Siwe włosy przybierają taki kolor, gdyż jest to barwa keratyny, czyli podstawowego budulca naszych włosów. Dany kolor włosów nadaje im natomiast barwnik melanina. Wraz z wiekiem, ilość melaniny we włosach jest coraz mniejsza, dlatego zaczynają one przybierać barwę keratyny i włosy stają się siwe.
Jeśli na twojej głowie jest już więcej siwych włosów niż tych w naturalnym kolorze, najlepszym rozwiązaniem będzie trwała koloryzacja włosów, która równomiernie pokryje wszystkie pasma. Farba nada włosom wybraną barwę, jednak należy pamiętać, że co kilka tygodni będzie trzeba odświeżać odrosty. Taką koloryzację można wykonać samodzielnie w domu, jednak w trosce o kondycję włosów, warto zdecydować się na taki zabieg u profesjonalisty.
Duży wybór farb do włosów znajdziesz tutaj!
Decydując się na trwałą koloryzację musimy pamiętać, że żadna farba nie jest obojętna dla włosów, a im kolor intensywniejszy (jaśniejszy od naturalnego), tym większe prawdopodobieństwo ich zniszczenia. Właśnie dlatego zdrowiej dla włosów jest farbowanie ich na kolor naturalny lub ciemniejszy.
Jeśli jednak zdecydujesz się na rozjaśnianie włosów, udaj się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego. Taki zabieg pod okiem doświadczonego fryzjera jest bezpieczniejszy dla kondycji włosów. Fryzjer z pewnością dopilnuje, by pasma rozjaśniły się bez uszczerbku na ich kondycji. Rozjaśniane włosy wymagają również odpowiedniej pielęgnacji. Należy pamiętać o regularnym nakładaniu odżywki do włosów farbowanych oraz stosować produkty termoochronne, które zabezpieczą delikatne końcówki włosów.
Osoby, które nie chcą trwale koloryzować swoich włosów i nie mają zbyt dużo siwych włosów, mogą zdecydować się na delikatny szampon koloryzujący. Taki produkt zmyje się po 4-8 myciach, nie niszczy włosów, ale nadaje im blask i ułatwia rozczesywanie. Jeśli masz sporo siwych włosów, ale kolor naturalny mimo wszystko dominuje, możesz spróbować szamponów koloryzujących, które barwią półtrwale, a kolor trzyma się od 4 do 8 tygodni.
Siwe włosy można również przykryć naturalnymi, ziołowymi środkami barwiącymi, np. henna czy basma. Zmieniają one kolor o 1-2 tony, dodają głębię brązowym lub czarnym, jednak nie nadają się do radykalnej zmiany koloru i zmywają się w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy.