Utalentowani leworęczni

Co łączy Marylin Monroe, Stinga i Fidela Castro? Oni i wiele innych, nieprzeciętnych podpisywało się lewą ręką. Zapraszamy do galerii.

Marylin Monroe

Leworęczność to odwrócona funkcjonalność prawej i lewej ręki w porównaniu do przeciętnej w populacji. Osoby leworęczne w porównaniu do praworęcznych, piszą, jedzą i wykonują inne czynności wymagające precyzyjnych ruchów manipulacyjnych przy pomocy ręki lewej.

Julia Roberts

W starożytnych wymarłych kulturach osoby leworęczne traktowano niekiedy z nabożeństwem. Inkowie oddawali cześć ludziom leworęcznym, a członkowie plemienia Zuni, żyjącego w Ameryce Północnej, wierzyli, że ludzie leworęczni przynoszą szczęście.

Nicole Kidman

W dawnych utworach scenicznych złe postaci zawsze wkraczały na scenę z lewej strony. Diabeł najczęściej opisywany jest jako leworęczny. W wieku XIX i XX dzieci leworęczne były często zmuszane biciem do pisania prawą ręką.

Kim Basinger

Na świecie żyje od 8 do 15 procent ludzi leworęcznych. Najwięcej jest ich wśród Eskimosów i Żydów (20 procent). W ostatnim przypadku ten fakt nie dziwi - Żydzi m.in. piszą i czytają od prawej ku lewej, odwrotnie niż my.

Charlie Chaplin

Od 1992 roku mają nawet swoje święto (13 sierpnia) powołane przez brytyjski klub mańkutów. Co roku obchodzi je około 13 procent światowej społeczności.

Tom Cruise

Wybitni leworęczni uczeni: Albert Einstein, fizjolog rosyjski Iwan P. Pawłow, filozof niemiecki Friedrich Nietzsche.

Sting

Ciekawostki związane z leworęcznością:

- leworęczność występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Według jednej z teorii, przyczyną może być wyższy poziom testosteronu
- leworęczność pojawia się częściej wśród bliźniąt i dzieci urodzonych z niską wagą
- 15 procent ludzi praworęcznych używa lewej ręki przy wykonywaniu różnych czynności, jak na przykład rzucanie piłką, odbijanie piłki kijem w baseballu, gra w tenisa (Rafael Nadal) i prasowanie
- jedna osoba na dwieście jest oburęczna ? posługuje się obiema rękami z jednakową sprawnością

Robert de Niro

Znani politycy i wodzowie: Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte, sir Winston Churchill, Benjamin Franklin, Gerald Ford (który wprowadził wiele usprawnień dla leworęcznych w Białym Domu), Jimmy Carter, Ronald Reagan, George Bush i Bill Clinton, książę Karol.

Fidel Castro

Istnieją strony internetowe dla leworęcznych - www.leworecznosc.pl. Wymieniają się tam nie tylko swoimi spostrzeżeniami, uwagami, ale i praktycznymi informacjami, na przykład, gdzie można kupić produkty dla leworęcznych.

Bruce Willis

Znani leworęczni sportowcy: Pele, Diego Maradona, John McEnroe, Martina Navratilova, Monika Seles.

Jimi Hendrix

Życie leworęcznych staje się coraz łatwiejsze, dzięki produkcji specjalnie wyprofilowanych narzędzi i przyborów osobistych oraz uniwersalnemu zagospodarowaniu przestrzeni publicznej. W Polsce funkcjonują sklepy kierujące swą ofertę do osób leworęcznych. W centrum handlowym Wola Park w Warszawie oraz od listopada 2008 w C.H. Arkady Wrocławskie znajduje się sklep Zygzak

Paul McCartney

Osiem procent polskiego społeczeństwa to osoby leworęczne. Według prof. Marty Bogdanowicz z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, osoby te mają spore zdolności plastyczne i muzyczne.
David Bowie David Bowie David Bowie, fot.myspace artysty

David Bowie

Z badań Camilli Benbow z amerykańskiego Johns Hopkins University wynika także, że wśród dzieci o wyjątkowych zdolnościach matematycznych jest znacznie wyższy odsetek osób leworęcznych niż w całej populacji. Nie bez powodu naukowcy uważają, że ludzie leworęczni są uzdolnieni matematycznie, muzycznie i plastycznie, dowodzą tego biografie znakomitych osobowości.

Bill Clinton

Sławni leworęczni malarze: Leonardo da Vinci, Michał Anioł Buonarotti, Peter Paul Rubens, Rafael Santi i Henri de Toulouse-Lautrec.

George Michael

W Stanach Zjednoczonych istniał przez długi czas obowiązek rejestracji leworęcznych, co sprawiło, że w bardzo krótkim czasie liczba leworęcznych gwałtownie spadła. W dawnej Japonii restrykcje z powodu bycia leworęcznym były jeszcze większe i mogły stać się w przypadku kobiet przyczyną rozwodu.
Keanu Reeves Keanu Reeves AP/Evan Agostini

Keanu Reeves

Sprawność manualna ludzi leworęcznych jest nieco wyższa niż osób praworęcznych. Takie osoby mają dobry refleks, wyczucie odległości (a więc i poprawniej oceniają głębię), widzenie trójwymiarowe (np. na podstawie rzutów obiektów) nie sprawia im trudności, podobnie jak rozpoznawanie złożonych figur geometrycznym.
Więcej o: