6 mitów, w które wierzymy podczas choroby

Sezon na grypę i przeziębienie trwa w najlepsze. W autobusach, biurach, szkołach pojawia się coraz więcej kaszlących, kichających. Łatwo więc złapać paskudnego wirusa, który uprzykrzy nam życie. Na dodatek podczas choroby pielęgnujemy przekazywane z pokolenia na pokolenie mity i tym samym wolniej dochodzimy do zdrowia. W które mity wierzymy najczęściej?

Grypa = przeziębienie

Mit! Ponad połowa Polaków uważa, że grypa i przeziębienie to dwie różne nazwy tej samej choroby. To oczywiście nieprawda. Przeziębienie i grypa mają wiele podobnych objawów, ale podczas gdy przeziębienie nie jest dla nas zupełnie groźne, grypa może mieć poważne konsekwencje. Przeziębienie powinno ustąpić po kilku dniach, grypa może nas "trzymać" znacznie dłużej.

Grypę leczy się tylko antybiotykiem

Mit! Antybiotyki działają jedynie na bakterie, a grypę wywołują. wirusy. Przyjmowanie antybiotyku mija się więc w tym przypadku z celem. Na rynku dostępne są oczywiście leki przeciwwirusowe. O konieczności ich użycia decyduje lekarza. Można je kupić tylko na receptę.

Jesienią i zimą łatwiej o przeziębieniaJesienią i zimą łatwiej o przeziębienia Jesienią i zimą łatwiej o przeziębienia, fot. flikr.com, Hatházi Szilvia (CC BY-NC 2.0)

Grypę trzeba "wypocić"

Mit! Przykrywanie się kolejnymi kołdrami nie jest wskazane. To „wypocenie” może łatwo doprowadzić do odwodnienia organizmu. A tym samym dodatkowo osłabić organizm zaatakowany wirusami.

Nie wietrzymy mieszkania, bo nas przewieje

Mit! Optymalna temperatura pomieszczenia, w którym przebywamy podczas choroby powinna wynosić 23 stopnie Celsjusza. Trzeba więc regularnie, co trzy-cztery godziny, wietrzyć pokój czy nawet całe mieszkanie. To nieprawda, że nas przewieje i rozchorujemy się jeszcze bardziej. Wietrzenie pomieszczeń pomoże nam dodatkowo też pozbyć się zarazków.

Picie mleka pomaga w chorobie

Mit! Według mądrości ludowych picie dużych ilości mleka w trakcie choroby zwiększa produkcję śluzu, a tym samym wspomaga odkrztuszanie. To mylne założenie. Mleka nie zawiera substancji wykrztuśnych. Mleko może wręcz szkodzić. Picie surowego napoju może zaburzyć równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Mówimy tu oczywiście o spożywaniu dużych ilości mleka.

Leki bez recepty zwalczają przyczynę infekcji

Mit! Popularne leki dostępne bez wskazań lekarza tylko i wyłącznie łagodzą objawy choroby. Nie zwalczają przyczyn infekcji. Owszem, czujemy się po nich lepiej. Jest to jednak tylko chwilowe. Po chwili musimy przyjmować kolejną dawkę leku, aby utrzymać ten stan.