgnacyjnych na około 28 dni, czyli cykl miesiączkowy kobiety. W kolejnych etapach cyklu sięgamy do różnych pudełeczek, żeby dostarczyć cerze optymalnych w danym momencie substancji odżywczych.

Popularne, chociaż jeszcze nie w Polsce, stały się "kosmetyki" doustne. Łykamy tabletki, które regenerują skórę od wewnątrz.

Małgorzata LORKOWSKA