W Łapalicach, niewielkiej wiosce, leżącej w pobliżu Chmielna, gdański rzemieślnik Piotr Kazimierczak wznosi na własny użytek monumentalną budowlę, gabarytami przypominającą zamek. Wybudowana jest już część z zaplanowanych 12 wież, a w planach jest jeszcze sztuczne jezioro z wyspą. Z zezwolenia na tę budowę dowiadujemy się, że jest to "dom jednorodzinny z pracownią rzeźbiarską". Budowa z różnymi perypetiami trwa już ładne parę lat.
Ręboszewo jest znane w całej Polsce ze względu na oryginalne dożynki truskawkowe , czyli obchodzoną w lipcu tradycyjną uroczystość zwaną truskawkobraniem.
Dwa kilometry od wsi znajduje się znany punkt widokowy - Złota Góra , skąd można podziwiać usytuowane w dolinie jezioro Wielkie Brodno i leżące dalej Jezioro Ostrzyckie. Daleko na horyzoncie widać Wzgórza Szymbarskie z Wieżycą. Tu ma początek kręta "droga kaszubska" prowadzona między malowniczymi jeziorami przez Ostrzyce do Wieżycy
Ostrzyce jest jedną z najpiękniej położonych wsi letniskowych. Leżąca nad Jeziorem Ostrzyckim, otoczona wysokimi, zalesionymi wzgórzami wieś stara się o uzyskanie miana jednego z głównych ośrodków turystycznych Szwajcarii Kaszubskiej.
Jest tu wiele pensjonatów, dwa pola namiotowe, korty tenisowe, a także - czynny zimą - wyciąg narciarski. Przy kortach, w małej palmiarni znajduje się wystawa ponad 1000 kaktusów. Z Ostrzyc widać znajdujący się na przeciwległym brzegu rezerwat bukowy Ostrzycki Las , który jest naturalnym środowiskiem siedmiu gatunków storczyków. Folklor kaszubski możne poznać także na przejażdżce bryczką lub wozem drabiniastym.
W Będominie urodził się i mieszkał przez wiele lat twórca polskiego hymnu Józef Wybicki. W lipcu 1978 roku zorganizowano w jego dawnym majątku jedyne w Polsce Muzeum Hymnu Narodowego . Wnętrze dworku odtwarza atmosferę tamtych lat, na ścianach - akwarele Juliusza Kossaka, ilustrujące poszczególne zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Zwiedzającym towarzyszy dźwięk pozytywek, wygrywających melodię hymnu. Przy wejściu do muzeum rośnie rozłożysty dąb pamiętający czasy Wybickiego.
Muzeum czynne jest w sezonie letnim: od wtorku do soboty w godz. 9-16, w niedzielę 10-15. Niewątpliwie Będomin to wycieczka edukacyjna, ale nich to Was nie zraża. To bardzo miłe miejsce na spacer i piknik.
Ze wsi Miłoszewo dotrzeć można nad Jezioro Kamienne, nad którym znajduje się największy na Kaszubach głaz narzutowy - Diabelski Kamień wysokości ponad pięciu metrów i ponadsiedmiometrowym obwodzie. Kto go dotknie i pomyśli życzenie... Wycieczka dla wszystkich mających problem z szefem.
Miasto położone jest 60 kilometrów od Gdyni i Gdańska. Od lat toczące z pobliskimi Kartuzami "wojnę" o miano stolicy Kaszub.
Pierwsza wzmianka o Kościerzynie pochodzi z XIII wieku. Była wtedy siedzibą księżniczki Gertrudy władającej okolicznymi ziemiami. Na przełomie XIX i XX wieku miasto stało się najbardziej ożywionym ośrodkiem życia polskiego na Kaszubach i miejscem rozwoju idei kaszubskich.
Nie ma wielu zabytków. W ostatnich jednak latach otwarto w Kościerzynie Muzeum Kolejnictwa . W starej parowozowni, przy ul. Przemysłowej 4, można obejrzeć kilkanaście starych parowozów, wagony motorowe z lat międzywojennych oraz ręczną drezynę. Latem organizowane są nawet wyprawy "ciuchcią" po okolicy, połączone z pieczeniem kiełbasek. Do Kościerzyny można dojechać PKS-em z Gdańska lub koleją z Gdyni. Muzeum parowozów jest niewątpliwą atrakcją dla mniejszych dzieci, dlatego polecamy rodzinom.
Garczyn to wieś istniejąca już we wczesnym średniowieczu. Jest tu szesnastowieczny kościół św. Andrzeja z barokową kaplicą. Wewnątrz gotycka Madonna, barokowe ołtarze, rokokowe konfesjonały, piękna chrzcielnica a w głównej nawie pająk z brązu z 1708 r. Piękny widok na jezioro Garczyn roztacza się z grodziska zwanego Księżą Górą . Jest tu także ferma... strusi . No, coś niesłychanego. Dzieciom można zrobić fajną niespodziankę.
"Wdzydze Kiszewskie", bo w XV wieku należały do starostwa kiszewskiego. Wokół piaski i lasy, nieurodzajna gleba - przez lata była to jedna z najuboższych wsi na Kaszubach. W XVII wieku mieszkało tu 11 rybaków i karczmarz.
Na początku XX w. małżeństwo Teodory i Izydora Gulgowskich odkupiło XVIII-wieczną chałupę i otworzyło pierwsze w Polsce muzeum etnograficzne. Dziś w Kaszubskim Parku Etnograficznym zgromadzono najpiękniejsze przykłady haftów kaszubskich, plecionkarstwa, rzeźby z drewna, stare zagrody, tartak, wiatraki. W sumie ponad 80 budowli. Jest tu znany hotel Pod Niedźwiadkiem oraz kąpielisko z dużą łodzią, którą organizuje się rejsy po jeziorze. Okoliczne lasy obfitują w grzyby, ale trzeba uważać na czające się w upalne dni żmije.
Odry, leżące na południowy wschód od Karsina, są jedną z dwóch miejscowości w Polsce, w których znajdują się unikatowe zabytki - kamienne kręgi . Znajduje się tu dziesięć z dwunastu niegdyś istniejących kręgów o średnicy od 15 do 33 metrów. Te pochodzące z I i II wieku głazy owiane są tajemnicą, gdyż nikt nie zna odpowiedzi na pytanie, komu i w jakim celu służyły. Według energoterapeutów kręgi posiadają bardzo silne promieniowanie energetyczne, dwukrotnie silniejsze od promieniowania na Wawelu, uznawanego do niedawna za najsilniejsze. Wycieczka dla cierpiących na rozmaite dolegliwości oraz ezoteryków.
Jezioro Charzykowskie położone w Chojnicach jest piątym co do wielkości jeziorem na Kaszubach, już przed wojną było znanym w kraju ośrodkiem sportów wodnych. Dzisiaj ma jeszcze więcej do zaoferowania: osoby pragnące wypocząć mają do wyboru jeden z wielu ośrodków letniskowych położonych w Charzykowych, Funce, Bachorzu, Małych Swornychgaciach, miłośnicy czynnego wypoczynku obok tradycyjnego pływania pod żaglami mogą uprawiać tam sport bojerowy, kajakarze docenią piękno przepływającej tam Brdy, łączącej Jezioro Charzykowskie z innymi
. Wschodnia strona jeziora graniczy z Borami Tucholskimi - największym na Kaszubach kompleksem leśnym, liczącym prawie 1200 km kwadratowych. Na tym, należącym do Zaborskiego Parku Krajobrazowego , terenie znajduje się wiele rezerwatów przyrody m.in. najstarsze skupisko cisów w Europie. Spotkać tu można wiele dzikich zwierząt np. dziki, wilki, siwe czaple, wędrowne sokoły.