Grypa = przeziębienie
Mit! Ponad połowa Polaków uważa, że grypa i przeziębienie to dwie różne nazwy tej samej choroby. To oczywiście nieprawda. Przeziębienie i grypa mają wiele podobnych objawów, ale podczas gdy przeziębienie nie jest dla nas zupełnie groźne, grypa może mieć poważne konsekwencje. Przeziębienie powinno ustąpić po kilku dniach, grypa może nas "trzymać" znacznie dłużej.
Grypę leczy się tylko antybiotykiem
Mit! Antybiotyki działają jedynie na bakterie, a grypę wywołują. wirusy. Przyjmowanie antybiotyku mija się więc w tym przypadku z celem. Na rynku dostępne są oczywiście leki przeciwwirusowe. O konieczności ich użycia decyduje lekarza. Można je kupić tylko na receptę.
Jesienią i zimą łatwiej o przeziębienia Jesienią i zimą łatwiej o przeziębienia, fot. flikr.com, Hatházi Szilvia (CC BY-NC 2.0)
Grypę trzeba "wypocić"
Mit! Przykrywanie się kolejnymi kołdrami nie jest wskazane. To „wypocenie” może łatwo doprowadzić do odwodnienia organizmu. A tym samym dodatkowo osłabić organizm zaatakowany wirusami.
Nie wietrzymy mieszkania, bo nas przewieje
Mit! Optymalna temperatura pomieszczenia, w którym przebywamy podczas choroby powinna wynosić 23 stopnie Celsjusza. Trzeba więc regularnie, co trzy-cztery godziny, wietrzyć pokój czy nawet całe mieszkanie. To nieprawda, że nas przewieje i rozchorujemy się jeszcze bardziej. Wietrzenie pomieszczeń pomoże nam dodatkowo też pozbyć się zarazków.
Picie mleka pomaga w chorobie
Mit! Według mądrości ludowych picie dużych ilości mleka w trakcie choroby zwiększa produkcję śluzu, a tym samym wspomaga odkrztuszanie. To mylne założenie. Mleka nie zawiera substancji wykrztuśnych. Mleko może wręcz szkodzić. Picie surowego napoju może zaburzyć równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Mówimy tu oczywiście o spożywaniu dużych ilości mleka.
Leki bez recepty zwalczają przyczynę infekcji
Mit! Popularne leki dostępne bez wskazań lekarza tylko i wyłącznie łagodzą objawy choroby. Nie zwalczają przyczyn infekcji. Owszem, czujemy się po nich lepiej. Jest to jednak tylko chwilowe. Po chwili musimy przyjmować kolejną dawkę leku, aby utrzymać ten stan.