Twój podpis zdradzi kim jesteś

Naprawdę? Czy można poznać osobowość człowieka, oglądając jego podpis? Tak, ale trzeba mieć dużą wiedzę, i to nie magiczną, lecz z zakresu psychografologii. Poznaj jej tajniki i zabaw się z nami w badacza charakteru pisma.
Tym, co najbardziej charakteryzuje nasze pismo, jest podpis. Wielu grafologów uważa, że analiza tekstu bez podpisu nie daje szans na prawdziwie wiarygodną interpretację. Podpis jest jakby metaforą, skrótem, czyli podsumowaniem naszej osoby. Przede wszystkim w sytuacjach urzędowych, dlatego podpis wskazuje na istotne aspekty społecznego funkcjonowania konkretnej osoby, jej pozycji, utożsamiania się z rolą społeczną, wykonywanym zawodem itp. Podpis ujawnia naszą pewność siebie, a także problemy, jakie miewamy w przeróżnych sytuacjach społecznych. Najtrudniej go sfałszować, zawiera bowiem mnóstwo drobnych elementów, które składamy w całość automatycznie. Patrząc na zmiany czyjegoś podpisu na przestrzeni lat, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa prześledzić problemy i rozwój tego człowieka, jego mocne i słabe strony, a także przekonania, jakie żywi na temat samego siebie.

Zwierciadło emocji

Oto historia wzięta z życia. Matka, a potem nauczycielka są zaniepokojone nagłymi zmianami w charakterze pisma ucznia. Okrągłe, proste, wcześniej równe litery zrobiły się kanciaste, wąskie, a linijki tekstu i pionowe kreski biegną w różne strony. Okulista wykluczył wadę wzroku, przemęczenie i choroba też nie wchodziły w grę. Grafolog, do którego przyszła matka, obejrzał stary i nowy zeszyt, po czym stwierdził, że chłopiec ma za sobą jakieś ciężkie przejścia. Wkrótce okazało się, że przeżył w gronie szkolnych rówieśników traumatyczną sytuację, wielokrotnie był bity i zastraszany. Chłopczyk wynajdywał przeróżne wymówki, aby tylko nie iść do szkoły. Kiedy opiekunowie dotarli do źródła problemów i sytuacja wróciła do normy, dziecko niemal z dnia na dzień zaczęło znów pisać po staremu Pismo człowieka zmienia się z wiekiem, wskutek chorób, istotnych przeżyć, zmian osobowości. Przekonanie, że możemy wyrażać siebie, nasze wnętrze poprzez pismo i rysunek, leży właśnie u podstaw grafologii.

Wyprostuj pismo, polepszysz życie

Niektórzy psychografologowie twierdzą, że praca nad zmianą własnego pisma może zaowocować zmianą pewnych cech charakteru. Według tej teorii warto np. prostować pismo pochylone w lewo. Może to pomóc w wychodzeniu z różnego typu zahamowań, przełamaniu nieśmiałości i nadmiernego skupiania się na przeszłości zamiast na teraźniejszości. Osobom, które piszą wyjątkowo niechlujnie, do tego stopnia, że niekiedy same siebie nie mogą odczytać, zaleca się poprawianie czytelności kreślonych liter. Ma to wpłynąć na poprawę ich kontaktów z otoczeniem. Jeśli więc ktoś stale narzeka, że czuje się niezrozumiany przez innych lub jego intencje nie są właściwie odbierane, powinien przyjrzeć się, jak pisze. Redukowanie wpływu pewnych niepożądanych cech charakteru także można osiągnąć poprzez pracę nad pismem. Na przykład skłonność do agresji specjaliści łączą z przewagą ostrych kątów i zamaszystych, kanciastych znaków. Zatem praca nad zaokrągleniem charakteru pisma powinna przynieść obniżenie poziomu agresji.

Sztuka interpretacji

Psychografologia nigdy nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Popatrzmy na przykład na jedną cechę: pisanie wielkich liter w uproszczonej formie, tak jak pismo drukowane. W zależności od innych cech towarzyszących można taki element pisma interpretować bardzo różnie, np. jako wskaźnik wybitnego intelektu albo: wygodnictwa, odcinania się od własnej wyobraźni, pedanterii, trudności z wyrażaniem własnej indywidualności, wysokiego poziomu lęku czy też nastawienia na skuteczne efekty działania. Uczciwy grafolog powie raczej o spodziewanych dyspozycjach i prawdopodobieństwie, a nie zaszufladkuje ze stuprocentową pewnością. Pamiętajmy o tym, jeśli chcemy po amatorsku zabawiać się grafologią lub wydaje nam się, że jedna popularna książka nauczy nas wszystkiego, co ważne w tej dziedzinie.

Pobaw się w psychografologa

•  Twoje pismo niemal "leży" pochylone w prawo? Być może trudno ci się uporać z przyziemnymi sprawami, codzienność jest męcząca, a bliscy zarzucają ci niepraktyczność, rozrzutność i bujanie w obłokach.•  Część liter wisi nad linią, część spada poniżej? Prawdopodobnie nie należysz do osób spokojnych, cenionych za zdecydowanie i umiar, łatwo ulegasz zmiennym nastrojom, wpływom innych osób, rzadko działasz planowo.•  Pierwsza litera twojego podpisu ozdobiona jest licznymi zawijasami? Chyba często pragniesz zrobić wrażenie na otoczeniu, bardzo zależy ci na opinii i aprobacie innych ludzi, źle znosisz krytykę i dość łatwo cię wziąć na lep pochlebstw.•  Litery są chwiejne, pisane drżącą kreską, często przerywane? Przydałby ci się odpoczynek i sukces zapewniający większą pewność siebie - najwyraźniej twoje samopoczucie i odporność zmalały, może cierpisz na nadmiar obciążeń i stresów.•  Pionowe kreski liter stawiasz pionowo, a "o" niemal okrągłe? Jesteś prawdopodobnie pogodną, lubianą osobą, z dużym zapasem optymizmu i życzliwości do innych, co niekiedy może przeradzać się w naiwność.•  Dolne części "j", "y" i "g" są długie, fantazyjnie zakręcone? Jesteś prawdopodobnie osobą bardzo uczuciową, wrażliwą, spragnioną serdeczności, czułości, a jednocześnie niezbyt realistycznie oceniasz swoją atrakcyjność.•  Wyrazy są jakby pocięte na kawałki, poszczególne litery zmieniają kształt? Twoja osobowość nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, przydałyby się wyraźniejsze priorytety i cele życiowe. Jeśli uda ci się je sformułować, szybciej zaakceptujesz własną tożsamość.Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
 • Natalie Portman jako Czarny Łabędź Kobiece role minionego roku
 • Modowe ilustracje - to już 100 lat
 • Co mówi nasze ciało?
Komentarze (10)
Twój podpis zdradzi kim jesteś
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • michaux

  Oceniono 12 razy 10

  Dla mnie charakter pisma mówi przede wszystkim o tym czy ktoś potrafi pisać :)

 • popijajac_piwo

  Oceniono 6 razy 4

  Naukowe podwaliny prawie jak przy wróżeniu z fusów...

 • superhuman

  Oceniono 4 razy 4

  Troszkę to, moim zdaniem, robienie wody z mózgu. O ile dobrze pamiętam, 4 lata temu czytałem o trafności i rzetelności metody psychografologii i wynosiły poniżej 1% albo 1.8%. Tak więc to raczej psychozabawa, a nie rzetelna metoda diagnostyczna. Równie dobrze można diagnozować osobowość na podstawie rysów twarzy.

 • podrapmnie

  Oceniono 3 razy 3

  uuu... no to teraz jeszcze tylko napiszcie artykul o tym jak "efekt pamieci wody" leczy ludzi z raka. brednie, bzdury i zabobony.
  Pierdel, serdel, burdel.

 • br00net

  Oceniono 2 razy 2

  to tak jak z ocenianiem kandydata do pracy na podstawie podobnych bzdur i testów psychologicznych odpowiednio inteligentny poradzi sobie z symulacją i będzie osobą dokładnie taką jaką wymaga rekrutujący w ten sposób

 • theorema

  Oceniono 5 razy 1

  jako dziecko sie tym fascynowlam, czytalam rozne ksiazki - bardzo duzo sie sprawdzalo. Wazny jest nacisk, czy pismo jest prawie wyryte, czy lekkie, tempo pisania tez mozna rozpoznac, a ono tez duzo mowi o emocjach piszcego w danej chwili.
  Na pewno warto sie podpisywac jednym ruchem o zmiennym tempie i nacisku - cholernie trudno taki podpis podrobic:)

 • Gość: pismak

  0

  wrozki, szamani a w pobliskim parku jakis druid a teraz ich zastopi gryfolog czytaja kto podczas pisania tekstu mial problemy z zatwrdzniem i nie jest zadowolonym z rzycia u ktorego pojawia sie narcystyczne podejscie d siebie bo patrzy do lusterka podczas czytania a ktos iny nie moze byc na kierowniczym stanowisku bo nie pisze wedlug wzorca ktory taki grafoog posiada Za nie dlugo na Andrzejkibbedzie sie wrozylo z pisma nnie z wosku ..ů..

 • Gość: dudek¨-nielot

  0

  pismo to nieswiadome od wzorowanie swoich emocji i tego co czujemy uwazam ze dla jednych moga byc to brednie ktore nic nie mowia, jest tez droga strona jaka sa osoby ktore to analizuja. Porownania i cechy przypisane im a styl pisma moze pokazac nastawienie i odbior rzeczwistosci przez osobe piszaca Napewno tez odgrywa tu role porownywanie sie co do sposoby pisma i doszukiwanie jakis podobienstw jakie mamy. To moja wlasna analiza do tego co czytalem ale eksperci ktorzy maja doswiadczenia i pracuja w tej branzy jaka jest grafologia posiadaja skutecznosc jednym z powodow ze tak uwazam jest to ze ciesza sie ich porady duzym zainteresowaniem jak przez osby cywilne takze przez policje samo analizowanie listow, pisma znalezionego albo notatek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Seks i uczucia:
Najczęściej czytane